KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR – “Bildiğiniz sırt ağrısı değil güya kemiklerini söküp çıkartıyorlarmış üzere bir ağrıydı”

sable

New member
Yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen halk sıhhati uzmanı Güliz Aydemir Acar, hastalık ve tedavi sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Ünitesinde nazaranv yapan halk sıhhati uzmanı 35 yaşındaki Acar, AA muhabirine, yaklaşık 7 ay evvel iş yerinde çalıştığı sırada öksürük başladığını söylemiş oldu.

Öksürüğünün artarak devam ettiğini belirten Acar, ateşinin de yükselmesi üzerine test yaptırdığını anlattı.

Test kararınun olumlu çıktığını aktaran Acar şu biçimde devam etti:

“10 gün karantinada kaldım, kendimi izole ettim ve hiç bir yere çıkmadım. Filyasyon takımı tıpkı gün ilaçlarımı getirdi, çabucak kullanmaya başladım. İlaca başladıktan daha sonra öksürüğümün azaldığını hissettim. Öksürüğüm geçti ancak sırt ağrıları başladı, gezen ağrılar formunda. Bileklerim, tüm bedenimde, bildiğiniz sırt ağrısı değil güya kemiklerini söküp çıkartıyorlarmış üzere bir ağrıydı.”

Hastalığın psikolojisini de olumsuz tarafta etkilediğini lisana getiren Acar, belirtilerin artabileceği, ağır bakıma kaldırılacağı yahut entübe olacağı üzere kanılara kapıldığını belirtti.

“Babam kalp hastası, üzülür diye ona söylemedim”

Acar, “Ailemden uzaktayım, 3,5 yaşında bir kızım var, eşim Denizli’de. Ağır bakıma girebilirim, entübe olabilirim ve onları tekrar nazaranmeden ölebilirim niyeti vefat dehşetinin önüne geçti. Hissettiğim şeyin psikolojisi daha ağırdı. Hatta babam kalp hastası, üzülür diye ona söylemedim. Çok şükür atlattık, geçti.” dedi.

Çok dikkat etmesine karşın bu hastalığa yakalandığını tabir eden Acar, aşı yaptıranlara da önlemli olmaları davetinde bulundu.

Acar, “Vatandaşlarımız kesinlikle bulabildikleri aşıyı olsun. İlaçlar konusunda da yanlış bir algı var. Bunu birebir deneyimlemiş biriyim. Öksürüğüm epeyce berbattı daha da berbata gidiyordu. İlaçları kullandıktan daha sonra öksürüğüm hayli geriledi ve hiç bir şey kalmadı. Kullanmasaydım tahminen ağır bakıma da girebilirdim. Erken periyotta ilaç kullanması epey kıymetli.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Abdullah Özkul