“Prematüre bebekler sistemli takip edilmeyen hamilelikten doğuyor” uyarısı

sable

New member
ERZURUM (AA) – Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Erzurum Kent Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kahveci, “Prematüre bebeklerin kıymetli kısmı tertipli takip edilmeyen hamilelikten doğuyor. Dünyada bebeklerin yüzde 10’a yakını prematüre olarak dünyaya geliyor.” dedi.

Hastanenin Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi sorumlusu da olan Kahveci, gazetecilere yaptığı açıklamada, prematüre doğumların önlenmesi açısından annelerin hamilelik periyotlarında tertipli takip edilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Kentin yanı sıra Doğu Anadolu Bölgesi’nin tamamından hasta kabul ettiklerini anlatan Kahveci, “94 yatak kapasitemiz var. Yaklaşık 20 vilayetten hasta kabul ediyoruz. Her türlü hasta ve fazlaca küçük bebeklerin yatırıldığı ileri merkeziz. Merkezimizde bütün yan kısımlarımız ve ahenk odalarımız mevcut. Anne otelimiz de ultra lüks seviyede.” dedi.

Doğum yapacak annelere tavsiyelerde bulunan Kahveci, şunları kaydetti:

“Evde doğumların olmaması, bütün doğumların hastanede yapılması ve annelerin hamilelikte profesyonelce nizamlı takip edilmesinin prematürenin önlenmesinde büyük kıymeti var. Prematüre bebeklerin değerli kısmı nizamlı takip edilmeyen hamilelikten doğuyor. Dünyada bebeklerin yüzde 10’a yakını prematüre olarak dünyaya geliyor. Bu topluma ve insanlara hayli büyük ekonomik yük oluşturuyor.”

Kahveci, prematüre doğum daha sonrası bebekleri takip ettiklerini söz ederek, prematüre bebeklerin taburcu olduktan daha sonra da tedavi ve takiplerinin ihmal edilmemesini istedi.

Prematüre doğumdan daha sonra taburcu olanların tertipli takibe gelmemesi durumunda bebekte oluşacak sorun ve hastalıkları takip ve tedavi edemediklerini aktaran Kahveci, anne ve babalara bu hususta değerli bakılırsav düştüğünü lisana getirdi.

Gebe bayanlar hastanenin “anne oteli”nde takip ediliyor

Hastane Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Hakkı Tör de hastanede 94 yataklı yenidoğan yatağın bulunduğunu ve muhtaçlığa nazaran bu sayının arttığını belirterek, bu hizmetin yanında 36 yataklı anne oteliyle hamileleri takip ettiklerini söylemiş oldu.

Yenidoğan ünitesi sorumlu ve çalışanlarına hizmetlerinden dolayı olayı teşekkür eden Tör, “Yoğun bakım ve taburculuk içinde anne ile bebeğin ahengini sağlamak maksatlı anne müşahede odamız ve anne bebek yanı dediğimiz ahenk odalarımız mevcut. Bu, hastanemiz için üst seviye hizmet.” dedi.

Yenidoğan ağır bakımda bebeği tedavi bakılırsan Zeynep Naz da hastanedeki hizmetlerden şad kaldığını anlatarak, “26 haftalık gebeyken buraya getirildim, 3’üncü haftada doğum yaptım, bebeğimi sağlıklı biçimde büyüttüler, şu an ahenk odasına geçtim. Tabip, hemşire ve çalışana hayli teşekkür ederim. Allah herkesten razı olsun.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde hastane idaresi bebekleri tedavi goren annelere bebekleri için çeşitli giysi ve çeşitli armağanlar verdi.

AA / İlhami Erkılıç – Son Dakika Haberleri