İran Devrimi’nden daha sonra bir birinci

Perez

Global Mod
Global Mod
Tahran’da galası yapılan direktör Faysal Shalbukil’ın ödüllü Türkiye-İran ortak üretimi sineması “Ceviz Ağacı”, İran’daki biroldukça sinema salonunda Farsça alt yazı ile izleyiciyle buluşacak.

önetmenliğini Faysal Shalbukil’ın yaptığı Türkiye-İran ortak üretimi “Ceviz Ağacı” sinemasının galası İran’ın başşehri Tahran’da yapıldı.

Başrollerinde Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil ve İstek Akın’ın yer aldığı, Türkiye-İran ortak üretimi sinemanın galasına, sinema takımı ve başrol oyuncuları ile Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs, İranlı direktör Mecid Mecidi, biroldukca ünlü yerli oyuncu ve sinemasever katıldı.

İran’da sinema üzerine mastır yaptığını ve İranlı biroldukça sanatçı ile tanıştığını söyleyen direktör Faysal Shalbukil, “Onlarla çalışmak arzusundaydım. Farabi’ye müracaat yaptık ve Farabi birinci kere bir Türk sinemasına ortak üretim dayanağı verdi.” diye konuştu.

DEVRİMDEN BERİ BİR İLK

Shalbukil, bu sinemanın Türkiye ile İran içinde yapılmış birinci ortak imal olduğunu kaydederek, “Bunun yanı sıra İran’da ihtilalden daha sonra 43 yılın akabinde İran sinemalarında birinci kere Türkçe konuşulan bir sinema vizyona girmiş olacak. Bunun müsaadesini almak fazlaca güç oldu. İranlı seyirciler birinci kere Türk imali bir sineması perdede iki hafta boyunca izleyecekler.” dedi.

İran’dan düzgün bir geri dönüş alacaklarına inandığını söz eden Shalbukil, ilerde yeni eserler ortaya çıkacağını ümit ettiğini kelamlarına ekledi.

Oyuncu Serdar Orçin da “Ceviz Ağacı” sinemasının yaklaşık iki yıldır dünyada inanılmaz bir seyahate çıktığını ve 20’ye yakın mükafatla döndüğünü aktardı.

İran’da 43 yılın akabinde birinci kez yabancı bir sinemanın vizyona girdiğini aktaran Orçin, bunun Ceviz Ağacı sineması olmasından dolayı memnun olduğunu söylemiş oldu.

Orçin, İran’a gelmek ve buradaki seyirciyle buluşmanın kendileri için heyecan verici olduğunu söz ederek, “Bunun bir açılış olmasını yürekten diliyorum. Biz İran sinemalarına son senelerda ne kadar meftun olduysak İran halkının da bizim sinemalarımızı izlemesini istek ederim.” sözlerini kullandı..

Filmin oyuncularından Kübra Kip ise, “Öncelikle İran’da uzun vakitten daha sonra gösterimi yapılacak birinci yabancı sinema olduğunu öğrendim. Birincisi gerçekleştiriyor olmak epeyce hoş ve umarım devamı gelir diye düşünüyorum.” formunda konuştu.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs ise bu çeşit kültürel faaliyetleri önemsediklerini, bilhassa sinemanın kültürel yakınlaşma ve etkileşim açısından tesirli olduğunu tabir etti.

Sinemanın insanları birleştiren, ülkeler içindeki bağları arttıran, farklı insanların birbirini tanımasını sağlayan değerli bir aracı rolü gördüğünü söyleyen Örs, Ceviz Ağacı sinemasının büyük bir muvaffakiyete ulaşacağını iddia ettiğini kelamlarına ekledi.

[Yönetmen Faysal Shalbukil.]
Direktör Faysal Shalbukil.

Bol ödüllü film

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT’nin üretim takviyesi sunduğu sinema, ortalarında 14. Hamilton New York Sinema Şenliği, 27. Adana Sinema Şenliği, Torino Underground Sinema Şenliği, Balkan Panorama Sinema Şenliği, 6. Londra Kent Mükafatları Şenliği’nin olduğu epeyce sayıda şenlikten 20’ye yakın mükafatla döndü.

İran’daki biroldukca sinema salonunda Farsça alt yazı ile izleyiciyle buluşacak olan Ceviz Ağacı sinemasının konusu ise şu biçimde:

“Birfazlaca açıdan silik ve pasif bir karakteri olan edebiyat öğretmeni Hayati, karısı tarafınca hor görülüp terkedilir. bir süre daha sonra ataerkil özellikteki kasabada kimliği belirlenemeyen bir bayan cesedi bulunur. Hayati cesedin karısına ilişkin olduğunu argüman edip oburunun işlediği cinayeti üstlenir. Pekala lakin işlemediği bir cinayeti niye üstlenir insan? Sinema bu sorunun peşinde insanın en gizli, en gölgede kalmış, derin taraflarını aydınlatmaya çalışırken tutunamayış, bayan cinayetleri, şiddetin binbir yüzü, edebiyat, tutkular ve pişmanlıklar üzere uğraklarıyla dünya yüzünde erdemli bir insan olmanın imkanını sorguluyor.”