İngiliz üniversiteleri protestolarla farklı şekilde ilgileniyor. Bunun karşılığını alacak mı?

Tuncer

New member
Perşembe günü, öğrencilerin Gazze savaşını protesto etmek için küçük bir kampta kitap okuduğu, konuştuğu ve satranç oynadığı Cambridge Üniversitesi'ndeki iki sıra turuncu ve yeşil çadırın üzerinde Filistin bayrakları rüzgarda dalgalandı.

Görünürde hiç polis memuru yoktu ve eğer ortaya çıkarlarsa, bir sağlıklı yaşam grubuna veya uçurtma yapma atölyesine katılmak istemedikleri sürece yapacak pek bir şeyleri olmayacaktı.

Filistin yanlısı kamplar son günlerde İngiltere'deki 15 üniversiteye yayıldı, ancak şu ana kadar Amerikan kampüslerini sarsan şiddetli çatışmalara dair çok az işaret var.

Bunun nedeni kısmen üniversite yetkililerinin burada daha hoşgörülü bir yaklaşım benimseyip, hükümet pek istekli olmasa da ifade özgürlüğünü korumanın önemine vurgu yapmaları. protestolar hakkında. Bu aynı zamanda anketlerin insanların çoğunluğunun İsrail'in ateşkes ilan etmesi gerektiğini düşündüğü Britanya'daki daha az kutuplaşmış tartışmayı da yansıtıyor olabilir.

Oxford Üniversitesi'ndeki atmosfer, çatışmadan çok kamp havasını andırıyordu: Pitt Rivers Müzesi'nin önündeki göz alıcı yeşil çimenliğin üzerine yaklaşık 50 çadır kurulmuştu.

Güneşli havaya rağmen, yetkililerin kampçıların düşmanca karşılaması üzerine su fıskiyelerini açtığında yer yer çamura dönüşen çimler ahşap tahtalarla kaplandı. (Üniversite ve öğrenciler arasındaki tartışmaların ardından Çarşamba günü fıskiyeler durduruldu.)

Bir masada güneş kremi, su, meyve suyu ve sıcak içecekler bulunurken beyaz tahtada bardaklar, kaşıklar ve kağıt tabaklardan oluşan sürekli bir malzeme listesi gösteriliyordu.

Amerikalı yüksek lisans öğrencisi ve protestocu Kendall Gardner, “İnsanlar 'Bu bir festival, harika vakit geçiriyorlar' deyip duruyor” dedi. Bu fikre kesinlikle karşı çıktı: “Bu çok zor, bize her zaman çok fazla düşmanlık yöneltiliyor; Minyatür bir şehri yönetiyoruz ve bu hiç eğlenceli değil.

Fishers, Indiana'dan 26 yaşındaki Bayan Gardner viral oldu Video röportajı Bu hafta Al Jazeera ile Oxford öğrencilerinin neden üniversitenin İsrail ordusuyla bağlantılı şirketlerden çekilmesini talep ettiklerini açıklıyor. Röportaj sosyal medya platformu X'te 15 milyon kez görüntülendi.

Gazze'deki soykırım olarak tanımladığı şeye işaret ederek, motivasyonunun bir kısmının Yahudi mirası olduğunu söyledi. “Yahudiliğim aktivist olmamın büyük bir nedeni” dedi. “Biri size 'Bu sizi koruyor' – ölü bebekler – dediğinde bu tarif edilemez ve ben de 'Hayır, bu tamamen yanlış' demek için buradayım.”

Öğleden sonranın ilerleyen saatlerinde – çalışma ve protesto arasındaki denge üzerine bir tartışma, Gazze'de ölenlerin anısına bir anma töreni ve bazı şiir okumalarından önce – Oxford öğrencileri kısaca şunu söylediler: “Nehirden denize, Filistin olacak.” Özgür.” Bu ifade, İsrail'in bazı destekçileri tarafından ülkenin yok edilmesi için bir çağrı olarak görülüyor ve Britanya ve İrlanda'da 9.000 Yahudi öğrenciyi temsil ettiğini söyleyen Yahudi Öğrenciler Birliği gibi grupları ilgilendiren türden bir dil.

Grubun başkanı Edward Isaacs, bu hafta İngiliz kolejlerindeki antisemitizmin “tüm zamanların en yüksek seviyesine” ulaştığını söyledi ve üniversite liderlerini “kampüsteki Yahudi yaşamını korumak için hızlı ve kararlı adımlar atmaya” çağırdı.

Kısmen bu kaygılara yanıt olarak, Muhafazakar Partili İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, anti-Semitizmle mücadele yollarını tartışmak üzere Perşembe günü birçok üniversitenin başkanlarını Downing Street'e çağırdı.

Bayan Gardner, İsrail'in Gazze'deki eylemlerine karşı çıkan Yahudi öğrencilerin kendilerinin de hedef alındığını söyledi. “Anti-Siyonist Yahudi öğrenciler sık sık tacize uğradı ve Nazi olarak adlandırıldı” dedi. “Bana öyle geliyor ki insanlar bana her zaman şunu söylüyor: 'Sen gerçek bir Yahudi değilsin, sen sahte bir Yahudisin.'”

