Rutin göğüs denetimi için gönderilen bildiri ömrünü kurtardı

sable

New member
KARŞIYAKA, İZMİR (DHA) – KETEM’den (Karşıyaka Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) rutin göğüs denetimi için gönderilen ikaz iletisi üzerine mamografi çektiren ve bir gün daha sonra göğüs kanseri teşhisiyle hayatının şokunu yaşayan Sevinç Özcan (63) yeni yıla sayılı günler kala bu kere hekimi Doç. Dr. Gürbüz Görümlü’den tedavisinin muvaffakiyetle sonuçlandığı muştusunu aldı. Özcan, “O ileti hayatımı kurtardı. kararı öğrendiğim gün artık benim doğum günüm. 2022 benim için yeni bir hayatın başlangıcı” dedi.

İzmir’de eşi Ahmet Özcan ve üç kızıyla memnun bir hayat süren, çocuklarını evlendirip anneanne olmanın keyfini süren emekli memur Sevinç Özcan’ın hayatının dönüm noktası telefonundan silmediği bir ileti oldu. KETEM’den rutin göğüs denetimi için gönderilen ikaz bildirisini bir ay daha sonra yine telefonunda goren Özcan, geçtiğimiz 28 Mart’ta randevu alıp mamografi çektirdi. kararın internetten açıklanmasını beklerken, sonraki günü KETEM’e davet edilen Özcan, bu davetin hiç de güzel olmayacağını düşündü. Hakikaten Özcan yanılmadı ve sol göğsünde 3 santimetre çapında kitle olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldı. Şokun akabinde tedavi için Kent Onkoloji Merkezi‘ne başvuran Özcan evvel ameliyat edildi, kitle alınırken lenf bezleri temizlendi. Akabinde Medikal Onkolog Doç. Dr. Gürbüz Görümlü tarafınca kemoterapi başlanan Özcan, bu tedavi bittikten daha sonra da radyoterapi gördü. Geçtiğimiz 24 Kasım’da tüm tedavileri tamamlandı.

‘KANSER TEŞHİSİNİN SONRAKİ GÜNÜ KÜÇÜK KIZIMIN HAMİLELİK MUŞTUSUNU ALDIM ‘

Tedavilerin başarılı olup olmadığının belirlenmesi için çeşitli taramalar yapıldığını ve bunun da kararınun 16 Aralık’ta bildirildiğini belirten Özcan, sevinç ve hüzünlerin birbirine karıştığı bir 9 ay geçirdiğini söylemiş oldu. Teşhis konduğunun sonraki günü küçük kızı Fulya Kanbar’ın (32) gebe olduğunu öğrendiğini kaydeden Özcan süreci şu biçimde anlattı:

“Ben telefonuma gelen iletileri okur çabucak silerim. Lakin KETEM’in iletisini silmemişim, bir ay daha sonra gördüğümde güya bir sinyal almışım üzere mamografi çektirdim. Oysaki kansermişim. Üstelik süratli ilerleyen bir tümörmüş, lenflerimi sarmış. Karmakarışık his ve kanılar ortasındaydım. Teşhisten bir gün daha sonra da üçüncü kere anneanne olacağımı öğrendim. Sevinç de ıstırap de karıştı. Farklı bir his seli ortasındaydık lakin hiç isyan etmedim, niye ben, demedim. ömrü epey seviyordum. bir daha anneanne olacağım niyeti bana ilaç üzere geldi. Pandemi bu süreci ekstra zorlaştırmıştı, sokağa çıkıp bir arkadaşı görmek, baş dağıtmak mümkün değildi. Ailemin sevgi çemberi, yüksek moralim ve gücüm beni hastalığı bir nezle üzere görüp kabullenmemi sağladı. 24 Kasım’da Kent Onkoloji Merkezi‘ndeki tedavim bitti, iki gün daha sonra da torunum Pera’yı kucağıma aldım. Yeni bir hayat aşım daha oldu. Heyecanla tarama sonuçlarımı bekliyordum. 16 Aralık’ta hekimimden tedavimin muvaffakiyetle sonuçlandığı haberini aldım. O tarih artık benim yeni doğum günüm, 2022 benim için yeni bir ömrün başlangıcı. Telefon iletisi ömrümü kurtardı, değiştirdi. Bahtınızı kendiniz yaratın, denetimlerini ihmal etmeyin. Sakın tabana vurmayın. ömrü sevin, hayat da sizi sevsin. Bu çabayı kazanacağınıza inanın, gerçekleştiğini bakılırsaceksiniz.”

YÜKSEK MORAL, TEDAVİYİ OLUMLU ETKİLİYOR

Öte yandan Özcan, kanseri yendiğini toplumsal medya hesabından “Uzun süren tedavi kararı bugün hoş haberler aldım. Allah’ın müsaadesiyle bu imtihandan muvaffakiyetle geçtim. Rabbim yeniden yaşatmasın” kelamlarıyla duyururken, Kent Onkoloji Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Görümlü de “Bu tanıyı almış hastalarımızın fizikî, duygusal ve toplumsal açıdan kuvvetli olması onların tedavi süreçlerini olumlu etkileyen en değerli faktör. Sevinç Özcan yüksek morali ile örnek, etrafına de olumlu güç yayan bir hastamız oldu” dedi.

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri