Johnson, Meclisin İsrail ve Ukrayna'ya yardımın kesilmesi yönünde oylama yapacağını söyledi

Tuncer

New member
Sözcü Mike Johnson Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail, Ukrayna ve diğer Amerikan müttefiklerini desteklemek için uzun süredir askıda kalan bir ulusal güvenlik harcama paketini bu hafta ileri sürmeyi planladığını ve buna şiddetle karşı çıkan muhafazakarları yatıştırmayı amaçlayan ayrı bir yasa tasarısını Kiev'e destek verdiğini ifade etmeyi planladığını söyledi.

Bay Johnson'ın, Cumhuriyetçilerin şiddetli muhalefeti karşısında Ukrayna'ya büyük bir yardım sevkiyatında ilerlemeye devam edip etmeyeceği ve nasıl ilerleyeceği konusunda haftalarca süren ıstıraptan sonra gelen duyuru, onun yolu ortaya koyan bir yola doğru ilerlediğinin ilk somut işaretiydi. ileri. Bu, İran'ın İsrail'e büyük bir hava saldırısı başlatmasından birkaç gün sonra geldi ve Kongre'nin hızlı hareket etmesi ve bekleyen yardım tasarısını geçirmesi yönündeki çağrıları artırdı.

Cumhuriyetçi milletvekillerine planı hakkında bilgi verdiği bir toplantının ardından Bay Johnson, Senato'nun iki ay önce kabul ettiği 95 milyar dolarlık yardım tasarısına kabaca benzeyen ancak üç parçaya bölünmüş bir yasa paketi hazırlayacağını söyledi. Milletvekilleri İsrail'e para sağlayan, biri Ukrayna'ya fon sağlayan ve üçüncüsü Tayvan ve diğer müttefiklere yardım sağlayan bir yasa tasarısı üzerinde ayrı ayrı oy kullanacak. Cumhuriyetçiler arasında popüler olan diğer tedbirleri içeren ayrı bir tedbir için dördüncü kez oy kullanacaklar.

Bay Johnson gazetecilere verdiği demeçte, “Dünyanın nasıl tepki vereceğimizi görmek için bizi izlediğini biliyoruz” dedi. “Dünyanın her yerinde Putin, Xi ve İran gibi teröristlerimiz, tiranlarımız ve korkunç liderlerimiz var ve onlar Amerika'nın müttefiklerini ve dünya çapındaki çıkarlarını savunup savunmayacağını görmek için izliyorlar ve biz de bunu yapacağız.”

Bay Johnson'ın bölünmüş konferansta zayıf bir hakimiyete sahip olduğu ve dar bir çoğunluğa sahip olduğu Temsilciler Meclisi'nde karmaşık stratejinin başarılı olup olmayacağı belli değil. Cumhuriyetçiler davayı engellemeye çalışabilir. Öyle olmasa bile yardım paketinin başarısı, aşırı sağcı Cumhuriyetçilerin Ukrayna'ya fon sağlanmasına karşı çıkması ve solcu Demokratların İsrail'e tam yardım yapılmasına karşı çıkması nedeniyle, farklı parçaları destekleyen iki partili koalisyonların karmaşık bir karışımına bağlı olacaktır.

Plan, görevden alınma tehdidi altındaki Bay Johnson'ın ofisini tehlikeye atabilir.

Pazartesi gecesi gazetecilere verdiği demeçte, kendisini liderlik görevinden almak için yapılacak erken oylamaya atıfta bulunarak, “Vaktimi geri çekilme talepleri konusunda endişelenerek geçirmiyorum” dedi. “Burayı yönetmemiz lazım ve görevimizi yapacağız.”