Oxford'da siyaset, felsefe ve ekonomi okuyan ve İngiltere'nin kuzeyindeki Manchester'dan gelen 19 yaşındaki Rosy Wilson, kamptaki “buranın güvenli bir yer olduğunu düşünen” Yahudi öğrencilerin sayısının kendisine güven verdiğini söyledi.

Çadırında filozof Hegel'in eserlerinin bir kopyası bulunan Bayan Wilson, kamptaki günlük çalışma, tartışma ve aktivizmi “acı tatlı” olarak nitelendirdi. “Korkunç bir şeyi protesto etmemize rağmen, daha iyi bir dünya vizyonu hissi veren bir alan yaratabildiğimize gerçekten sevindim” dedi. “Fakat bu vizyona boyun eğmemiz ve ilk etapta neden burada olduğumuzu unutmamamız gerektiğini düşünüyorum.”

Bazı uzmanlar, İngiltere'nin bazı ABD kampüslerindeki şiddet ve tutuklamalardan kurtulup kurtulamayacağına karar vermek için henüz çok erken olduğu konusunda uyarıyor.

Protestoların da gerçekleştiği Londra Üniversitesi Goldsmiths'te küresel politika ve aktivizm üzerine ders veren Feyzi İsmail, “Bunun burada olamayacağını söyleyemem” dedi. “Bu, hükümetin bunu nasıl gördüğüne, kampları ne kadar tehditkar gördüğüne, ne kadar sürdüğüne ve nasıl geliştiğine bağlı.”

Üniversite yetkilileri, Dr. İsmail, “Zor durumdalar; ne kadar baskı yaparlarsa durum o kadar kötüleşecek, üniversite yönetiminin de bunun farkında olduğunu düşünüyorum.”

Britanya'da Filistin yanlısı protestocuların odak noktası şu ana kadar üniversite kampüsleri yerine Londra'da düzenli olarak düzenlenen büyük halk yürüyüşleri oldu.

Kolejleri temsil eden Birleşik Krallık Üniversiteleri'nin başkanı Sally Mapstone Perşembe günü yaptığı açıklamada, protestoların kampüsteki yaşamı aksatması durumunda üniversite yetkililerinin “harekete geçmek zorunda kalabileceğini” söyledi.

Bazı analistler, öğrenci davranışının daha saldırgan hale gelmesi veya Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles'ta olduğu gibi protestocuların kendilerine karşı çıkan göstericiler tarafından hedef alınması durumunda bunun gerçekleşebileceğine inanıyor.

Öğrenciler, İngiliz polisinin taktiklerinin ABD'ye göre daha az çatışmacı olması ve üniversite liderlerinin durumun daha da kötüleşmesini önlemek istemesi nedeniyle kampların boşaltılmasından kurtulduklarına inandıklarını söyledi.

Öğrencilere “gerginliği azaltma eğitimi” sunulan Oxford protestolarına her gün bir avuç polis memuru geliyor ve katılımcılardan kendileriyle konuşmamaları istenmesine rağmen kampın içinden geçiyor.

Grand Rapids, Michigan'dan Oxford yüksek lisans öğrencisi Amytess Girgis (24), Britanya'daki polisin “ABD'dekinden çok daha az militarize olduğunu; “ABD'de polisin eğitilme ve silahlanma şekli gerilimi düşürmeye katkıda bulunmuyor.” İngiliz yetkililerin Amerika'daki olayları muhtemelen polis müdahalesine karşı bir uyarı olarak algıladığına inandığını ekledi.

Oxford yaptığı açıklamada “barışçıl protestolar şeklindeki ifade özgürlüğü hakkına” saygı duyduğunu belirterek şunları ekledi: “Tüm katılımcılardan bunu saygı, nezaket ve empati ile yapmalarını istiyoruz.”

Protestoların destekçileri arasında, halka açık bir dayanışma mektubu imzalayan Cambridge Üniversitesi'ndeki 300'den fazla akademik personel yer alıyor.

Cambridge'de postkolonyal ve Orta Doğu edebiyatı alanında doçent olan İsrail vatandaşı Chana Morgenstern, “Öğrencilerin iyi niyetli ve barışçıl olduklarını düşünüyorum” dedi. “Ayrıca kendileriyle aynı fikirde olmayan insanlarla konuşmaya da oldukça açıklar. Daha az ilerici Yahudi öğrencilerin öğrencilerle konuşmak için fakülteye uğradığını gördüm, bu yüzden bunun açık bir kamusal diyalog için bir fırsat olabileceğini düşünüyorum.

Turistlerin öğrenci protestolarının yakınında Cam Nehri'nde gezindiği Cambridge'de, kamptaki aksama şu ana kadar minimum düzeyde oldu.

Cambridge'in doğusundaki Bury St Edmunds'tan gelen bir ziyaretçi olan Abbie Da Re, sadece 100 metre uzaklıktaki kamp hakkında soru sorulduğunda “Barışçıl olmalı” dedi. “Duymamıştım bile.”