JBL Wave 100 TWS, Tune 510 BT ve Quantum 350 incelemesi

ahmetbeyler

Active member
75 yıldır ses teknolojisine önemli yatırımlar yapan JBL, ses eserleriyle bir dünya markası ve Türkiye’de de JBL mamüllerine ilgi çok büyük. Bu eserlerden biri de JBL’in ülkemizde de satışa sunduğu yeni kablosuz kulaklık modeli JBL Wave 100 TWS.

Öncelikle dizaynıyla başlamak istiyorum. Zira bu eser, beraberinde Red Dot tasarım ödülünün de sahibi ve özel bir ilgiyi mutlaka hak ediyor. Biroldukca kulaklık modelinin bilakis kapaklı bir şarj kutusu bu eserde yok. Kulaklıkların ortasındaki muhafaza bandını çektikten daha sonra çabucak kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Kutudan kulaklıkları çıkarmak ve takmak pek kolay. Wave 100, kulağa tam oturan ergonomik bir dizayna sahip. Kulağı zorlamıyor ve uzun saatler rahat bir biçimde dinleme keyfini yaşayabiliyoruz. Silikon uçlarla geliyor ve kulağınıza taktığınızda pasif izolasyon sağlanmış oluyor ve gürültülü bir ortamda olsanız bile fazlaca kaygı olmuyor, sese odaklanabiliyorsunuz.

Ses asistanı takviyesine de sahip olan bu kulaklıklar, eller özgür aramalar için sezgisel ve kullanışlı denetimler sunuyor. İstersek telefon görüşmesi yapıyor, istersek de müzik dinliyoruz. 8 mm şoförlü JBL Pure Bass ses özelliği yardımıyla ses kalitesi çok yeterli ve muhakkak hayal kırıklığı yaratmıyor.

Eser, beraberinde çift irtibat özelliği yardımıyla tek ya da çift olarak kullanılabiliyor.

Batarya ömrü tarafında da pek tezli bir kulaklık var elimizde. 20 saate varan batarya ömrü ile dikkat çeken Wave 100’ün kulaklıkları 5 saat, şarj kutusu ise 15 saat kesintisiz kullanması mümkün kılıyor. Her bir kulaklığı başka farklı şarj ederek de pil ömrü daha da uzatılabiliyor.

Kutu içeriğinde ise şarj kablosu ile bir arada farklı büyüklüklerde silikon kulaklık uçları çıkıyor. bu biçimdece kulağınıza en uygun ucu takarak eserden azamî düzeyde randıman alabilirsiniz.

Siyah ve incelemekte olduğumuz krem renkli modelleriyle gelen JBL Wave 100 TWS, fiyatının hakkını ziyadesiyle veren bir kulaklık olmuş.

JBL’in bir öbür yeni eseri ise Tune 510 BT ismini taşıyor. Kulak üstü kulaklık arıyorsanız bu eseri seveceksiniz, zira biroldukça farklı özelliğiyle çok savlı bir model.

Öncelikle ses kalitesinden epey şad kaldığımı söyleyebilirim. İçerisinde yer alan Pure Bass özelliği, sesi faal bir biçimde yayarak müziğin kalitesini artırırken, Bluetooth 5.0 ilişkisini kullanıyor olması da bu sesin problemsizce duyulmasını sağlıyor. Tune 510 BT ile bir yandan müzik keyfini sonuna kadar yaşarken, bir yandan da telefon görüşmelerini bir daha bu kulaklık üzerinden rahatça yapabiliyoruz. İçerisindeki geliştirilmiş dahili mikrofon, görüşmelerdeki ses kalitesini çok âlâ yansıtıyor. Bilhassa online toplantıların sayıca çoğaldığı günümüzde büyük bir gereksinime karşılık veriyor.

