Niccolò Fabi’den “Salento’dan Hindistan’a, diğer hayat”

mett

New member
Tatil için mükemmel bir yer mi? Tatil için yola çıkmayı ve kilometrelerce yol katetmeyi öneren Niccolò Fabi’nin cevabı, “Dünyanın herhangi bir uzak noktasında, yeter ki kendinizden de uzaklaşın.” Romalı şarkıcı-söz yazarı için tatil fikri, her zaman bir keşif ve içsel zenginleşme fırsatı olarak seyahat imajıyla ilişkilendirilecektir. Hindistan, Afrika, Kaliforniya, Türkiye, Endülüs ve Provence, yıllar boyunca çok seyahat eden ve en iyi bilinen şarkılarından bazılarında yaşadığı duyguları aktaran Fabi’nin favori destinasyonlarından bazıları. Antikacı ile Yaz rüzgarı.

“Seyahat ve tatilin birbirinden ayrılamaz iki deneyim olduğunu düşünüyorum – diyor Fabi – o zaman insan evden çıkmadan da dinlenmeye karar verebilir, dururken bile kendini yenileyebilir, ama benim için “yolculuk” ve gerçek tatil her zaman çapayı çıkardığınızda kancalarınızı kaybedin”.
[[ge:rep-locali:repubblica:62487751]]
İniş noktası elbette önemlidir ama Capelli yorumcusu için önemli olan yola hangi ruhla başladığıdır. “Nereye gidersen git, hele uzak diyarlardaysan, seyahat etmenin güzelliği önce kaybolup sonra yeniden kendini bulabilmektir. Bir şarkımda şöyle bir söz vardır; Doğu, dünyayı tanımak için ayrıldığınızı / kendinizi tanımak için geri döndüğünüzü belirtir: seyahat ederken kendinizi kim olduğunuzu göstererek veya her halükarda yeni şeyler çekerek kendinizi rutinden ayırabileceğiniz açıktır. kendinizden olasılıklar. Bu yüzden her zaman zenginleşmiş olarak dönersiniz. Günlük hayatta her birimiz bir rol, bir karakter oynarız ama kimsenin bizi tanımadığı yerlerde tatildeyken binlerce hayat icat edebilir ve işte ya da arkadaş çevremizde normalde olduğumuzdan farklı olmaya çalışabiliriz. “.

Peki Niccolò Fabi için ideal tatili simgeleyen yerler nerelerdir? “O kadar çok var ki. İlk aklıma gelen Sicilya, çünkü dünyada bir vapura atlayıp Linosa ya da Stromboli olsun Sicilya adalarından herhangi birine ulaşmaktan daha eğlenceli bir tatil temsili olduğunu düşünmüyorum.” , veya Pantelleria ve Lampedusa.Mutluluk anları sunan güzel yerler.Bir diğeri de Kaliforniya, Los Angeles özellikle ailemin bir kısmının yaşadığı yer, kardeşim.Kendimi yakın hissettiğim bir yer, sanki orasıymış gibi. ikinci evimdi ve sonra Laurel Kanyonu çevresinde altmışlarda geliştirilen hippi kültürü ve biz müzisyenlerin derinden borçlu olduğumuz tüm bu kültürel fenomen”.

Lezzet ve bilgi bulmak da tatile farklı bir anlam kazandırabilir. “Aix en Provence’ta Provence’a giderek keşfettim. O çeşmelerin görüntüsü, kafelerde oturup dinlenen onca adam ve lavantanın kalıcı kokusu bende kaldı ve beni hep hissettirecek. Bir tatil sırasında Galata köprüsünden Sultanahmet istikametine doğru yürümenin bana doğru kararlar verme gücü verdiği İstanbul için de geçerli olduğunu düşünüyorum.”

