İngiltere bütçeyi açıklarken öğretmenler kamu sektörü grev dalgasına katıldı

Tuncer

New member
Yaşlanan binalarda aşırı kalabalık sınıflar. Salgına yıllarca maruz kalma. Ve yetersiz fonlama, enflasyon maaşlarını ciddi şekilde düşürürken öğretmenlerin kendi ceplerine yapıştırıcı ve kalem almalarına neden oluyor. İngiltere’deki öğretmenler artık yeter diyorlar.

Yüzlerce okul Çarşamba günü tamamen veya kısmen kapatıldı ve birçoğu eğitimciler iki günlük bir grevin parçası olarak toplu halde dışarı çıktıkça programlarını kesti. Polis kendi tahminini yayınlamadı, ancak öğretmen sendikaları Çarşamba günü Londra’da yaklaşık 40.000 kişinin toplandığını ve çoğunun elinde ‘Öde’ yazan pembe ve turuncu bayrakları tuttuğunu söyledi.

Londra’nın merkezindeki kalabalıkta 30 yaşındaki öğretmen Ellen Yates-Malone, “Kimse bunu yapmak istemiyor, kimse çocuklardan ayrı kalmak istemiyor ama çocuklar bile bunu anlıyor” dedi. Ancak, eğitimcilerin başka seçenekleri olmadığını hissettiklerini söyledi. “Sadece maaş için grev yapmıyoruz, çok daha fazlası hakkında.”

Londra’daki grevin bir parçası olarak gösteri yapan öğretmenlere ve onların destekçilerine katılmak için İngiltere, Brighton yakınlarındaki evinden seyahat etti. Bu, ücret artışı ve daha iyi çalışma koşulları için kampanya yapmak üzere İngiltere’deki öğretmenler tarafından düzenlenen bir dizi eylemin sonuncusu.

Gösteriler, Londra’nın metro trenlerinde düzenlenen bir grevle ve Ulusal Sağlık Hizmetinde çalışan genç doktorların grevinin üçüncü günüyle aynı zamana denk geldi. Ve üç grev, İngiltere’nin bir dizi sektörde ülkeyi aylardır rahatsız eden işçi anlaşmazlıklarını henüz çözemediğini hatırlattı ve öğretmenler, doktorlar, ulaşım işçileri ve diğerlerinin kötü hissettiği ekonomik sıkıntılara yeniden dikkat çekti.

Hükümet gelecek yıl için mali planını değerlendirirken net bir mesaj göndermenin önemli olduğunu söyleyen 28 yaşındaki Jennie Han da dahil olmak üzere çok sayıda doktor Çarşamba günü bir dayanışma gösterisinde öğretmenlere katıldı.

Çarşamba günkü grevler, yıllık bütçeyi Çarşamba öğleden sonra Parlamento’ya sunan Şansölye Jeremy Hunt tarafından açıklandığı gün geldi. Yeni bütçeyi açıklayan Hunt, Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin İngiltere’nin bu yıl “değişen uluslararası faktörler ve aldığım önlemler nedeniyle” resesyona girmeyeceğini, ancak ekonominin küçüleceğini tahmin ettiğini söyledi.

Bay Hunt’ın çocuk bakımındaki genişlemeyi özetleyen bütçe konuşması, eğitime harcama yapmak veya iş anlaşmazlıklarını çözmek için hiçbir plan sunmadı. Grevlerin yüksek enflasyondan kaynaklandığını ve hükümetin anlaşmazlıkları çözmek için “çok çalışacağını”, ancak “yalnızca enflasyonu körüklemeyen bir şekilde” olduğunu söyledi.

Kamu sektöründeki sendikalar, Muhafazakar hükümeti önemli ölçüde ek fon sağlamaya çağırdı ve yıllarca yetersiz finansmanın sağlık, eğitim ve ulaşım da dahil olmak üzere ülkenin bazı önemli kamu hizmetlerini aşındırdığını söyledi. Onun açıklamasından kısa bir süre sonra, aralarında sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki işçileri temsil eden Unite ve Unison’un da bulunduğu sendikalar, kamu maliyesi sorunlarını çözmede başarısız olduklarını söyledikleri önlemleri şimdiden eleştirmeye başladılar.

Eğitim sekreteri Gillian Keegan, grevlerin durdurulması halinde sendikalarla görüşmeye açık olduğunu söylemişti. Şubat ayında öğretmenlere yazdığı bir mektupta, “Öğretmenlerin ve liderlerin üzerindeki iş yükünün çok ağır olduğunu tamamen anlıyorum” diyerek öğrenci maaşı ve kaynaklarıyla ilgili endişelerini kabul etti. grev eylemi.

Yates-Malone’ninki gibi bazı okullar Çarşamba günü tamamen kapatılırken, diğerleri hala sınırlı veya çevrimiçi derslerle faaliyet gösteriyordu.

