Karnından 20 santim büyüklüğünde kitle çıktı

sable

New member
Karnından 20 santim büyüklüğünde kitle çıktı

Dr. Esra Işık Özgür: “Kitle yaklaşık 7 aylık bir gebelik büyüklüğündeydi”

SAMSUN – Şiddetli kanama ve ağrı niçiniyle hastaneye başvuran 49 yaşındaki hanımın karnından 20 santim büyüklüğünde miyom çıktı. Ameliyatı gerçekleştiren Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Işık Özgür, “Bu kitle üzere büyük boyutlara ulaşan azdır. Yaklaşık 7 aylık bir gebelik büyüklüğündeydi. Sıhhatle atlattık” dedi.

Samsun’da yaşayan Huriye Karaçoban(49), kanama hastalığını gizleyerek tabip korkusu niçiniyle yıllardır hastaneye gitmedi. Bu süreçte kanamaları artışa geçmesi ve karnının her geçen gün daha büyümesi niçiniyle bir doktora başvuran Huriye Karaçoban, karnında büyük bir kitle olduğunu öğrendi. Büyük Anadolu Hastanesine başvuran Karaçoban’ın birinci vakit içinderda genel durumu düzelterek kan yüklemesi yapıldı. Ardından ameliyata giren Karaçoban’ın bedeninden 4 kilo tartısında bir kitle çıkarıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Işık Özgür, “Huriye hanım bize fazlaca önemli sıhhat sorunları ile geldi. Önemli bir kanama şikayeti, karnında göbek üstüne kadar uzanan bir kitle şikayeti ile geldi. Korktuğu için daha evvel doktora başvurmamış. O yüzden karnındaki kitlenin varlığı uzun mühlet fark edememişti. Kanı epey düşük olduğu için ameliyat öncesi fazlaca yüklü ölçüde kan yüklemesi yaptık. Yaklaşık bir 20 santim kadar 4 kilo tartısında bir kitlemiz vardı. Yavaş yavaş büyüdüğü için bunu anlayamamış. Bayanların birçoğunda olduğu üzere doktora başvurmaktan korkmuş büyük bir kitleye ulaşıncaya kadar. Çok şükür makûs huylu bir kitle değildi. Çok büyük boyutlara ulaştığı için bu durumda kansızlığa niye olur. Ömür kalitesini etkileyen bir kitleydi. Buraya geldiğinde tansiyonu hayli düşüktü. Nabzı yüksekti. Evvel bir genel durumu düzeltmek zorunda kaldık. 3-4 gün boyunca yinedan kan tranfüzyonları ve kanamasını düzeltmeye çalıştık. Genel durumu düzelir düzelmez ameliyatını gerçekleştirdik. Bu kitleler aslında sık görülen kitlelerdir fakat bu kadar büyük boyutlara ulaşması enderdir. Hasta kimi vakit epeyce uzak yerlerde olur, tabibe ulaşmakta kuvvetlik çeker fakat Huriye kadınınki üzere büyük boyutlara ulaşan enderdir. Yaklaşık 7 aylık bir gebelik büyüklüğündeydi. Sıhhatle atlattık” diye konuştu.

“Hastaneye gidin kendinizi saklamayın”

Sıhhat durumu hakkında bilgi veren Huriye Karaçoban ise “Ameliyat olmadan evvel hayli berbattım. 4-5 yıldır kanamam vardı lakin gitmiyordum, korkuyordum. Bu süreçte karnım büyüyordu fakat göbek fıtığına yoruyordum. Yürüyemiyordum, ağırlaşmıştım. daha sonra 2 gün epey ağır bir gece-gündüz daima bir kanama geçirdim. Eşim ‘son etaba geldi, götüreceğim’ dedi. Kitle çıkarıldığında kova ile taşımışlar. Ben gördüm bakmak bile istemedim. Korkuyorum, o şey karnımda varmış. Geceleri daima yan yatardım, bir tartı yüklenirdi bedenime. Benim üzere olan vardır. Saklıyordur kendini. Gitsinler muhakkak bu hale getirmesinler. Hekim kaygısından dolayı benim büyük bir yanılgım oldu. Keşke bilseydim bu biçimde yapmazdım. Ben sanıyorum ki mikrop akıyor. Uygun gelir sanıyorum. İçin boşalıyor, pak kan gelecek. Aslında o denli bir şey değilmiş. Çok şükür şifa buldum” formunda konuştu.

Son dönemde çocuk ve kadın cinayetlerindeki artışın nedeni sizce nedir?#Ayşegül

— Haberler (@Haberler) November 22, 2021

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Son Dakika Haberleri