Hekimoğlu İsmail hayatını kaybetti

Perez

Global Mod
Global Mod
Hekimoğlu İsmail ismiyle tanınan, “Minyeli Abdullah” ve “Maznun” üzere kitapların müellifi Ömer Okçu ömrünü kaybetti.

HEKİMOĞLU İSMAİL KİMDİR?

Asıl ismi Ömer Okçu olup, yazılarında kullandığı “Hekimoğlu İsmail” müstear ismi dedesinin ismidir. 1932’de Erzincan’da doğdu.

1939 Erzincan Depremi’nde ablası, ağabeyi ve kardeşi zelzelede ölmüş, annesi, babası ve kendisi yaralı olarak kurtulmuştur. Birinci ve orta tahsilini Erzincan’da tamamladıktan daha sonra 1950’de İstanbul’a giderek Zırhlı Birlikler Okulu’na yazılmıştır. Bu müddette 1953’e kadar orta saha ve forvette nazaranv aldığı Davutpaşa ekibine da girmiştir. 1952’de askeri okulu tamamlamasının akabinde Kartal Maltepe’deki 1. Zırhlı Birlikler Tugayı’nda Tank Astsubayı olarak vazifeye başlamış, bir süre Erzurum, Kandilli’de nazaranv yapmasının akabinde 1960’ta Hava Kuvvetleri’ne geçerek füzeci olmuştur. Amerika’ya elektronik üzerine 6 aylık eğitime gönderilmiş ve füzeler üzerinde uzmanlaşmıştır.

Askerlik hayatı boyunca 10’dan fazla defa Amerika’da eğitimlere katılmıştır. Birfazlaca sefer Avrupa’ya da gönderilen Okçu, bu seyahatler hakkında “Avrupa’yı İslamiyet’ten çok bilirim, Allah beni affetsin. Yani ömrümü oraya harcadım. Avrupa ülkelerini bir bir dolaştım. Ordu beni dolaştırdı, orduya minnettarım.” demektedir. 1958’de New York’tan İstanbul’a gelirken Atlas Okyanusu üzerinde iken 4 motorlu uçağın 3 motorunun stop etmesi kararı bir mevt tehlikesi atlatmıştır. Askerlik hakkında “Askerlik epey âlâ bir meslek. Ben kültürümü orada artırdım, orada tahsil yaptım. Orada dinimi, imanımı öğrendim. Dünyaya tekrar gelsem, her hâlde bir daha asker olurdum. Askerlik alışılmış aykırı gidene de fazlaca makûs bir meslek.” diyen Ömer Okçu, birinci sefer 1957’de gördüğü Kuran’ı okumanın yanında, Arapça, İngilizce ve Osmanlıca’yı da kendi eforuyla öğrenmiştir.

Dinle ilgilenmeye başlaması üzerine yapıtlarıyla tanıştığı Said Nursi ile şahsen tanışmak için 1957’de Emirdağ’a giderek Said Nursî’nin talebeleri ortasına katılmış, çabucak sonrasında Erzurum’da sohbetine katılarak tanıştığı Mehmet Kırkıncı’ya da talebe olmuştur.

3 Şubat 2002’de Eyüp Sultan Camii’nde beyin kanaması geçirmiş, komadan kurtulup meskenine getirilmesinin akabinde 1 Mart 2002’de ikinci kez beyin kanaması geçirmiştir. Kendisine müdahale eden hekimlerin yüzde 5 yaşama talihi vermesine rağmen hayatta kalmış lakin bedeninin sol tarafı felç olmuştur. 10 Haziran 2009’da mide ve bağırsak rahatsızlığı niçiniyle bir daha hastaneye kaldırılmış ve yeni bir ameliyat geçirmiştir.