Kardinal Ersilio Tonini öldü. Televizyonda on emri anlattı

mett

New member
kuzgun – İtalya’nın en çok tanınan ve takdir edilen kardinallerinden biriydi. Ama hayatı boyunca iyi bir taşra rahibinin tonunu ve bakışını korudu. Ersilio Tonini dün gece 2 sularında uzun süredir kaldığı Ravenna’daki Opera Santa Teresa’da öldü. 20 Temmuz’da 99 yaşına basmıştı ve yaşayan en yaşlı kardinaldi. Dünya Gençlik Günü için Milano Marittima’da sabah 6’da sahilde kutlanan bir ayin sırasında ölümünü açıklayan Ravenna-Cervia başpiskoposu Monsenyör Lorenzo Ghizzoni, “Belirli bir hastalığı yoktu” dedi. “Ama son birkaç gündür yataktan kıpırdamadı.” Hemşirelerle birlikte kendisine yardım eden rahibelerden Virginia rahibe, hayatının son anlarını şöyle anlattı: “Dua etti ve ‘Birbirinizi sevin, Babamın yanına dönmeliyim’ dedi”. Ve yine: “En önemli şey aşktır.”

Napolitano: “Yoksullar ve dışlanmışlar için büyük taahhüt”. Kardinal Ersilio Tonini’nin ölüm haberini alan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Vatikan Dışişleri Bakanı Kardinal Tarcisio Bertone’ye gönderdiği mesajda, “bunu yapabilen özellikle takdir edilen bir kişinin kaybından dolayı taziyelerini iletti. Quirinale’den bir notta, “rahip bağlılığını fakirlerin, zayıfların ve marjinallerin lehine” adayan “diyaloğun evrensel değerlerini inancının tutkusuyla iletmek için” yazıyor.

Seminer, sosyal taahhüt ve TV. İki köylünün oğlu olan Tonini, ruhban okuluna çok genç yaşta, 11 yaşında girmişti. Erken bir meslek, bu nedenle onun. 1937’de rahip olarak atandı. Daha sonra Fuci gruplarının ve Katolik mezunlarının öğretmeni ve ruhani yardımcısı oldu. Gazeteciliğe olan tutkusu, 1947’de haftalık piskoposluk müdürlüğüne geldiğinde patladı. Yeni Günlük, güçlü sosyal zıtlıkların olduğu bir dönemde. Daha sonra yönetim kurulu üyeliği de yaptı. gelmek. 1969’da Paul VI tarafından Macerata ve Tolentino piskoposu olarak atandı. Bu sıfatla, toprağı köylülere vererek büyük bir toprak reformu gerçekleştirdi. 1975’te Ravenna başpiskoposu olarak, piskoposluk dairesini bir grup uyuşturucu bağımlısına bırakmaya karar verdi. O zamandan ölümüne kadar Santa Teresa di Ravenna operasında yaşamayı seçti. Yaş sınırına ulaşan piskoposluktan istifası 1990 yılında II.

Enzo Biagi’nin savunması.
Ve tam da gazeteci arkadaşını savunurken, Berlusconi tarafından ilan edilen ve Luttazzi, Santoro ve Biagi’nin kendisinin Rai’den uzaklaştırılmasına işaret eden “Bulgar fermanı”na şiddetle karşı çıktı. “Annozero” programında konuşan Tonini, “Onu öldürdüler. Bu bir dışlamaydı. Enzo Biagi can sıkıcıydı, işe yaramadı ve kovuldu. Rai bir tuzak vardı, bir motivasyon vardı” dedi. Layık ben onun arkadaşıydım ve aynı zamanda gerçeklik hakkında çok az şey bilen bir adamım.Biagi sadece bir televizyoncu değil, aynı zamanda adalet ve özgürlük için savaşan, tam bir dürüstlük adamıydı.Erkeklere oyunmuş gibi davranabilirler. parçalar.”
[[ge:rep-locali:repubblica:63858846]]

