Londra mezarlığının sevilen bir özelliği olan Hardy Ağacı düşüyor

Tuncer

New member
Salı öğleden sonra, birkaç yerel sakin, ya bir saygı duruşu olarak ya da köpeklerini gezdirdikleri için ağacın etrafında toplandı. Bir kilise gönüllüsü ve yerel lider olan Lester Hillman, bir Hardy şiiri okudu.

Geç kaldık ve burada dinlendik

İnsan reçeline karıştırılır,

Ve herkes herkese korku içinde çığlık atıyor

,Kim olduğumu bilmiyorum!’
Bay Hillman, şiirin Hardy’nin St Pancras Eski Kilisesi’ndeki mezarlıktaki çalışmasından ilham aldığını söyledi. Hillman, çıkarılan kalıntılar arasında Bağımsızlık Bildirgesi’nin hazırlanmasına yardım eden Benjamin Franklin’in oğlu William Franklin’e ait olduğunu söyledi.

İngiltere’de iki haftalık bir tatil için Kanada’dan gelen bir turist olan Joseph Khoury ağaca aşinaydı ancak oğluyla birlikte mezarlığa gelip onu kendi gözleriyle görene kadar ağacın düştüğünden habersizdi. “Bu bir dönüm noktası,” dedi. “Sadece onu anmak için yerine başka bir ağaç dikip dikmeyeceklerini merak ediyorum.”

Peder Elston’a göre Hardy Ağacı’nın büyüdüğü yer, Londra’daki Hıristiyan ibadetinin en eski yerlerinden biridir ve Anglo-Katolik kilisesinin ortaya çıkarılan ortaçağ duvarında yeniden inşa edilen Roma çinileri bulunabilir. Mezarlık kazılmadan önce, yakınlarda yaşayan ve The Tale of Two Cities’de mezarlıktan bahseden Charles Dickens tarafından mezarlık ziyaret edildi. Frankenstein’ı yazan Mary Shelley de annesi feminist Mary Wollstonecraft’ın cenazesi nakledilmeden önce gömüldüğü parkta vakit geçirdi.

Şubat ayında sözde hastalıklı Hardy Ağacı.Kredi…Erin McCann/Haberler

Peder Elston, etrafındaki mezar taşları düşen ağaçtan çok az hasar aldığından, insanların ağacın bulunduğu yeri ziyaret etmesini umduğunu söyledi. “Kiliseye yürüyüş mesafesindeydi,” dedi. “Umarım konumun yine de alakalı olacağını umuyorum.”

Hardy Ağacı’nın da dahil olduğu King’s Cross bölgesinde turlar düzenleyen Richard Roques, burayı geçmişle bağlantısından dolayı çok sevdiğini söyledi.

Roques, “Bir hikaye anlatıyor, değişen zamanların, ilerlemenin ve ilerleyen demiryollarının fiziksel bir hikayesini anlatıyor ve ardından mezar taşları oradayken ağaç büyümeye devam ediyor” dedi.