Kılıçdaroğlu’nun el hareketi daha sonrası TBMM’deki reaksiyonlar tutanaklara yansıdı

Firat34

New member
TBMM Genel Şurası’nda bütçe maratonu devam ediyor. Dün başlayan ve 12 gün sürecek görüşmelerin birinci gününde Meclis, gergin anlara şahit oldu. Bilhassa CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nunbütçe görüşmeleri sırasında yaptığı hareket, görüşmelere damga vurdu.

CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun yurt dışı kaynaklı kredileri eleştirirken yaptığı el hareketi, bir anda tansiyonu yükseltti. Kılıçdaroğlu’nun el hareketi daha sonrası AK Parti milletvekilleri bir anda ayağa kalkarak büyük reaksiyon gösterirken, o anlarda yaşananlar Meclis tutanaklarına şu biçimde yansıdı;

KEMAL KILIÇDAROĞLU – Bakın, beraberinde ne yaptılar biliyor musunuz, ne yaptılar biliyor musunuz hem de? (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Dolarla borçlandılarsa Amerika’daki enflasyon, euroyla borçlandılarsa Avrupa Birliği’ndeki enflasyonu da sırtımıza yıkıyorlar. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)

SALİH CORA (Trabzon) – Bu ne biçim bir hareket ya! Şu hareket nedir ya?

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Çok ayıp!

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Evet, evet, dolarla borçlandıysanız Amerika’daki enflasyon, euroyla borçlandıysanız Avrupa Birliğindeki enflasyonu sırtımıza yıkıyorlar. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

FEHMİ ALPAY ÖZALAN (İzmir) – Bayanlar burada.

SALİH CORA (Trabzon) – Bayanlar var burada, bayanlar.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Bayanlar var.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Artık size bir soru… (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Pak bir lisan kullanın.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Artık size bir soru…

SALİH CORA (Trabzon) – Başkanım…

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Tamam.

SALİH CORA (Trabzon) – …Başkanım, bu biçimde yaptı. Burada bayanlar var, özür dilesin.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Liderim, özür dilesin.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Artık size bir soru: Bu millet Amerika’daki enflasyonu niçin çeksin? (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

LİDER – Arkadaşlar…

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Ayıp! Ayıp!

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Bu millet Avrupa Birliği’ndeki enflasyonu niçin çeksin? (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

LİDER – Arkadaşlar… Sayın Kılıçdaroğlu…

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Dolar kimlere yarıyor?

LİDER – Arkadaşlar…

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Dolar kime yarıyor?

LİDER – Sayın Kılıçdaroğlu…

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Dolar kime yarıyor?

LİDER – Sayın Kılıçdaroğlu… Arkadaşlar…

SALİH CORA (Trabzon) – Sayın Başkan…

LİDER – Bir dakika sessiz olur musunuz? Bir dakika!

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Ayıp ya! bu biçimde bir konuşma olabilir mi?

LİDER – Ee, siz konuşun bu biçimde, ben gideyim. Lütfen, bir dakika…

SALİH CORA (Trabzon) – CHP Genel Lideri’ne bulisan yakışmıyor. CHP Genel Liderinin bu biçimde hareketlerle…

LİDER – Arkadaşlar ben buradan bir şey bakılırsamiyorum. Ama İç Tüzük’e bakılırsa…

SALİH CORA (Trabzon) – bu biçimde konuşması yanlışsız değil, özür dileyin. Lütfen özür dileyin yani,bu hakikat değil.

NİLGÜN ÖK (Denizli) – Yaptığınız hareketten dolayı özür dileyin!

LİDER – Nezih bir lisanla konuşulması öngörülüyor İç Tüzük’te.

NİLGÜN ÖK (Denizli) – Bayanlardan özür dileyin!

SALİH CORA (Trabzon) –“Yanlışlıkla yaptım.” deyin.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Ayıp ya! bu biçimde bir şey olabilir mi ya? Çok ayıp, fazlaca!

LİDER – Ben hatipleri buna davet ediyorum.

FATİH ŞAHİN (Ankara) – Manzaraları izleyin! Orta verin, imajları izleyin!

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Teşekkür ederim Sayın Lider.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Ayıp! Ayıp! Ayıp!

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Bu doların yükselmesi kime yarıyor? (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

NİLGÜN ÖK (Denizli) – Yaptığınız hareket iğrenç bir hareket.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Yaradıkları birisi daha var, bir küme daha var; dolarla rüşvet alanlar, 10 bin dolar rüşvet alanlar onlar da. İki…

FATİH ŞAHİN (Ankara) – Sayın Lider, bu biçimde devam edemeyiz.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı kanıtlanan bireyler büyükelçi olarak atandı. Şunlara soruyorum, siz de sorun, rüşvet alandan büyükelçi olur mu? Haksızlık yapanlardan, rüşvet alanlardan büyükelçi olur mu?

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Ayıp ayıp!

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Genel Lider konuşuyor…

(Manisa Milletvekili Özgür Özel’in AK PARTİ sıralarına yanlışsız yürümesi)

FATİH ŞAHİN (Ankara) – Nereye geliyorsun?

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Arkadaşlar durun, bir şey olmaz, bir şey olmaz arkadaşlar. Rahatsız oldular biliyoruz.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Liderim özür dileyecek.

FATİH ŞAHİN (Ankara) – Sayın Lider, orta verin, orta verin.

