Öğretmenler çocuklarda diyabete karşı bilgilendirildi

sable

New member
BOLU (İHA) – Öğretmenler çocuklarda diyabete karşı bilgilendirildi

BOLU Bolu‘da öğretmenler, çocuklarda yaygın olarak görülen diyabet hastalığına karşı sıhhat çalışanları tarafınca bilgilendirildi.

Çocuklarda yaygın olarak görülen diyabet hastalığına yönelik Bolu Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Sıhhat Müdürlüğü işbirliğinde öğretmenlere bilgilendirme semineri verildi. Okul çağındaki çocuklarda diyabetin tespiti ve tedbir alınabilmesi için öğretmenlerin bilinçlendirilmesini amaçlayan programa Bolu Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, Bolu Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Emin Demirkol’un yanı sıra öğretmen ve veliler katıldı.

“Problemlere tahlil sağlamak istedik”

Öğretmenlerin diyabete karşı bilinçlendirileceğini belirten Vilayet Sıhhat Müdürü Muhammed Emin Demirkol, “Biz de Vilayet Sıhhat Müdürlüğü olarak, bu programla sizlerin okullarda yaşama ihtimali olduğunuz sorunlara tahlil sağlayalım istedik ve okullarımızda var olan Tip 1 ve Tip 2 diyabetli, çocuklarımız, aileleri ve öğretmenlerimiz için bu programı hazırladık. İnşallah bu program bittiğinde bilgi eksikliğimizin giderildiği ve hayli daha itimat içerisinde eğitimimizi okullarda devam ettiğimiz bir sunum olur” diye konuştu.

“Farkında olmak için bilmek lazım”

Karşılaşılabilecek durumlara karşı öğretmenlerin şuurlu olması gerektiğine dikkat çeken Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, “Burada eğitimciler olarak bizler, bize emanet edilen çocuklarımızı kimi vakit aileler tarafınca fark edilemeyen biroldukça sonluluğunu okul ortamında fark ediyoruz, keşfediyoruz ve tahminen küçük dokunuşlarla onların hayata daha sağlam tutunmasına, yarınlara daha sağlam yürümesine, daha kuvvetli yürümesine katkı sağlıyoruz. kimi vakit küçük bir bilgi bize düşündüğümüzden çok güç sunacaktır. O yüzden toplumda ağır yaşanan düşüncelerden biri olan diyabet hasatlığıyla alakalı, sıhhat müdürlüğü hocalarımızın yaptığı bu çalışma sahiden değerli ve okullarımızda da bizlerin yavrularımızda gördüğümüz bir durum. ötürüsıyla onlara daha sağlıklı bir ortam sunabilmek, daha fazla katkı sağlayabilmek için bu husustaki detaylarımizin pekişmesi değer arz ediyor” dedi.

Konuşmaların akabinde, Çocuk Endokrin Uzmanı Doç. Dr. Semih Bolu, Çocuk Diyabet Hemşiresi Tuğba Bükecik, Diyetisyen Merve Açar tarafınca öğretmenlere eğitim verildi. Program Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Öztürk’ün ebeveyn gözünden Tip 1 diyabetini anlatmasının akabinde bitmiş oldu.

🔴
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.

Sizce, asgari ücret ne kadar olacak
❓

— Haberler (@Haberler) November 25, 2021

İhlas Haber Ajansı / Faruk Çidem – Son Dakika Haberleri