Huawei Türkiye’de tablet, bilgisayar satışlarında yüzde 50 artış yakaladı

sezer

New member
HANDE BERKTAN

Tüketici elektroniğinde Çinli teknoloji şirketi Huawei bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna göre bilgisayar ve tablet satışlarında yüzde 50 artış sağladı. Geçen yıl gelirlerinin yüzde 10’unu AR-GE yatırımlarına ayıran şirket 22.5 milyar dolarlık AR-GE yatırımına imza attı.

Tablet ve dizüstü bilgisayar satışları yüzde 50 arttı

Teknoloji mamüllerinde talebe karşı, Huawei Tüketici Elektroniği Kurumsal Alakalar Müdürü Kaan Arlı “Tüketici elektroniğinde pandemi devrindeki güçlü talep ediyor. Birinci 4 aylık dönemde pazar hissemizi artırdık. Tablet ve bilgisayar tarafındaki eğilim de devam ediyor. Huawei dizüstü bilgisayar pazarında Türkiye’de en çok satan birinci 3 markası ortasına girdi. Akıllı saat tarafında ise birinci 2 marka içindeyız. Huawei bilgisayar ve tablet tarafında önemli yatırımlar yaptı. Geçen yılın birinci çeyreğine göre bilhassa dizüstü bilgisayar, tablet tarafında yeni modellerin olumlu tesiriyle, satışlarda geçen yıla bakılırsa yüzde 50 artış yakaladık” dedi.

Tüketici, akıllı telefonlarda, 10 bin TL fiyat bandının altındaki eserleri talep ediyor

Fiyatın, tüketicinin satın alım noktasında en kıymetli kriterlerden biri olduğunu söyleyen Kaan Arlı “Türkiye’de ekonomik şartlara bakıldığında evvela taksitlendirme değerli ve 5 bin TL fiyat bandı altı mamüllerin satışı daha fazla. Genel eğilim 12 taksit bandındaki aygıtlarda. Genel pastanın ortasındaki büyük dilim 10 bin TL fiyat bandı altındaki eserlerde. Dövize göre meblağların anlık değişimi yapılmıyor lakin dalgalanma hızlanınca fiyat kestirimi yapmakta zorlanıyoruz. Tüketicilere telefon ve bilgisayar haricinde alternatif eserleri sunuyoruz” dedi.

Çip tedarik sorunu, Huawei ‘de üretimi aksatmadı

Çip tedariğine dair Arlı “Çip tedarik meşakkati, otomotivden tüketici elektroniğine biroldukça kesimi etkilemeye devam ediyor. Bu sorun üretim hacimlerini etkiledi. Hedeflenen kapasitenin altına inen üretim sayıları olmadı yani otomotivdeki üzere üretim duraksaması üzere sorun olmadı. Dünya genelinde 3 yıllık plan içerisinde, yeni çip yatırımları geliyor. Yalnız çip fabrikası açıldıktan daha sonra seri üretime geçiş için 2,3 yıl beklemek gerekebiliyor. 2024 başı üzere çip krizinin azalmasını bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.