Kosova Bitcoin madenciliğini yasakladı

mett

New member
Kosova bir müddetdir güç meseleleri ile gündeme geliyor. olağanüstü hâl ilan edilen ülkede, bu kış kâfi elektrik üretmek ya da ithal etmek için ağır bir uğraş içine girildi.

Son vakit içinderda fazlaca sık yapılan elektrik kesintileri vatandaşları gündelik işlerini yapmaktan alıkoydu. Bunun üzerine yaklaşık 10 gün kadar evvel Kosova hükümeti, ülkede güç krizi niçiniyle sokaklarda halk tarafınca protesto edildi. Hükümet ise güç sıkıntısını çözebilmek için birinci adımı bugün Bitcoin ve öteki kripto paraların madenciliğini kesin olarak yasaklayarak attı.

Kosova İktisat Bakanı Artane Rizvanolli, madencilik yasağını uygulama konusunda hazır olduklarını söylemiş oldu. Ülkedeki kolluk kuvvetlerinin yasağa uymayan ya da kaçak güç kullanan bölgelerini tespit ederek engelleyeceğini belirtti.

İktisat Bakanı, Aralık ayında ortalarında Kosova Güç Kurumu’ndan temsilcilerin de bulunduğu Güç Temini için Acil Durum Tedbirleri Komitesi‘ni kurmuştu. Şu anda kripto paralarda madencilik yasağı ve öbür tedbirler bu komitenin aldığı kararlar doğrultusunda gerçekleşiyor.

Kosova’da güç krizi niçiniyle 60 günlük olağanüstü hâl ilan edilmişti

Kosova’nın elektriğinin kıymetli bir kısmı kömürle çalışan elektrik santralleriyle sağlanıyor. Ülkenin en büyük elektrik santrali ise teknik meseleler niçiniyle kapatıldı ve ülke elektrik ithalatına muhtaçlık duydu.

Hudut komşusu Sırbistan’ın da benzeri teknik sıkıntılar yaşaması ülkenin üretim kapasitesini etkiledi ve haliyle elektrik meblağları yükseldi. Tüm bunların üstüne Kosova hükümeti durumu denetim altına alabilmek için 2021 Aralık ayında 60 günlük bir olağanüstü hâl ilan etti.

Akabinde gelen ikinci adım, en gereksiz güç kullanım alanı olarak düşünülen kripto madenciliğinin yasaklanması oldu. Kripto para madenciliği, Avrupa’da yeşil güç olmadığı biçimde en ucuz elektrik üretimi yapılan Kosova’da başlatılmıştı. Ama istatiksel datalara göre, Bitcoin’in global hash oranının sadece %0,01’lik küçük bir kısmı ülke pazarına ilişkin.

Kosova yasaklar konusunda Çin, Kazakistan ve İran’ı takip ediyor

Kosova, yaşanan güç meselelerini ve giderek artan madencilik hash oranlarını önlemek için öteki ülkelere emsal bir yol izliyor.

Örneğin Kazakistan, Çin yasakları daha sonrası ülkesine yerleşen madencileri denetimi altında tutmak için birtakım çalışmalar yapıyor. Ülkedeki kayıt dışı madenciler tespit edilmeye çalışılırken, bir yandan da elektrik kullanımlarına üst tüketim limitleri getirildi.

İran’da ise bu yeni teknoloji karşısında nasıl bir tavır sergileneceği konusu, ülkenin 2021 yılını kararsızlıklarla geçirmesine niye oldu. Son alınan karar doğrultusunda rastgele bir güç krizi ve elektrik kesintisi yaşamamak için 6 Mart’a kadar kripto madenciliği İran’da yasaklandı

Bu makale birinci vakit içinderda Muhabbit’te yayımlanmıştır