Siri ya da Google Asistan üzere araçların da tek tuşla kullanılabildiği eser, batarya tarafında ise beni sahiden şaşırttı. Yalnızca 5 dakika süratli şarj ile 2 saate varan batarya ömrü elde edebiliyorsunuz. Tam şarj ile de 40 saatlik bir batarya ömrü kelam konusu oluyor. Yani hem süratli şarj oluyor, tıpkı vakitte uzun mu uzun bir batarya ömrü var. Aceleniz var ve meskenden çıkmak üzeresiniz, kulaklığınızı 5 dakika şarj etseniz, 2 saat kazanıyorsunuz. Daha ne olsun!

Tune 510 BT’nin sevdiğim bir öteki özelliği de fazlacalu ilişki özelliği oldu. Bu özellik, birden epeyce aygıta birebir anda kolay kolay bağlanma imkanı sunuyor. bu biçimdece mesela bilgisayara ya da tablete kulaklığımız bağlıyken, telefon araması geldiğinde telefonu açıp direkt telefon görüşmesini bir daha kulaklık üzerinden yapabiliyoruz. Tıpkı biçimde telefon görüşmesi bitmiş oldukten daha sonra ya da gelen aramayı reddettiğinizde bilgisayarınızda kulaklığınızla bir arada çalışmaya devam edebiliyorsunuz. Tüm bunlar olurken ayrıyeten bir efor sarf etmemek ise JBL’e yakışır bir kolaylık olmuş.

Uygun fiyatıyla dikkat çeken JBL Tune 510 BT; pembe, beyaz, mavi ve siyah olmak üzere dört farklı renkte modele sahip ve şu sıra kulak üstü kulaklık arıyorsanız bu kulaklık seçeneklerinizin içinde kesinlikle olmalı.

JBL’in en savlı mamüllerinden birine geldi sıra. Oyunculara hitap eden JBL Quantum 350, Quantum ailesinin en yeni üyesi. esasen daha kutusundan çıkarır çıkarmaz premium bir eser hissini sonuna kadar veriyor.

22 saati bulan batarya ömrüyle dikkat çeken eser, kesintisiz oyun tecrübesini bu biçimdece sağlamış oluyor. Kulağa rahatça oturan ve ergonomik bir yapıda olan Quantum 350’nin köpükleri de kulaklarınızı rahat hissettiriyor ve yavaşça olması yardımıyla de saatler uzunluğu rahatça kullanabiliyorsunuz.

22 saatlik batarya ömrünün yanı sıra bu kulaklığı 5 dakika şarj ettiğinizde 1 saatlik batarya ömrü elde edebiliyorsunuz ve bu açıdan da beklentileri karşılıyor. USB Type-C yuvası üzerinden bir yandan şarj olurken, öteki yandan oyun oynamaya da devam edebilirsiniz.

Ve gelelim ses performansına. Bir JBL Quantum serisi kulaklığınız var ise aslına bakarsanız ses kalitesinden yana bir sorun yaşama bahtınız yok. Yeni Quantum 350 de beni bu açıdan hayal kırıklığına uğratmayan bir eser olmuş. JBL QuantumEngine özelliğini kullanan ve mekânsal ses alanı oluşturarak sesin epey daha gerçeğe yakın olmasını sağlayan eserin mikrofonun çıkarılabilir yapıda olması da bence büyük bir avantaj.

Mikrofonla işiniz olmadığında mikrofon tuşuna basarak da mikrofonu kapatabileceğiniz üzere, mikrofonu büsbütün çıkarmak da bir tahlil.

Yeterli bir kablosuz oyuncu kulaklığı arıyor fakat hangi modeli alacağınıza çabucak hemen karar veremediyseniz JBL Quantum 350’yi size önerebilirim.

Sonuç itibariyle JBL, bu üç eseriyle de farklı gereksinimlere cevap verebilmeyi başarmış. Kulak içi kablosuz kulaklık arıyorsanız Wave 100 TWS, kulak üstü kablosuz kulaklık arıyorsanız Tune 510 BT, oyuncu kulaklığı arıyorsanız da Quantum 350 tam size nazaran.