Rusya'nın Kiev'e füze saldırısında 10 kişi yaralandı

Tuncer

New member
Yerel yetkililere göre, Rus füzeleri Perşembe günü erken saatlerde Ukrayna'nın başkentine haftalardır düzenlenen en büyük saldırıda Kiev'i vurdu. En az on kişi yaralandı ve çok sayıda konut ve sanayi tesisi hasar gördü.

Kentin askeri idaresi başkanı Serhii Popko, Kiev ve çevresindeki hava savunma sistemlerinin balistik füzeler de dahil olmak üzere yaklaşık üç düzine Rus füzesini yakaladığını söyledi. İddiası bağımsız olarak doğrulanamadı. Bay Popko şu ana kadar herhangi bir ölüm bildirilmediğini ekledi.

Hava savunma sistemleri devreye girerken, saat 05.00 sıralarında meydana gelen şiddetli patlamalar sakinleri uyandırdı. Birçok kişi metro istasyonlarına sığındı. Görünüşe göre roket ateşinin sonucu olarak birkaç turuncu ateş topu geceyi aydınlattı.

Hava saldırısı uyarısı sabah 6.10'da sona erdi. Hasarın boyutu başlangıçta belli değildi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Telegram'da yaptığı açıklamada, hava savunma sistemlerinden atılan füzelerin enkazının şehrin çeşitli yerlerine düştüğünü ve en az üç konut ve otoparkta yangına neden olduğunu söyledi. Kurtarma ekiplerinin mağdurlara yardım etmek için görevlendirildiğini söyledi. Bay Klitschko, iki kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Rusya'nın geçmişte saldırdığı sanayi tesislerinin bulunduğu Podilskyi bölgesinde, saldırı habercisi olan siyah duman bulutu yükseldi. Bay Klitschko, bölgedeki bir trafo merkezinde yangın çıktığını söyledi.

Ukraynalı yetkililer stratejik endüstriyel ve askeri hedeflere yönelik saldırıları nadiren doğruluyor.

Perşembe günkü saldırı, Rus kuvvetlerinin 600 milden fazla cephe hattı boyunca çeşitli noktalara kara saldırılarını sürdürdüğü Ukrayna ordusu için zor bir zamanda gerçekleşti.

Asker ve mühimmat sıkıntısı çeken Ukrayna, doğu ve güneydeki Rus saldırılarını kontrol altına almakta zorlanıyor. Ukraynalı yetkililer bu yıl bir karşı saldırı başlatacaklarını söylediler ancak uzmanlar, Amerikan yardımının Kongre'de askıya alındığı bir dönemde ordunun savaş alanında inisiyatifi yeniden kazanmasına olanak sağlayacak türden silahları henüz almadığını söylüyor.

Çarşamba günü, Başkan Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray'ın Ukrayna'nın savunmasına olan bağlılığının devam ettiğini göstermek için Kiev'e habersiz bir gezi yaptı. Cumhuriyetçi milletvekillerini durdurulan milyar dolarlık yardım paketini geçirmeye çağırdı.

Bay Sullivan, Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisinde gazetecilere verdiği brifingde, “Zaten çok uzun sürdü” dedi. “Ve ben bunu biliyorum, sen de biliyorsun.”

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Çarşamba günü akşam konuşmasında Ukrayna'nın acilen daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu söyledi. O gün doğudaki Kharkiv şehrine düzenlenen ve beş kişinin ölümüne neden olan bir saldırıdan bahsetti.

Sayın Zelensky, “Ortaklarımızın bu savunma sistemleri var” dedi. “Ve ortaklarımız hava savunmasının hayatları koruması gerektiğini anlamalı.”