İtalya 45 milyon doz COVID-19 aşısı bağışlayacak

celikci

Active member
İtalya 45 milyon doz COVID-19 aşısı bağışlayacak
Draghi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Şurası ötürüsıyla New York’ta düzenlenen “Küresel COVID-19 Zirvesi”ne görüntü irtibatıyla katıldı.

COVID-19 Aşılarına Global Erişim Programı (COVAX) aracılığıyla aşı dağıtımında büyük ilerlemeler kaydettiklerini tabir eden Draghi, “Halen büyük eşitsizlikler kelam konusu. Bu niçinle daha cömert olmaya gereksinim var.” dedi.

İtalya Başbakanı Draghi, Roma’da mayıs ayındaki Global Sıhhat Doruğu’nda 15 milyon doz aşı bağışlama kelamı verdiklerini hatırlatarak, “Bunların neredeyse yarısı dağıtıldı. Bu konuda gayretlerimizi üç katına çıkaracağımızı açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Bağışlayacağımız 30 milyon ek dozla, fakir ülkelere yıl sonuna kadar yapacağımız bağış 45 milyon doza ulaşacak.” diye konuştu.

Mario Draghi, savunmasız ülkelerde aşı ve sıhhat araçlarının üretim kapasitesini artırmaları gerektiğini belirterek, “Avrupa Birliğinin, Afrika’daki üretim kapasitesini geliştirmek ve teknoloji transferini teşvik için 1 milyar avro bağış yapma planını destekliyoruz. Global bir aşılamaya yönelik ortak gayretlerimizi teşvik için ABD ve AB’nin gündemini memnuniyetle karşılıyoruz.” tabirini kullandı.

Milletlerarası iş birliğinin, salgını durdurmak ve ilerideki acil durumları önlemek açısından ehemmiyetine dikkati çeken Draghi, dünyada şu ana dek 2,5 milyar insanın aşılandığını, 1 milyar insanın da tek doz aşı olduğunu anımsattı.

Başbakan Draghi, G20 Periyot Lideri olarak salgın devrinde ortaya çıkan sıhhat ve finans otoriteleri içindeki yetersiz uyumun, tekrar olmaması için global iş birliğini artırmaya dönük “Küresel Sıhhat ve Finans Kurulu” oluşturmak istediklerini de lisana getirdi.

ALINTIDIR