NİLGÜN ÖK (Denizli) – İğrenç bir hareket…

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – O denli bir noktaya getirdiler ki Türkiye’yi yolsuzluk yapanları affettiler, uyuşturucu baronlarını mahkemelerden kurtardılar, uyuşturucu baronlarını hapishanelerden kurtardılar, bunları da çok güzel biliyoruz.

FATİH ŞAHİN (Ankara) – Orta verin…

LİDER – Arkadaşlar, bir dakika…

FATİH ŞAHİN (Ankara) – Sayın Lider, orta verin, imgeleri izleyin.

LİDER – Bir dakika arkadaşlar…

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – hiç bir cumhuriyet savcısı…

LİDER – Sayın Kılıçdaroğlu…

FATİH ŞAHİN (Ankara) – bu biçimde devam edilmez.

LİDER – Arkadaşlar, bir dakika, bir dakika…

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Edilir, edilir.

LİDER – Arkadaşlar, konuşmadan daha sonra izleyeceğim, değerlendireceğiz.

NİLGÜN ÖK (Denizli) – Yaptığınız hareket iğrenç bir hareket, bayanlar olarak rahatsız olduk.

LİDER – Sakin olun, tamamlansın.

NİLGÜN ÖK (Denizli) – Bir Genel Lider olarak yakışıyor mu?

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Özür dilemesi lazım.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Amerika’daki enflasyonun, Avrupa Birliği’ndeki enflasyonun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sırtına yıkılmasından rahatsız olmanızdan da şad oldum. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Ayıp ayıp!

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Evet, mutlu oldum. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler) Şayet siz bunun hesabını sorarsanız teşekkür ederim. Bana değil oraya kızacaksınız. Diyeceksiniz ki: “Ya, Amerika’daki enflasyon, efendim,Avrupa Birliğindeki enflasyon nasıl olur da bu milletin sırtına yıkılır?” (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Şeytanın aklına bile gelmez fakat bunların aklına geliyor. Evet, şeytanın aklına gelmez, bunların aklına gelir. (CHP sıralarından alkışlar)

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Liderim, özür dilemesi lazım.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Bürokraside de itimadı sıfırladılar, bürokraside de. Devlette liyakati bitirdiler.(AK PARTİ sıralarından gürültüler) “Devlet” söylemiş olduğiniz adaletle yönetilir, “devlet” söylemiş olduğiniz liyakatle yönetilir, “devlet” söylemiş olduğiniz kurumda, devlette beşerler belirli misyonları, muhakkak saygınlığı olan misyonları yaparlar.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Ayıp ya, ayıp, ayıp!

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Devletin en değerli kurumlarını kapattılar, en kıymetli kurumlarını. Ve devlette paralel bir yapı oluşturdular. Siz paralel yapıdan şikâyet ediyorsunuz, değil mi?

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Çok ayıp, epey.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Bir Dışişleri Bakanı var, bir de sarayda Dışişleri Bakanı var; bir Merkez Bankası’nın misyonu var, bir de sarayda bir öbür kurumun nazaranvi var; bir YÖK Lideri var, bir de sarayda YÖK Lideri var. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

RAMAZAN CAN (KIRIKKALE) – Özür lisana, özür dile!

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Bir Dışişleri Bakanının Sözcüsü var, bir de sarayda Dışişleri Bakanlığının Sözcüsü var. ötürüsıyla, bu paralel yapı Türkiye’yi aydınlığa çıkarmaz; bu paralel yapının değişmesi lazım. (CHP sıralarından alkışlar)

MUSTAFA AÇIKGÖZ (Nevşehir) – Özür dilesin.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Bir genel lider o denli yapar mı, ayıp ya.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Bir annenin en büyük korkusu ne biliyor musunuz? Bir anneni en büyük korkusu, akşam evladı geldiğinde cep telefonu yanında mı, değil mi; sattı mı, satmadı mı?

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – O nasıl hareket ya!

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Evet, bunların hepsini araştırıyoruz. Siz yapamazsınız. Bunlar hele hiç yapamazlar, sırtlarını baronlara dayamışlar fakat biz yaparız, Allah’ın müsaadesiyle yapacağız, bakılırsaceksiniz. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler) Yapacağız, tutacağız; Türkiye’yi bu badireden çekip çıkaracağız tereyağından kıl çeker üzere. Hengame etmeyeceğiz ve bunu dostlarımızla birlikte yapacağız. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)

SALİH CORA (Trabzon) – Dostların kim?

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Tıpkı hareketi yaparsın sen.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Zindaşti’yi kim çıkardı? Kim çıkardı mahpustan Zindaşti’yi, söyler misiniz bana kim çıkardı? Ya, tonlarca, kilolarca kokain yakalanıyor savcı yürek edip soruşturma açamıyor ya, soruşturma açamıyor.

SALİH CORA (Trabzon) – Nerede yakalandı?

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Harekete ne olacak? O hareket ne olacak?

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Bakın, bir şey daha söyleyeyim.

NİLGÜN ÖK (Denizli) – Yaptığınız hareket hakikat mu, size yakıştı mı?

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – Ayıp ya! O denli bir hareket olur mu ya!

NİLGÜN ÖK (Denizli) – Yaptığınız hareket size yakıştı mı?

KEMAL KILIÇDAROĞLU (Devamla) – Bedelli arkadaşlar, saygıdeğer milletvekilleri; uyuşturucu konusu hepimizin ortak sorunu olmak zorundadır.

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) – O hareket ne olacak, o hareket?

NİLGÜN ÖK (Denizli) – Bir bayan vekil olarak sizi kınıyorum, yaptığınızı kabul etmiyorum.

Son Dakika Haberleri