Mandala ve eski eşyalar standı Esenler’de açıldı

Perez

Global Mod
Global Mod
Esenler Belediyesi, 7-13 yaş aralığındaki çocukların yapıtlarından oluşan “Benim Mandalam” özel standı ile nostaljik eserlerden oluşan “Eski Eşyalar Sergisi”ne mesken sahipliği yapıyor. 20 Mart’a kadar kapılarını açık tutacak mandala standında 57 eser yer alıyor. Eski Eşyalardan Kurtulma Günü’nde antika eserlerle ziyaretçileri geçmişte seyahate çıkarmak ve çocukların geçmişi tanımasını sağlamak gayesiyle kapılarını açan “Eski Eşyalar Sergisi” ise bir hafta boyunca ziyaret edilebilecek. Bu renkli stantta daktilodan tetrise, tüplü televizyondan ahizeli telefona kadar bir fazlaca antika eser bulunuyor.

SANAT YALNIZCA DUVARLARI SÜSLEMEZ

Stant açılışında konuşan Esenler Belediyesi Sanat Meskeni (ESEV) Genel Sanat Direktörü Abdülbaki Kömür, “Sanat yalnızca duvarları süslemek için değildir. İnsanın kendi yüreğini, içini, etrafını süslemesidir. Şayet etrafınızdaki beşerler sizden mutlu değilse sanat gerçek manada fonksiyon kazanmamış demektir. Temennim odur ki duvarları ve tuvalleri süslediğiniz üzere yüreğiniz de bu çocuksu naiflikle tertemiz olur, hoş kalır. Zira bu berbatlaşan dünyayı, kirlenen dünyayı güzelleştirecek olan bu çocuksu tarafımızdır. Bir defa daha tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinizin devamını diliyorum” sözlerini kullandı.

ÇOCUKLARA SABRETMEYİ ÖĞRETİYOR

Esenler Belediyesi Sanat Meskeni (ESEV) fotoğraf eğitmeni Gamze Kaya ise stantla ilgili şu tabirleri kullandı: “Çocuklar bu stant için dizaynları ve boyamaları kendileri yaptılar. Standımızda toplam 57 eser yer alıyor. Mandala, enerjiyi tutan kap manasına geliyor. Manda; öz, güç, la da kap demek. Mandala, Hindistan ve Tibet kökenli bir sanat. O devirde mağaralarda yaşayan beşerler çember ortasında dileklerini, isteklerini sembol ve formlarla belirtirlermiş. Günümüze kadar da bir sanat kolu olarak gelmiş. Meditasyon aracı olarak da kullanılmış. Bizim Türk kültüründe mandala desenlerinin çinide, tezhipte, dantel motiflerinde, tekstil mamüllerinde ve cami kubbelerinde yansımalarını çok fazla görürüz. Çocuklara o motifleri kullanmaya yönelik de yardımcı olduk. Mandala çocuklara sabretmeyi öğretiyor. Ayrıyeten odaklanmayı arttırıcı ve zihni sakinleştirici bir özelliği de var. Hem büyükler hem küçükler için çok yararlı” diye konuştu. Esenler Belediyesi Sanat Konutu (ESEV) fotoğraf eğitmeni Esma Koca Aydın da çocukların öğrendikleri tekniklerle eserler ortaya çıkardıklarını belirterek “Çocuklar nokta, çizgi ve renk konusunda bilgi sahibi oldular. Bütün çizgi çeşitlerini öğrendiler. Bu karakalemde de onlara yarar sağlayacaktır” dedi.

BİRİNCİ SEFER YAPITIM SERGİLENİYOR

Stantta yapıtı yer alan 8 yaşındaki Hüsna Akdeniz, “ Mandalayı yaparken epey keyif aldım. Severek çalıştım. Birinci kere yaptım. Bundan daha sonra da yapmayı düşünüyorum” diye konuşurken 7 yaşındaki Nefes Gönder ise “İlk kere bir stantta yapıtım yer alıyor. Çok memnunum. Büyünce savcı olmak istiyorum lakin bu çalışmaları da yapmaya devam etmek istiyorum. Çok heyecanlıyım. Bir yıldır ESEV’E geliyorum. Fotoğraf çizmeyi epeyce sevdiğim için burada olmaktan hayli memnunum.”