Modoko/Çalışkan: Yıl sonuna kadar mobilya meblağlarında %15’lik bir gevşeme olur

sezer

New member
Modoko Lideri Koray Çalışkan mobilya bölümündeki iç talebi kıymetlendirdi.

Bloomberg HT’de yayınlanan Fokus programına konuk olan Çalışkan, hammadde meblağlarında düşüşlerin başladığının altını çizerken, yıl sonuna kadar fiyatlarda yüzde 15’lik bir gevşemenin olacağını kelamlarına ekledi.

İç talepte yaşanan düşüşün ihracat ile dengelendiğini belirten Çalışkan, Türkiye’nin mobilyada ihracat sorunu yaşayacağını düşünmediğini söylemiş oldu. Çalışkan, “Türkiye bu yıl Ekim ayında geçen yıla bakılırsa Döviz bazında ihracat birebir sayılarda kaldı, iç piyasada biraz daralmamız var. Geçen yılki ciro tahlilleri ile bu yılkini karşılaştırıyoruz. Mobilya dalı geçen yıla fazlaca yakın gidiyor. İç talebin yüzde 14’lerde düştüğünü, ihracatında tıpkı oranlarda arttığını gözlemliyoruz. Mobilyada Türkiye’nin ihracat sorunu yaşayacağını düşünmüyorum. Türkiye’de düzgün kaliteye daha ucuza üretiyoruz. Türkiye’de tek dert tanıtım. Türkiye tanıtım kanallarını kullanarak ihracatını artırmalı” dedi.

“MDF fiyatlarında yüzde 20’lik gevşeme oldu”

Çalışkan ayrıyeten fiyatlarda gevşemenin başladığını, yıl sonuna kadar ahşap yüklü eserlerde fiyatların düşeceğini belirtirken, yılbaşından itibaren taban fiyattaki güncelleme ile fiyatlarda artış olacağın altını çizdi.

Çalışkan şu tabirleri kullandı:

Çok önemli artırımlar gördük bu da fiyatları arttırdı. Artık iç piyasadaki zayıflamayla arz-talep dengelenmeye başladı. Hammadde fiyatları da düşmeye başlayınca fiyatlar biraz düşmeye başladı. Üretimdeki maliyetlerimiz aşağı gelmeye başladı. Hammadde kalemlerimizde sunta, MDF’de yüzde 20’lik bir gevşeme oldu. Yılsonuna kadar ekstrem bir olayla karşılaşmazsak meblağların inmesini bekliyoruz. Ahşap yüklü eser alacaklar yılsonuna kadar yüzde 15’e kadar fiyat gevşemesi ile karşı karşıya gelebilirler. Yılbaşından daha sonra minimum fiyat güncellemesi ile fiyatlarda artış olur.