Psikiyatrist Nevzat Tarhan’dan ‘başörtülü psikolog olmaz’ diyen Üstün Dökmen’e reaksiyon: Bunun ismi mesleksel narsizmdir

Perez

Global Mod
Global Mod
Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalına konuk olan Prof. Dr. Üstün Dökmen, başörtülü bayanların psikolog ve psikiyatr olmamaları gerektiğini savundu. Dökmen, başörtülü öğretmenlerin öbür branşlarda da öğretmenlik yapabilmelerine, ‘Milli Eğitim müsaade verdiği için’ bir şey söylemek istemediğini, başörtülü hukukçular hakkında ise kendi alanı olmadığı için yorum yapmayacağını söz etti.

Psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen’in skandal telaffuzları kamuoyunun gündemine oturdu, reaksiyonları de birlikteinde getirdi.

‘Herkes tıpkı düşünecek demek totaliterliktir’

Dökmen’e, psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan da cevap geldi.

Esra Elölü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programına katılan Tarhan, Dökmen için “Meslektaşımız “başörtülü psikolog olamaz” tabirini hamasetle söylemiş oldu. Meslektaş olarak görüyor muyum? Bir insanı ele alırken artıları ve eksileriyle ele almak gerekiyor. Yalnızca bu sözle ele almak da bir önyargıdır. Farklı düşünebiliriz, farklı düşündüğümüz biroldukça meslektaşımız var. Sonuçta tıpkı gaye için birlikte çalışıyoruz bu hayli doğal bir durumdur. Birisi bir başkasına “değişip gel” diyorsa o kimse totaliterdir. Türkiye’de herkes birebir düşünecek demek totaliterliktir. Bu, tek tip insan ideolojisidir. Bu sözden daha sonra Psikiyatri Dernekleri, Psikoloji Dernekleri mesleksel önyargı niçiniyle Üstün Dökmen’e ikaz vermesi lazımdı. Bu söz ile toplumun bir kısmının düşmanlaştırıyorsunuz, bir kısmını kategorize ediyorsunuz, danışanları ikiye ayırıyorsunuz. Makbul vatandaş mantığının birebiri. Şuanda benim kaygım bu mevzu politize olursa yeni bir 28 Şubat tartışmaları üzere tartışma yaşanır” tabirlerini kullandı.

‘Bunun ismi mesleksel narsizmdir’

Tarhan, “Bu arkadaşımız kendini aşamamış. Kendini sorgulayamıyor. Bence bunun ismi mesleksel narsizmdir. Bu kendisini danışanından üstün görmektir. Nasıl ırkçılık etnik narsizm ise bu da mesleksel narsizmdir” şeklinde konuştu.

‘Bu şahıslar empati yapamaz’

Elönü’nün “Kutuplaşıyoruz, ayrılıyoruz, bölünüyoruz diyenlerin birden fazla oksitlenmiş bir kutupbaşı rolünü üstleniyorlar. Kendisinin farkında olmayan bir psikolog ne kadar sağlıklı psikolog olabilir?” sorusu üzerine ise Tarhan şunları söylemiş oldu:

“Bu şahıslar empati yapamaz. Empati yapabilmesi için kendi ön yargılarını askıya almasını başarması gerekiyor. ‘Ben bu mevzuda ön yargılıyım, ben bu mevzuda hassasım, bu hususta objektif olamam’ diyebilmesi gerekiyor. Sonlanabilir, kızabilir ona kıyafetinden dolayı. bu biçimde bir durumda ‘ben sana yardım edemem’ deyip, münasebetlerini anlatması gerekir.”

‘bu biçimde düşünen beşerler Türkiye’de azınlık değil’

Esra Elönü’nün “Başörtülü bir hastanın taraflı bir teşhisinin konulmadığının garantisi var mı?” formundaki sorusuna Tarhan şu cevabı verdi:

“Bu fikre nazaran o kişinin başörtülü olması patolojik bir durumdur. O kişinin bir nevi etiketlenmesini kabul etmek demektir. Bu kişi başörtülü olmakla esasen biroldukça hakkı hak etmiyor stilinde kategorize ediliyor.

Zenci-beyaz üzere, başörtülü-başörtüsüz üzere. Avrupa’da yüz yıl iç savaşlar oldu. sonrasındasında anladılar ki ‘ırkçılık’ ziyanlı bir şeymiş. İnsanları değiştirmeye çalışmak, tartışmaya, çatışmaya sebep oluyor diyerek epey kültürlülük stiline yönelme oldu.

Hatta İngiltere oldukcalu hukuk sistemini savunuyor şu an. Bir Hristiyan istediği üzere, bir Müslüman istediği üzere evlenebiliyor. bu biçimde düşünen beşerler Türkiye’de azınlık değil. Bu arkadaşımız açık açık söylemiş ancak bunun üzere hava durumuna göre sinsi sinsi hareket edecek bir sürü kişi var.”