Samsung’dan 360 milyar dolarlık yatırım planı

sezer

New member
Samsung Electronics büyüyen ekonomik ve tedarik şokları yaşadığı bir periyotta çipten ilaç dalına dek biroldukça işkolunu desteklemek emeliyle 2026 yılına dek yatırımlarını yüzde 30 artırarak 450 trilyon wona (360 milyar dolar) çıkarmayı planlıyor.

Güney Kore iktisadını elektronikten biyo ilaçlara kadar birfazlaca alanda domine eden dev şirket bu iki alan başta olmak üzere biroldukca sanayide 2026 yılına dek 80 bin iş yaratma taahhüdünde bulundu.

Güney Kore’nin en eski ve güçlü ailelerinden birine ilişkin olan şirketin yatırım planlarının ana çizgileri, ülkenin yeni devlet liderinin idaresi devralmasıyla netleşmeye başladı. 10 Mayıs’ta beş yıllık nazaranv müddeti başlayan Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol dev aile şirketlerini açık biçimde desteklemiş ve bu firmaları ekonomik büyüme planlarının ana sütunlarından biri haline getirmişti.

Güney Kore aile şirketleri arka arda yatırım açıklıyor

birebir vakitte Güney Kore’nin en büyük otomotiv üreticilerinden olan Hyundai de 2025 yılına dek elektrikli araçlar, havacılık teknolojileri, hidrojenle çalışan araçlar ve robotik sanayisi üzere alanları da içerecek biçimde 63 trilyon wonluk yatırım yapmayı planladığını deklare etti.

Perakende ve kimya devi Lotte Group da ülke iktisadına dayanak olmak maksadıyla hoteller, gümrüksüz alışveriş alanları, hidrojen güç üretim tesisleri ve elektrikli araçlar üzere alanlara 37 trilyon yatıracağını duyurdu.

“Bu Kore şirketlerinin kendilerini yeni devlet liderine güzel görünme gayretlerinin klasik bir yolu” diyen Leaders Index Araştırma Enstitüsü’nün Lideri Park Ju-gun, “Yatırımcıların taahhüt edilen yatırım ölçülerinin sahiden harekete geçirilip geçirilmediğin denetim etmeleri gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomik büyümede sorumluluk dev şirketlerde

Samsung’un başka Güney Koreli dev aile şirketleri birlikte artan enflasyon ve tedarik zinciri bozulmalarıyla boğuşan ülkede büyümeyi sağlama sorumluluğunun bir kısmını üstlenmesi bekleniyor.

Samsun Group’un 2021’de duyurulan taahhütlerle uyumlu yatırım planlarının detayları firmanın başındaki Jay Y. Lee’nin mahpustan çıkmasından bir sene daha sonrasın denk geliyor.

Rüşvet suçlaması niçiniyle mahpus cezası çeken dev şirketin başındaki isim başkanlık seçiminden birkaç ay öne kurallı tahliye ile hür bırakılmıştı.

Gemi imali, teknoloji, sıhhat hizmetleri ve finans üzere alanlarda da faaliyet gösteren Samsung’un şirketin öncü alanı olan teknoloji koluna ağırlaşması bekleniyor.

İleri teknoloji çip araştırmalarına 151 milyar dolarlık yatırım

Akıllı telefon, ekran, hafıza çipleri ve tüketici eserleri üzere alanlarda ülkenin en büyük üreticisi pozisyonunda olan şirket geçtiğimiz yıl 2030’a dek ileri teknoloji çip üretimi alanında daha derin araştırmalar için 151 milyar dolarlık yatırım planını açıklamıştı.

Bu ölçünün büyük kısmının Nvidia ve Qualcomm üzere global devlere çip üretme konusunda Intel ve TSMC ile rekabet halinde olan çip üretim kısmına gideceği bedellendiriliyor.

Samsung ve SK Hynix evvelki lider devrinde açıklanan ulusal planlar kapsamında çip geliştirme ve üretimi için 2030 yılına dek 510 trilyon won meblağında yatırım yapma taahhüdünde bulunmuştu.

Kümeden yapılan açıklamada 360 trilyon wonluk kısmın ülke ortasında geri kalan meblağın ise deniz çok yatırımlarda kullanılacağı duyurulmuştu.

ABD Teksas’ta 17 milyar dolar yatırımla çip üretim tesisi imaline başlayan Samsung, ABD’nin tedarik zincir güvenliğini ve çip üretim kapasitesine artırması niçiniyle Biden idaresinin de takdirini toplamıştı.