Kiev'e daha fazla yardım sağlanması konusunda ihtiyatlı davranan Cumhuriyetçiler için siyasi bir teşvik olarak Bay Johnson, Temsilciler Meclisi'nin aynı zamanda fonların bir kısmının geri ödenmesine ve bir kısmının da dondurulmuş Rus devlet varlıklarının satışı yoluyla finanse edilmesine izin verecek bir yasayı da değerlendireceğini söyledi. Bu paket aynı zamanda geçen ay Temsilciler Meclisi'nde ezici çoğunluk ve iki partili destekle kabul edilen ancak o zamandan beri Senato'da başarısız olan TikTok'u yasaklayabilecek bir yasa tasarısını da içeriyor.

Hem Bay Johnson hem de Temsilciler Meclisi'nin 2 numaralı Cumhuriyetçisi Louisiana'dan Temsilci Steve Scalise, Ukrayna'ya verilecek paranın büyük kısmının ABD'de mühimmat yapımına ve ABD askeri stoklarının yenilenmesine gideceğini vurgulamaya çalıştı.

Johnson, “Bunlar burada gelişmiş silah ve mühimmat üreten Amerikan işleri” dedi.

Çoğunluk lideri New York Senatörleri Chuck Schumer ve azınlık lideri Kentucky'den Mitch McConnell, Bay Johnson'ı Senato'dan geçen yardım paketini mevcut haliyle geçirmeye çağırmıştı. Ancak konuşmacı, Senato liderleri ve Beyaz Saray'a danıştıktan sonra planını hazırladı ve Meclis'ten çıkmayı başarması halinde bunun Kongre'yi serbest bırakabileceğini öne sürdü.

Bazı Cumhuriyetçiler ise yardım paketinin bireysel yasa tasarılarına bölünmesinin Senato'nun onayladığı türden büyük tedbirlerden daha iyi olacağını söyledi. Bay Johnson, bunu “meslektaşlarımın iradesine uygun olarak” yapmaya karar verdiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin çoğunluğunu içeren muhafazakar Cumhuriyetçi Çalışma Komitesi'nin başkanı Oklahoma'dan Temsilci Kevin Hern, planın erken onaylanmasıyla toplantıdan çıktı.

Bay Hern gazetecilere “Konuşmacının doğru olanı yaptığını düşünüyorum” dedi.

Son haftalarda Bay Johnson, Temsilciler Meclisi'nin Ukrayna'ya yardım edeceğinden emin olmak için hem kamuya açık hem de özel olarak defalarca söz verdi. Cumhuriyetçilerin Kiev'e yardım göndermeye yönelik şiddetli muhalefeti ve İsrail'e tam askeri yardımın yapılabileceği konusunda Demokratların artan şüpheleri arasında Temsilciler Meclisi'nde kritik bir destek kitlesi sağlayacak bir dış yardım paketi yapılandırmanın bir yolunu bulmak için çok çalıştı.

Onun üzerinde, Demokratlardan sınır güvenliği konusunda kapsamlı tavizler almadan Ukrayna'ya yönelik finansmanı ilerletmesi halinde Bay Johnson'ı daha önce koltuğundan edeceğine söz veren Gürcistan Temsilcisi Marjorie Taylor Greene'in görevden alınması tehdidi beliriyor.

Bayan Greene, Pazartesi günü kapalı toplantıdan Bay Johnson'ın planına öfkeyle çıktı. Ancak gazetecilere, konuşmacının görevden alınması konusunda oylama yapıp yapmayacağına henüz karar vermediğini söyledi.

“Bu büyük bir dolandırıcılık ve insanların bununla işi bitti” dedi.

Bay Johnson, Kiev'e yardım göndermenin aciliyeti konusunda giderek daha fazla ses çıkarmaya başladı ve ABD'nin Rus işgalini püskürtmede rol oynaması gerektiğini savundu.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Son birkaç ayda Temsilciler Meclisi'nde pek çok zor görev üstlendik” dedi. “Ve sonunda bu önceliğe ulaştık. Bu bir öncelik. Bunun bu hafta yapılmasını bekliyorum ve işimizi yaptığımızı bilerek ayrılabiliriz.”