Navalny’nin karısı tutuklu kocası için tıbbi tedavi istiyor

Tuncer

New member
Rusya’nın en ünlü siyasi tutsağı Aleksei A. Navalny’nin Çarşamba günü eşinin hapishane yetkililerini hasta kocasına ilaç sağlamaya çağırmasının ardından, sağlığıyla ilgili sorular dönüp durdu.

Yulia Navalnaya, Instagram hesabından, 2022 yılı sona ererken bir kez daha götürüldüğü ceza hücresinde kocasının durumunun kötüleştiğini söyledi.

Bayan Navalnaya, “2’ye 3 metrelik bir kafeste kilitli olduğunuzu hayal edin,” diye yazdı. “Size zaten hasta olan birini getirsinler ki nezleniz kötüleşsin ve grip de nezlenize bulaşsın. Seni sabah 6’da uyandırmaları ve yüksek ateşin olmasına rağmen bütün gün yatmanı engellemeleri.”

Talebi, 200’den fazla Rus doktorun, nadiren halka açık bir muhalefet gösterisinde, Rusya’nın en önde gelen muhalefet politikacısı Bay Navalny’nin “istismarını durdurması” için Başkan Vladimir V Putin’e bir dilekçe göndermesinden bir gün sonra geldi.

Geçmişte, Bay Navalny’nin Bay Putin’e yönelik amansız eleştirileri, büyük Rus protestocu kalabalığının sokaklara çıkmasına ilham verdi ve milyonlarca insan, grubunun YouTube’da yayınladığı Rus yolsuzluğuna ilişkin soruşturma raporlarını izleyerek, başkan ve müttefiklerini utandırdı. Analistlerin Kremlin’in Bay Navalny’yi ulusal seçimlerin dışında tutma yolu olarak yorumladığı şekilde defalarca hapse atıldı.

Navalny, Ağustos 2020’de Batılı yetkililerin Rusya’yı suçladığı bir suikast girişiminin hedefi oldu ve tedavi için Almanya’ya götürüldü. Bay Navalny, 2021’in başlarında Rusya’ya döndüğünde tutuklandı ve önceki şartlı tahliye şartlarını ihlal etmekle suçlandı. İki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bay Navalny hapishaneden konuşmaya devam etti ve Mart ayında Kremlin savaşta kamu önünde ifadeye ciddi kısıtlamalar getirdiğinde mahkemeye geri getirildi ve maksimum güvenlikli bir hapishanede tekrar dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bay Navalny’nin sağlığı, zorlu hapishane koşulları altında kötüleşti. Aralık sonu, twitter’da yayınlaNavalny, Rus yetkililerin iradelerini esnetmek için kasıtlı olarak sağlığını riske attığına inandığını söyledi. Ona tıbbi kayıtlarını vermeyi reddettiklerini söyledi.

Kısa bir süre sonra, takipçilerine her zamanki ironisi ile ilettiği yeni haberler aldı.

“Geçen yıl içinde en azından onuncu cezamı almayı başardım” diye yazdı. “Aslında, hapishane haydutlarım, özellikle benim için 31 Aralık hafta sonu komisyonlarını aramak için ellerinden geleni yaptılar.”

Suçunu söyledi: Bir sabah yüzünü yıkamasına izin verilenden 36 dakika önce.

Bay Navalny, “Böylece, süslü bir Yeni Yıl için planlarım mahvoldu” diye yazdı. “Bir paket patates cipsi ve bir kutu saury” -bir tür balık- “bunun için ayırmıştım.”

Bayan Navalnaya Çarşamba günü kocasının son hastalığından kurtulmasını beklediğini söyledi. Ancak, onun durumunu küçümseme eğiliminde olabilecek herhangi bir şüpheciyi hedefliyordu.

“Aleksey üşüttü,” dedi. “Ne saçmalık diyeceksiniz, herkes üşütüyor ve ben de size katılıyorum. Sadece küçük bir fark var.

“Evde ateşin var, yakınların sana ilaç, sıcak çay getiriyor, senin için endişeleniyorlar. Evde sadece ateşiniz olsa bile, bütün gün yatakta yatıp internetten ilaç siparişi verebilirsiniz. Bir hafta içinde kendinizi evinizde hissedeceksiniz.”