Külliye’de kılıçlar çekildi: Laiklik düellosu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Külliye’de kılıçlar çekildi: Laiklik düellosu
AKP ortasında başlayan “laiklik” ve “anayasa” tartışması, Külliye ortasında Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’a yakın çalışan iki ismi karşı karşıya getirdi.

Tartışma aslında eski AKP Milletvekili ve Star gazetesi muharriri Resul Tosun ile başladı.

Resul Tosun, geçen ay kaleme aldığı, “Laiklik ya çıkarılmalı ya da tanım edilmelidir” başlıklı yazısında Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik prensibini maksat aldı.

CEMİL ÇİÇEK: LAİKLİKTE BİR TEREDDÜT YOK

AKP’li Tosun’un laikliği maksat alan yazısından bir hafta daha sonra, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti (YİK) üyesi Cemil Çiçek, laiklik çıkışında bulundu.

Cemil Çiçek, “Türkiye’nin birfazlaca sorunu varken, durduk yere bu biçimde bir tartışma yapılmasını yararlı ve pratik açıdan manalı bulmuyorum. Bizim laiklikle ilgili bir problemimiz yok. Laiklikte bir tereddüt yok. Anayasa’nın birinci 4 unsuruyla ilgili de bir meselemiz yok” iadelerini kullandı.

İSMAİL KAHRAMAN: BEN DİYORUM Kİ LAİKLİK OLMASIN

Cemil Çiçek’in “Laiklikte bir tereddüt yok” açıklamasından yaklaşık iki hafta daha sonra, bu kere bir diğer Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti üyesi sahneye çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Konseyi üyesi İsmail Kahraman, laikliği amaç aldı.

A Haber kanalına konuşan İsmail Kahraman şunları söylemiş oldu:

“Laiklik sözü üzerinde ben hassas duruyorum. Laiklik sözü epeyce değişik. Her parti kendini laik görüyor. Pekala bu laiklik ne? Laiklik ileri sürülerek partiler kapatılıyor, laiklik ileri sürülerek hürriyetler engelleniyor. Ben diyorum ki laiklik olmasın, zira 195 ülkenin sadece 5’inde var.”

CEMİL ÇİÇEK ODATV’YE KONUŞTU

Kulislerde, İsmail Kahraman’ın “laiklik olmasın” çıkışıyla Cemil Çiçek’i maksat aldığı yorumları yapıldı.

Odatv, savları YİK üyesi Cemil Çiçek’e sordu.

Cemil Çiçek, TBMM Başkanlığı devrine işaret ederek “Ben bu işlere girmem, etkin siyasette kim var ise onlar bunu konuşmalıdır. Benim vaktinde ne söylemiş olduğim tutanaklarda vardır” diye konuştu.

Caner Taşpınar

ALINTIDIR