Çarşamba günü dışarı çıkan birçok öğretmen için grev sadece maaşla ilgili değildi. Eğitim için fon eksikliğinin, öğrencileri eskiyen okul binalarında sınırlı kaynaklarla bıraktığını ve öğretmenleri temel öğretim materyallerini satın almak için genellikle kendi paralarını kullanmaya zorladığını söylediler. Birçoğu, mücadelenin ancak pandemi sırasında eğitimde yıllarca süren belirsizliğin ardından yoğunlaştığını söyledi.

Aynı zamanda bir ilkokul öğretmeni olan 29 yaşındaki Rosie Southall, “Öğretmenlerin, personelin ve çocukların ruh sağlığı üzerinde çok büyük bir etkisi var” dedi.

Ulusal Eğitim Sendikası veya NEW, aylarca süren düzenli grev eyleminin ardından İngiltere’de Çarşamba ve Perşembe günleri olmak üzere son iki günlük grev çağrısı yapmıştı. Birleşik Krallık’taki öğretmenler bir dizi sendika tarafından temsil edilirken, ülke genelinde yarım milyondan fazla öğretmeni temsil eden NEU en geniş üyeliğe sahiptir.

Salı günü velilere yazdığı açık mektupta, eğitim sekreteri Bayan Keegan, grevleri “gereksiz” olarak nitelendirdi ve “gereksiz aksamaya” neden oldu.

“Bu endüstriyel eylem, ister işte, ister çocuk bakımının düzenlenmesinde veya diğer planların değiştirilmesinde olsun, çocukların eğitimini ve sizin de hayatınızı daha fazla sekteye uğratacak” diye yazdı. “Özellikle pandemi sırasında eğitimleri önemli ölçüde kesintiye uğradıktan sonra birçok gencin, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla ders çalışarak geçireceği kaliteli zamanı bir kez daha kaçıracak olması beni çok hayal kırıklığına uğrattı.”

Bayan Keegan’ın öğretmenlerin maaşlarını görüşmek için görüşme teklifi, grevin durdurulmasına bağlıydı, ancak grevin Perşembe gününden sonra sona ermesiyle, sendika ve hükümet önümüzdeki hafta görüşmelere başlayabilir.

Çarşamba günü Londra’daki yürüyüş sırasında, Bay Hunt’ın duyurusu için planlanan bir mitinge giderken Hyde Park’tan Trafalgar Meydanı’na yürüyen grevci öğretmenleri desteklemek için arabalar ve otobüsler korna çaldı.

Portsmouth’dan bir tarih öğretmeni olan John Rowland, artan maliyetlere dikkat çekerek, “Açıkçası, bütçenin kamu sektörü ücretlerini artırmak için daha fazla fon sağlamasını umuyoruz” dedi. “Ve herkesi bir araya ayırma dayanışmasıdır.”

27 yaşındaki Bay Rowland, Hyde Park’ta öğretmen arkadaşlarıyla birlikte dururken elinde ‘Victoria İngiltere’sini Öğretmek İstiyorum, Yaşamak Değil!’ yazan parlak sarı bir poster tuttu. Ancak bugün için işinden ayrılmanın zor bir karar olduğunu söyledi.

“Orada olmadığım için kendimi suçlu hissediyorum ama aynı zamanda yapmazsan bir değişiklik de yapamazsın.” grevler de yerel grev hattına gitti.

Öğretmen ve bekar bir anne olan 41 yaşındaki Caroline Allen, yürüyüş için 10 yaşındaki kızı Evelyn ile Oxfordshire’dan gelmişti. Kızının da devam ettiği okulundaki hemen hemen tüm öğretmenler grev kararı aldı ve okul çarşamba günü kapılarını kapattı. Yıllarca yetersiz fonlamanın okulları “kriz noktasında” bıraktığını söyledi.

“Yıllar önce ben öğretmenliğe başladığımda yapabildiğimiz şeyleri artık anlamıyoruz ve çocuklar kaçırıyor” dedi. “Ve açıkçası – geçim masrafları, bekar ebeveynlerin bir şeyler sağlamaya çalışması – bu yeterli değil.”

55 yaşındaki meslektaşı Katheryn Churchill, 25 yıldır öğretmenlik yapıyor ve ilk kez greve gitmeye karar verdiğini söyledi. Sağlık ve sosyal bakım gibi kamu hizmetleri üzerindeki yükün yükünü öğretmenlerin çektiğini, eksikliklerin öğretmenleri savunmasız çocukları desteklemek için ikili görevler yürütmeye zorladığını söyledi.

Bayan Churchill, “Öğretmenlik yaptığım süre boyunca iş yükümüzde büyük bir değişiklik oldu, ancak bu kabul edilmiyor” dedi. “Düzgün desteklenmiyor ve biz bu konuda eğitilmedik.”