NG Kütahya Seramik’ten 100 milyon euroluk yatırım

sezer

New member
İtalyan Sacmi işbirliğinde 100 milyon euro yatırımla hayata geçirilecek NG Kütahya Seramik’in 8. fabrikasında, dünyanın en büyük ebatlı (160x320cm) tek kesim seramiklerinin Kütahya’da üretileceği belirtildi. 2023’ün sonunda faaliyete geçmesi beklenen fabrikanın Türkiye iktisadına 60 milyon euro Döviz kazandırması bekleniyor.

NG Kütahya Seramik, Türkiye’nin en büyük seramik mağazasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iştirakiyle hizmete sundu.

Varank açılış konuşmasında, “Dünyanın en büyük seramiklerini NG Kütahya Seramik Türkiye’de üretecek. Bunlar 160×320. Düşünün 5 metrekareden daha büyük tek modül seramiklerden bahsediyoruz. İşte bunları nerede üreteceğiz? Bu yatırım gerçekleştiğinde Türkiye’de üretmiş olacağız.” dedi.

Bakan Varank, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Ben vaktinde şu cümleyi kurdum, dedim ki; bir vakit içinder seramikte bir numara İtalya görülüyorsa emin olun 5 sene içerisinde seramiğin bir numarası kim olacak? Türkiye olacak. Biz bunu başarabiliriz. Bunu yapacak kabiliyetimiz var ve inşallah o günleri de görmüş olacağız. Yalnızca seramik de üretmiyoruz bakın bugün seramik makinalarında yurt dışına ihracat yapan firmalarımız var.”

NG Kütahya Seramik İdare Şurası Lideri Erkan Güral, açılışta yaptığı konuşmada, “Sıfır karbon salınımı amacıyla çevreci, otomasyon alt yapısıyla ülkemizdeki 4. Sanayi İhtilali’nin öncüsü bir tesisi ekonomimize kazandırarak son dört yıl ortasında toplam 410 milyon euroluk yatırımla 1300 şahsa direkt istihdam sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Buradan bir muştuyu de vermek istiyorum. Türkiye seramik üretiminde İtalya’yı geçerek İspanya’nın akabinde 2. sıraya yükseldi.” dedi.