Gazetecilik. 20 Temmuz’da 99. yaş gününü yeni kutlamıştı ve bu vesileyle, yatağından ve hafif bir sesle İtalyan ve uluslararası gazeteciliğin rolü hakkında konuştu: “Gazetecilik, rolünün ne olduğunu henüz anlamadı – demişti. -çünkü onun asıl rolü, görevi, gidip mevcut gerçeği günümüz insanının gözüyle görmektir.İtalyan ve dünya gazeteciliği ya kahindir ya da bir hiçtir!”. Pasta ve geleneksel selamlaşma ritüeli ile karşı karşıya kalan kardinal şunları ekledi: “Bir kutsama yapmak kolaydır, ancak iyi bir söz vermek zordur, çünkü iyi söz kalpten gelir ve vicdana ve vicdana nüfuz etmesi gerekir.” Bunu yapmak için ‘en iyi dileklerimle’ kelimesi yeterli değil, ancak bireysel olarak insanların kalplerine nüfuz etmesine yardım etmemiz gerekiyor”.

Taziye ve duygu.
Başbakan Enrico Letta, Kardinal Ersilio Tonini’nin ölümü nedeniyle kendisi ve hükümet adına derin başsağlığı diledi. “Kilise ve tüm ülke – bir notta Letta’nın altını çizdi – olağanüstü bir rahip ve iletişimci figürünü kaybediyor. Ancak, onun inanç ve herkesle diyalog adamı olarak öğretileri, umut mesajı ve her zaman kimin tanıklığı kalbin nedenlerini ayrıcalıklı”. “Kardinal Tonini’nin ölümü çok büyük bir kayıp ve sadece Katolik dünyası için değil. Onu birkaç yıl önce dinler arası diyalog konulu bir toplantı bağlamında tanıdım. Onu aydınlanmış bir adam olarak hatırlıyorum.
ve tartışmaya açık, aynı zamanda harika bir iletişimci. Meclis Başkanı Laura Boldrini, İtalyan toplumunda köprüler kurabilen, engelleri ve hacizleri aşan bir figürün eksikliğini hissedeceğiz” dedi. Roma belediye başkanı Ignazio Marino bile kardinali şöyle anımsıyordu: “Kardinal Tonini’yi yıllar önce, hâlâ Amerika Birleşik Devletleri’nde organ nakli cerrahı olarak çalışırken tanıyacak kadar şanslıydım. bilim ve inanç ilişkisini tartışma fırsatı bulduğumuz konferanslar.Böyle durumlarda teknolojik yeniliklere, özellikle de organ nakli sektörüne karşı her zaman canlı bir merak sergilemiştir. bilim, şimdiye kadar yorulmak bilmez bir yaratıcı, toplumumuza yerleştiriyor”.

Hafif ahşap tabut ve boyuna demir haç. Kardinal Ersilio Tonini, kardinalin kıyafeti giymiş hafif ahşap bir tabutun içine yerleştirildi. Piskoposluk başpiskoposu Monsenyör Lorenzo Ghizzoni’nin, kardinali 12 yıldır yakından takip eden Santa Teresa’nın işletmecisi Rahibe Virginia’ya dün akşam verdiği bir emir. Boynunda demir bir haç. Ve parmağında, kendisini piskopos olarak atayan Papa VI. Paul tarafından kendisine verilen altın bir yüzük. Tabutun başında tam üniformalı iki jandarma: Santa Teresa’nın açıkladığı gibi, Arma’nın genel komutanlığı tarafından düzenlenen bir şeref kıtası. Ve yanlarda, birkaç kişinin dua etmek için durduğu birkaç diz çökmüş.

Tonini’ye son veda. Kardinal Ersilio Tonini’nin cenaze evi Ravenna’daki Opera di Santa Teresa’da açıldı. Cenaze salı günü, muhtemelen sabah saatlerinde Ravenna Katedrali’nde kutlanacak. Daha sonra Kardinal Tonini’nin naaşı, başpiskoposlar için ayrılmış mezarlardan birinde anıtsal mezarlığa götürülecek ve burada, muhtemelen bir yerin hazır olacağı sonbahara kadar, Katedralin yeni restore edilmiş bölümünde dinlenecek. Sant’Andrea Şapeli’nin altında. diğer başpiskoposlarla birlikte kesin olarak gömüleceği yer