Mansions of Madness: Dikkat Cthulhu Çıkabilir!

Firat34

New member
Merhaba, sesli, müzikli, interaktif kutu oyunu severler. Bu haftaki yazı konuğumuz çok kendisine mahsus bir kutu oyunu olan Mansions of Madness. Şayet grubunuzu kurduysanız ve bu lanetli meskene girecek kadar (şimdiden) aklınızı kaçırdıysanız buyurun yazıya. Âlâ okumalar.

Ara, Paklık ve Maskeye Dikkat Etmek ve Delirmemek

Sizleri bilmiyorum lakin dünyaki Corona illeti tam yol devam ederken, ister istemez biz de tedbirlerden sıkılmaktayız. Alışılmış bu sıkılma durumu artık tedbir almayacağımız ve 3 değerli kuralı bıraktığımız manasına gelmiyor. Tüm bu eksi ve artı durumların kararında, arkadaşlarla toplandık ve Mansions of Madness oynadık. Ancak ne oyunun ne de ömrün kurallarını çiğnemeden. Bakalım neler yapmışız…

Mansions of Madness – Takımı Topladık Fakat Zorumuz Neydi?

Fantasy Flight Games tarafınca geliştirilmiş ve yayıncılığı üstlenilmiş olan masa üstü oyunumuzun konusu şu; Arkham Kasabasında, büyük bir malikane etrafında tabiat üstü olaylar gerçekleşmiştir; meskenin beyefendisi delirmiş, etrafta gölgeler hareket etmeye, gerçeklik ise bozulmaya başlamıştır. Durumdan vefatına korkan ve ne yapacağını bilemeyen meskenin emektar hizmetkarı da bir telefon eder…İşte tam bu noktada biz de olaya dahil ediliriz…

Soldaki kan efektinden de bir şey anlamadıysanız, ben artık susuyorum…

Oyunun kurulumunu gerçekleştirirken, üstte yazdığım senaryoyu okuyoruz. (Tabii bana bakılırsa epeyce daha ayrıntılı ve hoş yazılmış, yaklaşık 1 sayfalık İngilizce metin) daha sonrasında da küçük, pek kullanışlı ve hoş dizaynlı karakter kartlarımıza göz atıyor ve bir (talihsizi) seçiyoruz. bu biçimdece delirmeye bir adım daha yaklaşmış oluyoruz…

Varlıklı, Sokak Çocuğu, Kahya ve Dahası…

2011 Yılında çıkmış, ondan sonrasında da 2016 yılında “Second Edition” güncellemesi gelmiş oyunumuzda, evvela girişi ve karakterleri sevdim. Oyunun sıradan ve kolay bir kutu oyunu olmadığını hatırlatmak istiyorum. Gayemiz ip uçlarından giderek, kendimizi kaybetmeden olayı çözmek. Karakterlerimiz de inanılmaz insan üstü güçlere sahip bireyler değiller, zihnen ve bedenen kırılganlar. ötürüsıyla sakin ve yavaş ilerlemek, ip uçlarını takip etmek bir mecburilik.

Karakter kartlarımız çok kısa, bilgilendirici olmuş. Büyük büyük a4 kağıtları ve gereksiz detaylar kullanılmamış. Kartın bir yüzünde öz geçmişi, öteki yanında da statları var. Statlar dediğim de fiziki ve zihinsel durumu. Hudutları ve ruhu daha sağlam karakterlerin fizikseli daha zayıfken, birtakım karakterler daha istikrarlı ya da tam karşıtı olabiliyor. dışında ortaya ekipmanlar da açılıp bunlardan da birer tane kaptık mı, aralıyoruz lanetli malikanenin kapılarını…

Tüm Araştırmacılara Lazım Olan Şeyler; Cep Telefonu ve Cüret

Mansions of Madness, bir mevzuda benim için birinci oldu. Aranızda bu yazıyı okuyan ve kutu oyunu kurtları var ise karşılaşmış olabilirler, ancak ben bu biçimdesiyle birinci kere karşılaştım. Oyunu oynarken kesinlikle en az 1 adet cep telefonu ya da laptop, pc vb. tavsiye ediliyor. Oyunda birden çok senaryo var, birini seçip dijital yardım alarak ilerleme kaydetmeye çalışıyoruz.

Telefon size, denizden gelen bir çağrı…

Bu detay kesinlikle gerekli zira oyundaki ip uçlarının açıklanması, sesler ve bilgilendirmeler dijital takviyeyle yapılıyor. Muhakkak farklı bir tat olmuş, kesinlikle denenmeli. Işıkları da biraz kararttık mı gelsin…yok yok yahut gelmesin.

Elimde Karanlığa Karşı En Uygun Silahım: Viski

1-5 içinde bir sayıda oyunculara hitap eden oyunumuzda, tıp sistemi mevcut; bir oyuncular oynuyor bir de başkaları diyelim. Cins bizdeyken kare kare ilerliyor, harita üzerindeki soru işaretlerini açarak başımıza türlü sıkıntılar çıkarmaya çalışıyoruz. Olağan bir yandan da kıssayı ilerletmiş oluyoruz.

Evet biraz değerli lakin dolu dolu geliyor…

Bildiğimiz Gerçeklik Gerçekliğini Yitirirken

Ortalama 2-3 Saat süren Mansions of Madness, ilerledikçe merak ettiren senaryosu ve enteresan özelliklere sahip eşyaları ve değişen dinamikleriyle beni etkilemeyi başardı. İlerledikçe açılan masası, bir görüntü oyunundaymış üzere bizlere bir şey söyleyen ve yanıt alıp buna bakılırsa hareket eden npc’leri, nitekim çözmemiz gereken yap-bozlarıyla çok ilgi cazip bir oyun olmuş. Oyun 12+ yaş üstüne hitap ediyor, bir de en az orta düzeyde İngilizce istiyor. Bildiğim kadarıyla oyunun bir Türkçe çevirisi yok.

Oyun, birden çok senaryo sunuyor, hem de 3 farklı ekleme de Steam üstünden yapılabiliyor. Haritalar ve olaylar rastgele belirlendiği için oyunun yinedan oynanabilirliği de çok yerinde.

Denizden Gelen Son Bir Sefer Bana Bakarken

Mansions of Madness, çıktığı yıllar ve daha sonrasında pek hayli mükafata layık görülmüş, genelde “En âlâ 10 Cthulhu Oyunu” listelerinde uzun müddet yer almış başarılı bir kutu oyunu. Doğal 80 Dolar olması biraz üzse de, ortak girmeyi düşünebilirsiniz.

Önümüzdeki hafta farklı bir oyun muhabbetinde, yinedan görüşmek üzere.

Mansions of Madness: Dikkat Cthulhu Çıkabilir! yazısı Fanzade sitesinde yayınlanmaktadır.

Fanzade – Son Dakika Haberleri