Moise suikastçilerinin ABD’de eğitim gördüğü ortaya çıktı

celikci

Active member
Moise suikastçilerinin ABD’de eğitim gördüğü ortaya çıktı
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Kenneth Hoffman, “Eğitim bilgi tabanlarımızı incelediğimizde, bu (Moise suikastı) soruşturmanın bir modülü olarak gözaltına alınan birtakım Kolombiyalı şahısların, Kolombiya Silahlı Kuvvetlerinin etkin üyesi olarak nazaranv yaparken, ABD askeri eğitim ve öğretim programlarına katıldığını tespit ettik.” tabirini kullandı.

İncelemenin devam ettiğini belirten Hoffman, mevzuya ait öteki ayrıntı vermeyeceğini tabir etti.

ABD ordusunun, Güney Amerika, Orta Amerika ve Karayipler’den müttefik ülkeleri temsil eden binlerce askere rutin olarak eğitim verdiğini aktaran Hoffman, “Bu eğitim, insan haklarına saygıyı, hukukun üstünlüğüne ahengi ve demokratik olarak seçilmiş sivil başkana bağlı askerleri vurgular ve teşvik eder.” dedi.

Haiti’nin 53 yaşındaki Devlet Lideri Moise, 7 Temmuz’da silahlı bireylerce konutuna düzenlenen taarruzda ömrünü kaybetmiş, eşi Martine Moise yaralanmıştı.

Operasyonlar kapsamında polisle çatışmaya giren 10 kuşkulu öldürülürken şimdiye kadar 17’si Kolombiyalı 19 kişi gözaltına alınmıştı.

ALINTIDIR