Külliye’deki Avrasyacılar: Berat Albayrak ile ilgisi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Külliye’deki Avrasyacılar: Berat Albayrak ile ilgisi
Ayol geçen gün bizim Dışişleri Bakanlığı’ndan kızlarla beş çayındayız. Hoş göz Çiğdem yanında kuzenini getirdi. İsmini unuttum kusura bakmasın, döviz artışı konuşulurken “siz yok musunuz eski baş Mülkiyeliler” demesin mi?
Toprağı bol olsun Hocamız Burhan Köni’nin akrabası bu hanımefendinin kelamları ortamda buz üzere hava estirdi. Çiğdemciğim mahcup oldu natürel, konuğu o getirmiş…

Akabinde hanımefendi, “tüm olup bitenlerin sorumlusu Berat Albayrak” demesin mi?

Allah Allah Berat Beyefendi, zehir üzere açıklamayla istifa edip koltuğunu bırakmadı mı? Yok efendim o denli değilmiş? “Neymiş anlatınız lütfen” dedik.

Hanımefendi hiç haz etmediğim soru sorarak başladı konuşmasına; “Siz, Meltem Taylan Aydın kim biliyor musunuz?”

Tülinciğim İngiliz aristokrasisine mensup leydiler üzere karşılık verdi. “Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Heyeti üyesidir. Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı yapıldı. hem de Halk Bankası idare şurası üyesidir. Eşi Ertan Aydın da Merkez Bankası’ndadır, bir periyot Ertan Beyefendi de Sayın Erdoğan’a danışmanlık yaptı, Ak Parti’den iki devir milletvekilliği yaptı.”

Ayol bunları duyar duymaz şaşırıp kaldım, dayanamadım onca yılın samimiyetiyle sordum, “Tülinciğim sen tüm Külliye’nin şeceresini mi tutuyorsun?”

Gülümsedi, “Meltem Taylan’ın ailesi bizim Şereflikoçhisar ilçesine 7 kilometre uzaklıktaki Hacıbektaşlı köyündendir, oradan tanırım, hemşehrimdir.”

Tülinciğim, soru soran hanımefendiye dönerek, “Sizin ‘Mülkiyeliler’ diye kast ettiğiniz Meltem Taylan bizim Mülkiye’den değil, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezundur.”

Tartışmayı başlatan hanımefendi, “kusura bakmayınız döviz artışı sonumu bozdu, nezaketimi aştıysam kusura bakmayınız” dedi. Ortam yumuşadı…

Şekerim çabucak hissettim köşem için uygun “haber” çıkabilirdi bu hanımefendiden…

İKİNCİ DANIŞMAN

Hanımefendiden öğrendiğim şu oldu:

Meltem Taylan Aydın, Sayın Berat Albayrak’ın Külliye’deki kelamda eli-kolu imiş. Son periyottaki esaslı finans kararlarının gerisindeki iki isimden biriymiş.

Başkası de, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde finans üzerine doktora yapan Cemil Ertem imiş…

Cemil Bey’i İstanbul sol çevreler yakından tanır, bir devir BirGün gazetesinde köşe müellifliği yaptı. Oğluna “Deniz” ismini koymuştu…

İnsanların fikirleri değişebilir, kimse kusura bakmasın, ben o kadar katı değilim.

Cemil Bey’in ne kadar değiştiği de farklı husus. Zira, Külliye’de bazıları Cemil Beyefendi ve yakın etrafına “Avrasyacılar” diyormuş! Yiğit Bulut da bu ekiptenmiş!

Başım uygunca karıştı, yırtıcı kapitalizme karşı Berat Beyefendi Avrasyacı mı oldu yani?

“Mülkiyelilere kızan” hanımefendiye nazaran öyleymiş ve bu “devletçi grup” Külliye bürokrasisinde giderek güçleniyormuş! Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başından alınmasını sağlayan da bu ekipmiş!

“Sahi şekerim adamcağız beş ay nazaranv yapabildi” deyince bizim beş çayında yeni bir tartışma başladı.

BERAT BEY’İN MEŞAKKATİ

Başladı bizim Mülkiyeli kızlar, faiz kararları yanlışsız mu, yanlış mı?

Ayol artık bu tartışmayı yazsam siz sadık okurlar şaşırmaz mısınız; benden beklenilen “başkent dedikodusu!”

Berat Albayrak’ın iktisattan tek sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcılığına getirilmesini beklerken ani istifasını hâlâ anlayabilmiş değilim. Açıklaması da hayli ferdi gelmişti bana. Öfkesi geçmiş mi ki, Külliye bürokrasisinde güç sahibi olmaya, değerli kararların alınmasını sağlamaya çalışıyor. Hanımefendinin argümanına pek ikna olmadım, Berat Bey’in özel ömrüyle ilgili epeyce külfetli günler yaşadığını duyuyorum. Bürokrasiyle mi uğraşacak artık Allahınızı severseniz? Bana nazaran ki yanılıyor olabilirim, Berat Beyefendi üzerinden Pelikancıların güç devşirmesi için uydurdukları kelamlar bunlar…

Bu ortada Berat Bey’in yazdığı kitabı çıksa da “Avrasyacı” olup olmadığını okusak…

Ama şunu öğrendim beş çayımızda, Berat Bey’in iktisada dair görüşlerini öğrenmek için Sabah muharrirlerinden bilhassa Okan Müderrisoğlu ve Dilek Güngör’ü okumak gerekiyormuş.

Yarından itibaren Sabah gazetesi almaya başlayacağım, bulmaca çözmeye bayılırım şekerim.

Hürrem Elmasçı

ALINTIDIR