Otizmle 4 duvar içinde baş etmek mümkün değil

sable

New member
Otizmle 4 duvar içinde baş etmek mümkün değil

KOCAELİ – Özel eğitimde çocukların dört duvar içinde kalmayıp, hayvanlar ve toplumsal ortam ile uyaran eksikliğinin giderilmesi gelişimlerine büyük katkı sağlıyor. Özel çocukların eğitimlerinin kapalı ortamla sonlandırılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, “Çocuğun yalnızca dört duvar içinde değil, toplumsallaşması için toplumsal ortamlarda da eğitim alması gerekir” yorumunda bulundu.

Çocukların doğal ortamda aldıkları eğitim gelişimlerine büyük katkı sağlıyor.Çocukların hayvanlarla etkileşim kurması, tabiat ile iç içe olması ise gelişimlerinde büyük rol oynuyor. Uyaran eksikliği olan çocukların hayvanlarla temas kurması, bağlantı maharetlerine de değerli ölçüde katkı sağlıyor. Dört duvar içinde kalmadan toplumsallaşan çocukların gelişimlerinde olumlu istikamette tesirler gözlemleniyor. Hayvanlarla etkileşim kuran, tabiat ile iç içe eğitim alan çocuklar biroldukca sorununu bu türlü aşabiliyor.

“Bizim Almanya‘da bulamadığımız bir ortam”

Oğlu Mahir’in eğitimi için Almanya’dan Tükiye’ye gelen Sema Bostancı, tabiat ortamında olmasının oğlunun sevinçli olmasını ve eğitimine daha epeyce odaklanmasına katkı sağladığını belirterek, “Oğlum esasen doğayı epey seviyor. Burada cet her gün binmesi ona epey büyük tesir ediyor. Meskene daha epey sevinçle geliyor. Burada köpeklerin, tavukların peşinde koşturmasını biz Almanya’da dört duvar içinde bulamayız. Hayvanlarla göz teması kurarak etkileşimi artıyor. Hayvanlarla daha fazlaca vakit geçiriyor. Tabiat ortamındayız. Bizim Almanya’da bulamadığımız bir ortam” dedi.

“Çocuklarımız birebir temas ediyorlar”

Eğitim alan Mehmet Basri’nin annesi Medine Üstün ise, hayvanlar ve tabiat ile iç içe olmanın hem çocuklara birebir vakitte kendilerine katkı sağladığını kaydederek, “Burada biz aileler olarak da epey rahat ediyoruz. Pikniğe geliyormuşuz üzere oluyoruz. Benim çocuğumun duyusal eksikleri olduğu için koyunu, ineği bilmiyordu. Artık ‘sev oğlum’ dediğim an dokunuyor. Burada hayvanlarla oynuyor. Onlara dokunduğu vakit kendisini geri çeken çocuk, artık kendisi dokunuyor. Burada çimenlerde yürütüyoruz. Bunların hepsinin duyusal olarak girdileri oluyor. Olağanda duyu sınıfına girdiği vakit plastiklerin üzerinde geziyor. Fakat burada çimenlerin üzerinde geziyor. Çocuğun biroldukça katkısını burada sağladılar. Keşke Gebze’de, diğer vilayetlerde de bu biçimde bir ortam olsa. Burada biz kendimiz de rehabilite oluyoruz. Bir sürü hayvan var. Ben flamingoyu ömrümde birinci defa burada gördüm. Çocuklarımız birebir temas ediyorlar. Buranın farkını toplumsal etrafı olarak düşünüyorum” diye konuştu.

“Hayvanları görür görmez göz temasının da arttığını görüyoruz”

Oğlu Hakan için merkezde eğitim alan anne Zeynep Sandıkçı, “Buraya geldiğimizde Hakanımızın hiç bir teması yoktu. Buraya gelince her şeyle temas kurmaya başladı. Bu sebeple ikinci defa buraya geldik. Burada çocuğumuz tabiat ortasında, kendisini fazlaca huzurlu hissediyor. Hayvanlarla bağlantı kuruyor ve kendisini fazlaca daha rahat hissediyor. Hayvanları görür görmez göz temasının da arttığını görüyoruz. Bu bizi fazlaca keyifli ediyor. Korkmuyor” biçiminde konuştu.

“Çocuklar hayvanlarla bağlantıya geçtiğinde uyaran olarak harekete geçmektedirler”

Çocukların yalnızca sınıf ortamında değil, toplumsal ortamlarda da eğitiminin sürdürülmesinin faydaları ile ilgili bilgiler aktaran Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Çocuk Gelişimcisi ve Eğitimcisi Sena Işık, “Çocuğun yalnızca dört duvar içinde değil, toplumsallaşması için toplumsal ortamlarda da eğitim alması gerekir. Bizim kurumuzda çocuk dört duvar ortasına kapatılmadan, biroldukca hayvanla birlikte varlıklı uyaranların olduğu ortamda eğitim almakta. Otizmde uyaran eksiklikleri hayli fazla olduğu için çocuklar hayvanlarla bağlantıya geçtiğinde uyaran olarak harekete geçmektedirler. birebir vakitte çocukların toplumsal bağlantılarında de gelişmeler gözlenir. Çocuk dört duvar ortasına girdiğinde daha gergin ve telaşlı hissedebilmekte. Lakin toplumsal ortamda kendisini daha rahat hissettiği için kendisini daha rahat söz edebilmektedir. Özel eğitim yalnızca okulda verilen bir eğitim değil, konutta de devam etmesi gereken bir eğitimdir. Ailelerin de keyiflerinin ve morallerinin yüksek olması ve çocukları ile meskende eğitime devam etmeleri gerekiyor. Ailelerin morallerinin de yüksek tutulması, çocukların konuttaki eğitimlerini olumlu tarafta etkiliyor” sözlerini kullandı.

“Doğa ile iç içe olması, hayvanlarla teması önemli”

Okul öncesi öğretmeni Ayşe Tavşancı ise, “Bizim için fiziki uyaranlar epey değerli. Bilhassa otizmli çocuklarımızda bu durumu mümkün çok az düzeye indirmeye çalışıyoruz. Zira olağan bir bireyde bile uyaran eksikliği durumunda, çocuğumuzun hünerlerinde gerileme yaşayabiliyoruz. Bu otizmde daha bariz oluyor. Çocuğumuzun toplumsal hünerlerinde, psikomotor hünerlerinde gerilemeye niye olabiliyor. Uyaranların epey fazla olması çocukların maharetlerini destekliyor. Çocuğa farklı yaşantılar sunmak bizim temel hedefimiz. Çocuğa dört duvar içinde daima olarak bir şeyler dayatarak biz eğitimde muvaffakiyet elde edebileceğimizi düşünmüyoruz. Farklı uyaranlar sunarak maharet alanlarını geliştirmeyi amaçlıyoruz. Tabiat ile iç içe olması, hayvanlarla teması değerli. Çocuklarımız bu durumda kendilerini daha rahat hissedebiliyorlar. Ne kadar çocuklara uyaran sunarsak, o kadar geri dönüşler alıyoruz” dedi.