Onlar gökyüzünden hayata uzanan eller

sable

New member
SAMSUN (İHA) – Onlar gökyüzünden hayata uzanan eller

Ambulans helikopter mürettebatını duygulandıran anlar

Samsun‘da ambulans helikopter 1 yılda 320 olay için havalandı

SAMSUN – Acil hadiselere ulaşmada adeta vakit içinde yarışan ambulans helikopter, Samsun

Samsun

“Bir annenin bebeğini bize teslim ederken ki kelamları beni epey etkileşmişti”

Hava ambulansında kaptan pilot olan Ömer Taylan Ağca, “Ambulans helikopterine 8 ay evvel katıldım. Daha evvel farklı nazaranvlerde bulundum. Bu misyona katıldığımdan beri gördüm ki burada daha farklı bir atmosfer var. Hayat kurtarmanın vermiş olduğu duygusal anlar yaşanabiliyor. Yaşadığım şeylerden örnek vermek gerekirse; bizler pilotuz ve sonuçta profesyonelce işimizi yapıyoruz. misyonumuz bir noktadan bir noktaya emniyetle giderek oradan hastamızı alarak istenilen bölgeye emniyetle götürmek. O yüzden bizim işimize odaklanmamız gerekli. Lakin sonuçta insanız. kimi vakit o denli anlar oluyor ki insan sahiden duygulanıyor. Bilhassa beni fazlaca etkileyen bir tane bebeği almaya gittiğimizde annenin o bebeği teslim ederken hem gözleriyle tıpkı vakitte kelamlarıyla ‘çocuğum size emanet’ dediği anda o beni sahiden epeyce etkilemişti. Bilhassa daha sonrasında hasta ve hasta yakınıyla göz teması kurmamak için elimden gelen itinası gösteriyorum. İşimize kimi vakit insani hisler karışsa bile biz profesyonelce bakılırsavimizi yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Biz gökyüzünden uzanan bir el olarak onların yardımına koşuyoruz”

Ambulans helikopterde bakılırsavli Hekim Murat Sezer, “Bu mesleğe başladığımdan beri masa başında çalışmayı sevmedim. Bu meslekte bir kişi enkazını en altında olabilir. Bir dağ başında da olabilir. O kişinin nerede muhtaçlığı var ise orada yardımcı olmak, bu yüzden Pakistan’da zelzele oldu oraya gittik. Suriye’de olaylar olduğunda Suriye hududuna gittik. Türkiye‘nin hangi ucunda hadise var ise biz gökyüzünden uzanan bir el olarak onların yardımına koşuyoruz. Neye muhtaçlıkları var ise en süratli müdahalesini yaparak o bireylere yardımcı olmaya çalışıyoruz. 2 çeşit olay olabiliyor. Bunlardan bir tanesi hastanelerden bütün hazırlanmış olayları alabiliyorsunuz. Bunları alarak bir üst merkeze gdolayıyoruz. Bizim için daha heyecanlı olanı ise primer olay dediğimiz olaylardır. Örnek veriyorum Vezirköprü’nün bir dağ köyünde bir insanın yüksekten düşmesi olabiliyor. Araç ortasında kaza geçirme yahut kalp krizi geçirme olabilir. Vaktin o şahıslar için değerli olduğu olaylarda bizlere nazaranv veriyorlar. O yüzden de buradan kalkarak bir dağ köyüne iniş yapabiliyoruz. İniş yaptığınız yer ile olayın bulunduğu yer içinde bir fark olabiliyor. Öteki bir yere inmiş olabiliyoruz. O yüzden sırt çantanızı, sedyenizi bütün müdahale edeceğiniz araçlarınızı da yanınıza alarak kimi vakit 500 metre kimi vakit 1 kilometre yürümek zorunda kalabiliyoruz. Bir sefer bir kamyon kazası vardı. Araç ortasında kişi sıkışmıştı. O kişiyi çıkarma imkanınız yoktu. O kişiyi evvel bir battaniyeye sardık, damar yolunu açtık. Gerisinden kamyonun camını kırarak oradan o kişiyi tahliye ettik. Bir üst merkeze yetiştirdik” diye konuştu.

“İşimi epeyce seviyorum”

Ambulans helikopterde kaptan pilot olarak misyon yapan Kürşat Atik, “Diğer kaptanlarımız üzere silahlı kuvvetler kökenliyim. Burada uçuşlarımız genelde plansız yapılıyor. Anlık gelişen durumlarda evvela primer hadiseler, daha kritik olaylar oluyor. Trafik kazası yahut doğal afet biçimi hadiseler daha kritik olaylar oluyor. En emniyetli biçimde olay bölgesine intikal ederek hastanın istenilen sıhhat kuruluşuna havadan naklini sağlıyoruz. olaylarda duygusal durumlar oluyor. Biz genelde bu duygusallığı yere indikten daha sonra fark ediyoruz. Benim yıllardır deneyimim de bu türlü. Genelde uçuşta farklı bir konsantrasyon halinde oluyoruz. Yere emniyetli bir biçimde indikten daha sonra olayın ne olduğunu bir anda görüyoruz. vakit içinde doğal bu beşerde bir savunma düzeneği yahut kanıksama usulü oluyor. Natürel, insanlarımıza yardımcı olmak benim mesleksel motivasyonumu üst düzeyde tutuyor. O yüzden işimi epeyce seviyorum” halinde konuştu.

“Bu mevzuda Türkiye fazlaca başarılı”

Ambulans helikopterde kaptan pilot olarak misyon yapan Ünal Köse, “Biz Karadeniz Bölgesi’nde nazaranv yaptığımız için bizim için en kıymetli öge meteorolojik ögelerin uygun olması ve iniş yerindeki sorunlardır. Yaptığımız operasyonların en hoş ve olumlu yanı öteki dünya ülkelerine bakılırsa bu operasyon Türkiye’de başladığından beri hiç bir kaza yaşamamış olmamızdır. Bu durumun ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Doğal ki pilotlarımızın fazlaca deneyimli olması, asker kökenli olması bizim için fazlaca önemli” tabirlerini kullandı.

“Ekibimiz neredeyse her gün bir vatandaşımızın ömrüne uzanmıştır”

Samsun Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Sıhhat Hizmetleri Lider Yardımcısı Tabip Emre Özden ise “Bu merkezimizden ambulans helikopterimiz Samsun’un yanı sıra Tokat, Amasya, Ordu, Sinop’taki acil hadiselere da acil ulaşım sağlıyor. Bu merkezimizde 3 hekim, 2 paramedik, 4 pilot ve 3 yer işçisi nazaranv yapıyor. Takımımız 2019 yılında 210, 2020 yılında 313, 2021 yılında ise 320 olay için havalandı. Ambulans helikopterimiz 2009 yılında beri faaliyet gösteriyor. Bu süreçte toplam 2 bin 281 hadise için havalandı. Bu yıllık ortalama 190 hadiseye tekabül ediyor. Bu datalara göre takımımız, neredeyse her gün bir vatandaşımızın ömrüne uzanan bir el olmuş. Bu manada grubumuzun katkısı fazlaca büyük” açıklamasında bulundu.

Ambulans helikopter, en sıkıntı anlarında vatandaşların imdadına yetişmeyi sürdürüyor.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Son Dakika Haberleri