Seyahatler ise şarkıcının kariyerinin başlangıcından bugüne kadar her zaman en önemli ilham kaynaklarından biri olmuştur. “Yeni kayıt İşte burada yazın tesadüfen doğmaz, güneye, hatta diğer sıcaklıklara doğru hareket eder. Başlangıçta Endülüs, Granada, Sevilla ve Malaga’yı hedefliyordum ama sonra gruptaki diğer kişilerle birlikte Salento’yu seçtik ve burada harika bir çiftlik evinde üç hafta kaldık. Enstrümanları minibüse yükledik ve kayıt seansları için Roy Paci’nin bizi beklediği Puglia’ya gittik. Kelimenin tam anlamıyla, saf neşe, paylaşım ve eğlence dolu bir tatildi. Her zaman düşündüğüm bir şeyin teyidiydi: oynamak, birlikte olmak ve birbirimizi dinlemek demektir”.

Geçmişe, çok daha geriye baktığında bile, Fabi yolculuğun kendisi için her zaman varış noktasıyla aynı değere sahip olduğunu fark eder. “Etrafınızda hareket eden bir ufka sahip olduğunuzda hareket farklı bir düşünme biçimini tetikliyor. Garip çünkü seyahat ederken artık düşüncelerinizin merkezi siz değilsiniz, merkez sizin dışınıza kayıyor. Ve aslında kendimi bulduğum bir tema. Pek çok çalışmamda, özellikle videolarda, Max Gazzé ile birlikte bindiğim bir klip gelir aklıma, ya da beni arabada Kanarya Adaları’na doğru giderken ya da volkanlar arasında yürürken ya da yine È varsayımsal bir trende veya otobüste değilim ve geçen dünyayı gözlemliyorum. Tatillerden beri eve her zaman bir ruh, bir yaşama ve bir şeyler görme biçimi getirmeye çalıştım”. Onun için yeni şarkısında ortaya koyduğu gibi, çocukluğundan beri devam ediyor. tebeşir daireler şarkı söylemeyi çok severdim o gece uzun araba yolculuklarını / annem babamın arkasında oturmayı, düşünmeyi, uyumayı, dışarıyı seyretmeyi.

Büyüdükçe sadece seyahatlerinin varış noktaları değişti ve Fabi daha da uzaklaştı. “Afrika’nın hastalığı ve Hindistan’ın hastalığı beni eşit yoğunlukta yakaladı – diyor Rossoe Ostinatamente’nin yazarı – ve temelde bunlar, kaçırmış olabileceğimiz şeyin temel taşları: bir yandan bedeni temsil ettiği, demirlediği Afrika. toprak ana, fiziksel, dokunsal bir deneyim, öte yandan Hindistan sizi ruha yaklaştırıyor, sizi aşağıdan çok yukarıya taşıyor”.

Fabi, son yıllarda Angola’ya yaptığı gezilerden, her şeyden önce ortağı Shirin Amini ile Chiulo hastanesinin pediatri koğuşunun inşası konusundaki taahhüdü hakkında çok konuştuysa (“Parole di Lulù” projesi, STK Medici con Africa Cuamm kızı Olivia’nın anısına), Hindistan kıtasındaki uzun turları hakkında çok az şey biliniyor.

“Hindistan’ın güneyindeki Kerala gezisi kesinlikle hayatımda geçirdiğim en ilginç tatillerden biriydi. Orada doğanın tüm gücünü, kokuları, baharatları, “kara suları” hissettim ama aynı zamanda arabayla beş altı saat sonra indiğinizde kendinizi yeniden dirilmiş gibi hissettiğiniz gezilerden biriydi. hindistan’a gitmiş olan herkes ne dediğimi anlayabilir. ama hindistan her zaman sizi rahatlatır: onlar gibi kendi formalitesi vardır. Kızılderililerin kendilerine, sizi rahatlatan ve size iyi gelen bir maneviyata sahip olun”.

Sohbeti bitirmek için bir ipucu öneriyoruz Evet, seyahatBattisti ve Mogol’un başyapıtlarından biri. “Bunu ve nasıl olduğunu konuşalım. Müzikal panoramamızda küçük bir mucizeydi ve ulaşılamaz bir örnek olmaya devam ediyor. Mogol’ün size bir gezi hakkında çok basit şeyler anlatabilme yeteneği, ki bunu her zaman tatil atmosferine bağladım, ama olmadan parçanın şiirsel yüksekliğini yitirmesi gerçekten şaşırtıcı. Yağ karterini ve filtreyi kirli ellerle tamir eden arkadaşın sahnesini bir düşünün. Bu ulaşılamaz”.