Prens Harry’nin ITV ve 60 Dakika röportajlarından öğrendiklerimiz

Tuncer

New member
Annesi Diana’nın ölümü. Onyılları İngiliz basınının gözleri önünde yıpranıyor. Meghan Markle ile evliliği ve kraliyet ailesiyle olan anlaşmazlığı. Uyuşturucu kullanımı, orduda geçirdiği yıllar, hatta sakalını bırakma kararı: “Yedek” anı kitabı için yapılan ilk röportajlarda Prens Harry, sert bir şekilde sorgulandığında bile bakış açısını kendinden emin bir şekilde savundu.

Harry, Random House’un Salı günü yayınlayacağı kitapla ilgili olarak, hikayesini başkaları tarafından anlatıldıktan 38 yıl sonra, “Kendim anlatmak için iyi bir zaman gibi geldi,” dedi.

İngiltere’nin ITV ve CBS 60 Minutes kanallarında yayınlanan röportajlar, Harry’nin ailesine ve onların haraçlarına yönelik amansız bakışlarından ilk kez kamuoyuna bahsetmesi değildi, ancak bunu karısı Meghan olmadan yaptığı ilk seferdi. Sussex Düşesi, yanında. İkisi, birkaç istisna dışında benzer alanları kapsıyordu.

’60 dakika’

Amerikalı izleyiciler için yaptığı ilk röportajda Harry, Anderson Cooper’a “Yedek”in “büyüdüğümüz zamanki durumun tam bir resmini verdiğini ve ayrıca bu iki erkek kardeş arasındaki ilişkiyi bir şekilde karımın kurduğu fikrini yerle bir ettiğini” söyledi. “yok etti.”

Harry, sarayın büyükannesi Kraliçe’nin İskoçya’daki Balmoral Şatosu’nda tıbbi gözetim altında olduğunu açıklamasının ardından Eylül ayında yaşananları anlattı. Londra’daydı ama oraya birlikte uçan aile üyelerine katılmaya davet edilmedi. Balmoral’a tek başına gitti; Geldiğinde teyzesi rahmetli babaannesini görmek isteyip istemediğini sordu.

İngiliz kraliyet ailesi hakkında daha fazla bilgi

“Yukarı çıktım,” dedi, “ve onunla biraz yalnız zaman geçirdim.”

Cooper, Harry’ye yedi yıl önce bir terapistle ilk kez görüştükten sonra denediği tedavileri sordu, buna psychedelics kullanımı da dahil.

Harry, “İnsanlara boş zamanlarında bunu yapmalarını asla tavsiye etmem,” dedi. Ama dedi ki, “Ama bunu doğru insanlarla yapıyorsanız, çok fazla kayıp, keder veya travma yaşıyorsanız, o zaman bu şeyler ilaç gibi etki eder.”

“Benim için ön camı, ön camı, kaybetmenin sefaletini sildiler” diye ekledi.

“Harry: Röportaj”

90 dakikalık ITV röportajının röportajcısı, 2019’da Meghan’a basit bir soru soran meşhur Tom Bradby’ydi: İyi misin? O değildi. Düşes’in yüzündeki acılı ifade, Oprah’la yaptığı bomba gibi bir röportaj da dahil olmak üzere, son üç yıldır durmadan çınlayan kraliyet hayatıyla ilgili ifşaatların habercisiydi.

Harry ve Bradby sarı brokar perdeli güneşli bir odada göründüler. Atmosfer, resmi bir oturma odasından çok rahat bir oturma odasıydı; konuşma geniş kapsamlı ve ara sıra tartışmalıydı. Harry’nin yüzü kızardığında ve gözleri yaşlarla dolduğunda, hâlâ soğukkanlılığını yansıtıyordu.

Harry kitapta sadece dört satırı hak ettiğini düşündüğü bekaretini nasıl ve nerede kaybettiği konusunu çabucak bitirdi. Bradby, Harry’nin kokain kullanımının kamu yararına olacağını öne sürdü, ancak Harry, odağı yeniden basın tarafından kendisine yapılan muameleye kaydırdı.

“Hayatımın kendisi bir blenderden geçirildi” dedi.

Medya, röportaj boyunca tekrar eden bir temaydı; Ne zaman yeni bir konu açılsa, Harry en sevdiği kum torbasına geri dönmenin bir yolunu buluyordu.

Beklenmedik bir açıklama, Harry’nin artık kimliğinin bir parçası olan sakalıyla ilgiliydi. Protokole göre prens, sakalını düğünü için saklamak için büyükannesinin iznine ihtiyaç duyuyordu. Kraliçe Elizabeth cana yakındı ama kardeşi William değildi; Harry’ye tıraş olmasını emretti. Harry’nin yanıtı: “Meghan’ın beni tanıyacağını sanmıyorum.”

Bradby, Harry’ye Williams’ın Meghan’a karşı hislerini sorduğunda, Harry, “Beni asla Meghan’la evlenmekten vazgeçirmeye çalışmadı” ama “bunun çok zor olacağını söyledi” dedi.

Harry, erkek kardeşi ve baldızının Meghan’a karşı davranışlarının, ona “klişeleştirmenin, onu tanıştırmaları veya onu karşılamaları için gerçekten bir tür engel oluşturduğunu” hissettirdiğini söyledi.

Bradby, “Hesap verebilirlikten bahsediyorsunuz. Oprah röportajında aile üyelerini ırkçılıkla suçladınız.”

“Hayır, yapmadım,” dedi Harry. “İngiliz basını öyle dedi.”

Kraliyet ailesinin borçlu olduğu şey, dedi Harry, kurumsal önyargıydı. Daha sonra, Kraliçe Elizabeth’in uzun süredir nedimelerinden biri olan Susan Hussey, bir saray resepsiyonunda konuğu, Ngozi Fulani’yi iliklediğinde ve onu kökenleri hakkında sorguladığında, onun olduğunu kabul etmediğinde ne olduğunu açıklayarak bu noktayı açıkladı. İngiliz.

Hussey daha sonra Buckingham Sarayı’nda Fulani ile görüşerek özür diledi.

Harry, Hussey’in “hiçbir şekilde zarar vermek istemediğini, ancak İngiliz basınının ve internetteki kişilerin yazdıkları hikayelere tepkisi korkunçtu” dedi.

Tartışmanın en dokunaklı anlarında Harry, annesinin ölümünden yıllar sonra Paris’te geçirdiği trafik kazasının ardından çekilen fotoğraflara bakma kararını anlattı. Fotoğraflarda paparazzileri arabanın camlarına yansıtabildi: “Hiçbiri ona bakmadı, yardım teklif etmedi, onu teselli etmedi. Sadece vurdular, vurdular, vurdular.”

Bradby, hikayesini herkesin önünde yeniden anlatmasıyla mahremiyet arzusunu nasıl dengelediği sorulduğunda Harry’ye baskı yaptı. Harry, belgeselin ve kitabın “gerekli ve gerekli” olduğunu hissettiğini söyledi.

Üzgünüm, “Benim hikayem benim” bazılarını üzdü, dedi. Ancak Windsor Hanedanı ile uzlaşmanın hala mümkün olduğuna inandığını söyleyen yetkili, “Gerçek olduğunda barış olabilir” dedi.