Kaçak Cumhurbaşkanı Gani: Kan dökülmesin diye ayrıldım

celikci

Active member
Kaçak Cumhurbaşkanı Gani: Kan dökülmesin diye ayrıldım
Afganistan’dan kaçtıktan daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) ortaya çıkan ve birlikteinde 160 milyon dolar götürdüğü sav edilen Gani, Facebook’tan yayınladığı görüntüyle kendini savundu.

Gani, BAE’de olduğunu doğrulayarak, “Kan dökülmesini önlemek için ülkeden ayrılmak zorunda kaldım. Felaketin önlenmesi için BAE’deyim. Afganistan halkının gerçek İslami ve ulusal muvaffakiyetlerini elde etmek ve Afganların adaleti için çalışmalarıma geri dönebilmek için istişare halindeyim.” tabirlerini kullandı.

Kabil’de kalması halinde şiddet olaylarının yaşanacağına işaret eden Gani, kaçışının bilgilerinı bilmeyenyerin kendisini yargılayamayacağını söylemiş oldu.

‘Yüklü ölçüde parayı da götürdü’ savları

Kaçak Cumhurbaşkanı Gani, Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği Sözcüsü Nikita İşçenko’nun kendisinin ülkeyi terk ederken yanına yüklü ölçüde para götürdüğü savlarını da reddetti.

Rus diplomatın savlarının “yersiz” olduğu yorumunu yapan Gani, “Tamamen palavra ve yersiz. Bu, BAE gümrüğüyle kanıtlanabilir. Ayakkabılarımı değiştirecek vakit bile bulamadım. Güvenlik vazifelileri devletin başı olarak epey acil bir tehdit olduğu için ayrılmamı istediler.” halinde konuştu.

Gani, Afgan hükümetinin Taliban’la görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının “kendi hataları” olduğu değerlendirmesinde bulunarak, Taliban’a barışçıl yollarla iktidarı devretmek istediğini fakat kendi isteği haricinde Afganistan’dan çıkarıldığını kelamlarına ekledi.

ALINTIDIR