Grillz trendi Türkiye’de de yükselişte!

Tuncer

New member
Günümüzün en dikkat çeken trendlerinden biri diş mücevheri ya da İngilizce ismiyle ‘grillz’. Tıpkı saat, küpe, kolye üzere lüks bir takı diş mücevheri de. Aslında diş mücevherinin kendisi de kullananı da pek alışılmadık. aslına bakarsanız ‘grillz’ de hem maddi birebir vakitte manevi olarak her insanın sahip olabileceği bayağı bir takı değil.

Dünyada diş mücevherini tasarlayan ve uygulayan yalnızca iki diş tabibinden biri olan Tamer Çakar, Kapalıçarşı Vezirhan’daki atölyesinde bir arada çalıştığı Ermeni zanaatkarlarla fazlaca özel dizaynları hayata geçiriyor.

TÜM DİZAYNLAR BİREYE ÖZEL

Diş mücevheri dizaynları pek geniş bir yelpazede üretiliyor. Tamer Çakar, altın, gümüş ya da platinle bir arada pırlanta, elmas, safir, zümrüt, ay taşı, inci üzere kıymetli taşlarla zenginleştirilen diş mücevherleriyle sonsuz kombinasyonlar yapılabileceğini belirtiyor: “Tasarımların tümü bireye özel olarak üretiliyor. Natürel, bunun için diş mücevheri isteyen şahsa evvela karakter tahlili yapıyorum. Hazırlayacağım tasarım öncesinde kişinin hayat biçimine, giydiği ayakkabıya, takıldığı yerlere, dinlediği müziğe, taktığı saate kadar inceliyorum. ‘Grillz Karakteri’ diye bir kavram var… Diş mücevherini kullananın karakterinin ve ömür üslubunun, şahsi aksesuarıyla tam manasıyla örtüşmesi gerekiyor. Zira bana göre diş mücevheri, dünyada eşi gibisi olmayan bir sanat eseri”.

YANLIŞ ELLERDE DİŞLERDE KALICI HASAR BIRAKIR

Pekala, diş mücevheri dişlere ziyan veriyor mu? Tamer Çakar, bu soruya şöyleki yanıt veriyor: “Diş mücevheri, hem dişe takıp çıkarılan birebir vakitte kalıcı olarak dişe yapıştırılan olarak ikiye ayrılıyor. Bilhassa kalıcı mamüllerin ağızda işlev bakılırsaceği de göz önüne alındığında diş tabibi tarafınca tasarlanıyor olması, dişlere ve diş etlerine ziyan vermeden kullanılabilmesi ismine çok değerli. Kendi laboratuvarında ve kendi atölyesinde diş mücevherini imal eden dünyada iki bireyiz: Amerika Los Angeles’daki diş doktoru Thomas Connelly ve İstanbul’da ben… Olağan ki kimi lüks mücevherciler de var ‘grillz’ yapar. Lakin onlar büsbütün takı mantığında bakıyorlar olaya. halbuki metalin dişi çizmesi mine katmanına ziyan verir ya da dişte oluşturduğu çatlak geri dönüşü olmayan bir hasar bırakır”.

Türkiye’den çok merak edip soranlar bilhassa ‘celebrity ‘camiasından. Lakin Diş Doktoru Tamer Çakar, müşterilerinin yüzde 90’ının yurtharicinden olduğunu belirtiyor: “Özellikle Hollanda, Fransa, Belçika, Almanya, İngiltere ve Afrika kıtasının tamamı diyebilirim. Güney Afrika’dan hatta Madagaskar’dan bile müşterim oldu”…