İtimat Hastanesi hekimleri Covid-19 daha sonrası devir ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu

sable

New member
İtimat Hastanesi hekimleri Covid-19 daha sonrası periyot ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu

ANKARA – İnanç Hastanesi uzmanları, Covid-19 daha sonrası devirde geçmeyen ağrılar ve başka belirtiler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. İtimat Hastanesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlarından Prof. Dr. Deniz Evcik, Covid-19 daha sonrasındaki ağrıların kronikleşmeden önlenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Hastada bir ağrı var ise o ağrıyı bizim yok etmemiz en azından baskılamamız gerekir” dedi.

İtimat Hastanesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Kısmından Prof. Dr. Deniz Evcik, İtimat Çayyolu Sağlıklı Hayat Yerleşkesi Sağlıklı Hayat Danışmanı Prof. Dr. Meltem Yalınay ve İtimat Çayyolu Sağlıklı Hayat Yerleşkesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yavuz Maşrabacı Covid-19’un tesirleri ve hastalık daha sonrası rehabilitasyon süreci ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Prof. Dr. Evcik, Covid-19 enfeksiyonunun evvela akciğerleri tuttuğu ve pulmoner (akciğer) enfeksiyonun ön planda olduğu düşünülse de vakit içerisinde birfazlaca organı etkilediğinin anlaşıldığını söylemiş oldu. Bunlardan birinin de kas ve iskelet sisteminde tutulum olduğunun altını çizen Prof. Dr. Evcik, kas ve eklem ağrılarının oluştuğu olaylarda bu ağrıların kronikleşmeden tedavi edilmesinin hayati derecede değere sahip olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Evcik, “Bence Covid-19’da en değerli sorunlardan biri ağrı olayı. Zira bize ağrı şikayetiyle epeyce müracaat oluyor. Açık konuşmak gerekirse ben artık bütün muayene ettiğim hastaların Covid-19 geçmişini soruyorum. ‘Ağrılarınız Covid ile mi başladı, Covid’den daha sonra mı başladı?’ sorularını yöneltiyorum. Zira yapılmış çalışmalarda ve kendi yaptığımız çalışmalarda da ağrının formunun epey değiştiğini görüyoruz. Kas ve iskelet ağrılarının da fazlaca değiştiğini görüyoruz. Nitekim Covid ile birlikte olağanda var olan ağrının daha da epeyce arttığını, daha fazla gündeme geldiğini ve hastaların daha net söz ettiğini görüyoruz. Tahminen de bunların bir kısmı Covid daha sonrası devirdeki hastalar tahminen de değil” sözlerini kullandı.

“Hastada bir ağrı var ise o ağrıyı bizim yok etmemiz en azından baskılamamız gerekir”

Ağrıların kronikleşmeden önlenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Deniz Evcik, “Son günlerde şu biçimde bir hipotez ortaya atılıyor. Yani ‘ağrınız var ise fazlaca da bunu çekmeyin, ilacınız var ise alın.’ Zira bunu bir süre daha sonra kronikleştirmeye başlıyorsunuz. Ağrıyı Covid devrinde de birebir biçimde tam olarak tedavi etmezseniz ve etmiyorsanız biraz daha ağrının devamına yol açmış oluyorsunuz halinde bir ekip hipotezler de var. Yani hasta ağrısını kesmeye yönelik ilacını katiyetle alacak. Hasta ilaç konusunda direnmemeli. Ben bunu yalnızca Covid konusunda değil, hastalarımın genelinde görüyorum. Hasta rastgele bir ağrı kesici almak istemiyor. Yani ‘ben ilaç kullanmak istemiyorum’ hocam diyor. Ancak bu biçimde bir şey yok. Yani hastada bir ağrı var ise o ağrıyı bizim yok etmemiz en azından baskılamamız gerekir” biçiminde konuştu.

“Bağırsak dengesizliği olduğunda, bağışıklık cevabı hami bir yerden çıkıyor”

Bağırsak dengesizliği ve burada oluşacak bir rahatsızlığın bedenin tüm bağışıklık sistemini etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Meltem Yalınay, “Bağırsak dengesizliği olduğunda, bağışıklık cevabı kollayıcı bir yerden çıkıyor, daima inflamasyonu tetikleyen kısma geçiyor. Artık kişi şayet bu biçimde ise yani bağırsak dengesizliği 1,5 ve 2’ler üzerinden gidip inflomasyonu artıran tarafta istemediğimiz küme bakteriler var ise, esasen şahıslar kendini metabolik sendrom, obezite, inflamatuar bağırsak hastalığı, çeşitli çok hassaslıklar üzere hastalıklar ile karşılaşıyorlar” diye konuştu.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yavuz Maşrabacı, Covid-19 geçiren hastalarda hastalık daha sonrası rehabilitasyonun fazlaca kıymetli olduğunu söylemiş oldu. Dr. Maşrabacı, Covid-19 atlatıldıktan daha sonra 1 aylık bir müddetcin beklenmesini ve ondan sonrasındasında bir denetim sürecinin başlaması gerektiğini vurguladı. Covid-19 daha sonrası denetimlerin hayli kıymetli olduğunun altını çizen Maşrabacı, kimi rahatsızlıkların kronikleşmeden önlenmesi gerektiğini söylemiş oldu.

İhlas Haber Ajansı / Utku Şimşek – Son Dakika Haberleri