Kovid-19 hastası gebe bayan, aşı olmamanın pişmanlığını yaşıyor

sable

New member
AYDIN ARIK – Bingöl Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) servisinde tedavi goren hamile Ebru Arslan, aşı yaptırmamanın pişmanlığını yaşıyor.

Aşılama oranı en düşük vilayetler içinde yer alan Bingöl’de, aşı olmayı ihmal ettiği için hastanede tedavi goren hadiseler içinde 38 haftalık hamile 27 yaşındaki Ebru Arslan da bulunuyor.

Halsizlik, göğüs ağrısı ve çok öksürme şikayetinin akabinde 29 Ağustos’ta ambulansla Bingöl Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine kaldırılan 2 çocuk annesi Arslan’ın Kovid-19 testi müspet çıktı. Kovid-19 servisine alınan Arslan’ın, oksijen aygıtına bağlı biçimde tedavisi sürüyor.

“Göğsümde ve ciğerlerimde bıçak yarası var üzere hissettim”

Sezaryenle 3 Eylül’de doğum yapması planlanan Arslan, yaşadığı düşünceleri ve aşı olmadığı için duyduğu pişmanlığı AA muhabirine anlattı.

Ebru Arslan, 2 gün evvel yaşadığı acılardan dolayı uyuyamadığını, bir anda yorgunluk hissettiğini akabinde da öksürmeye başladığını söylemiş oldu.

Kronik rahatsızlığının da bulunduğunu, 2 gündür hayli hasta olduğunu ve göğüs ağrıları çektiğini belirten genç bayan, şöyleki konuştu:

“Göğsümde ve ciğerlerimde bıçak yarası var üzere hissettim. Aşı olmadığım için sahiden epey pişmanım. Bütün gebe bayanlara seslenmek istiyorum, 3 aydan daha sonra kesinlikle aşılarını yaptırsınlar. Sakın kimse ‘ben koronavirüse yakalanmam’ üzere kanılara kapılmasın. Ben korktuğum için aşı olmadım. Aşı olsaydım koronavirüsü bu türlü değil daha yavaşça atlatabilirdim. hiç bir bayan öyleyse olmak istemez. Tabipler aslına bakarsanız öneriyor aşıyı, kesinlikle herkes aşısını yaptırsın, bilhassa de gebeler.”

“Gebelerin aşı yaptırmasını tavsiye ediyoruz”

Vilayet Sıhhat Müdürü Uzman Dr. Mehmet Emin Gündoğdu da yapılan çalışmalarda aşının hamilelerde de yan tesir bakımından zahmet oluşturmadığına işaret etti.

Hamilelerin muhakkak periyotlarda ve takipte olduğu uzman hekim görüşüyle aşısını yaptırabileceğini tabir eden Gündoğdu, “Maalesef aşısını yaptırmayan yahut aşısı eksik olan hamilelerde bu hastalığın daha ağır seyredeceği yahut vefatla sonuçlanacağını görüyoruz. Hamilelerin aşı yaptırmasını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

“Hem bebeği birebir vakitte anneyi önemli biçimde tehdit ediyor”

Delta varyantının ortaya çıkmasıyla hamile hastalarda artış olduğuna işaret eden Şeyhanoğlu, şöyleki devam etti:

“Artık hamileler önemli teneffüs derdi, yüksek ateş, bulantı ve genel durum bozukluğu ve yaygın akciğer şikayetleriyle geliyor. Bu artışın ana niçini ne yazık ki hamilelerimizin aşı olmayışı. Bu hastalarımızın kimileri ne yazık ki bebeklerini kaybetti. Kimi gebelerimizi de Kovid-19 niçiniyle kaybettik. Kovid-19 artık hem bebeği birebir vakitte anneyi önemli biçimde tehdit ediyor. Hastalandıktan daha sonra bunun keşkelerini fazlaca fazla yaşıyorlar.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Rıdvan Korkulutaş