Şarküteri lakin ne şarküteri… Birinci defa burada gördüm

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Şarküteri lakin ne şarküteri… Birinci defa burada gördüm
İki günlüğüne Türkiye’de yat turizminin kalbi olan Göcek’e kaçtım. Koylarında yüzlerce yatın demirlediği Göcek’e en son pandemidilk evvel 2018 yılında uğramıştım. Bu hafta, iki günlük Göcek ziyaretimde gördüklerim ve yediğim içtiğim yerler ile huzurlarınızdayım.

LA CHARCUTERİA ISTANBUL/GÖÇEK ŞUBESİ

La Charcuteria Istanbul aslında birinci defa Bay İnşaat’ın projesi olan 42 Maslak’ta yer alan Türk Lezzet Müzesi içerisinde gördüğüm bir marka. Burası ismi üstünde bir şarküteri fakat ne şarküteri! Türkiye’de daha evvel görmediğim envai çeşit eseri birinci defa burada gördüm. Polonyalıların Kielbasa’sından tutun da dinlendirilmiş Breasola’ya ve New York Pastrami’ye kadar altmış küsur kalem eseri olan bir şarküteri.

İtalyanlar şarküteri mamüllerine “Salami” derler, Amerika ve İngiltere’de bunun ismi “Cold Cuts” diye anılır. Türkiye’de hoş şarküteri eserleri yapan yerler var lakin bugüne kadar dersini en güzel çalışmış olanın “La Charctureria” olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Yalnızca “Sosis” kategorisi altında on beş kalem sosis çeşidi var dersem ne demek istediğimi daha güzel anlarsınız.

Bu sefer Göcek’e gittiğimde La Charcuteria’nın Göcek Şubesi’nin de yeni açıldığını görür görmez hayli keyifli oldum. Dükkana sabah saatlerinde girdiğimde takım Göcek’teki yatların birinden yüklüce bir sipariş almış ve o siparişi hazırlıyordu. Bu yüzden birfazlaca eser fotoğraf ve görüntüsü çektim.

La Charcuteria Istanbul, aslında Peyfen Besin A.Ş’ye ilişkin bir marka. Temelleri birinci vakit içinderda Zekeriyaköy’de atılıyor. Bugün günde dört bin kilo et sürece kapasitesine sahip bir tesis. Gerisinde 42 Maslak ve Türk Lezzet Müzesi üzere projelerin de başındaki isim olan, başarılı iş insanı Erol Özmandıracı var. Peyfen Gıda’nın perakende markası olan La Charcuteria’yı birinci vakit içinderda 42 Maslak içerisine açıyorlar. sonrasındasında Göcek’teki yatlara ve Göcek’teki turistlere hizmet verebilmek ismine ikinci şubeyi açılıyor. Pek yakında da İstinye Park şubesinin açılacağı bilgisini aldım.

Yani demek istediğim La Charcuteria Istanbul ismini pek yakında Türkiye’de biroldukça kıymetli noktada daha sık nazaranceğiz.

Bu ortada tadına baktığım bütün eserler nefisti. Daha da aklımda kalan ve tadamadığım onlarca eserleri (özel üretim soslar, gurme peynir çeşitleri, trüflü zeytinyağı v.b.) var.

La Charcuteria Istanbul mamüllerini Göcek’te yatlara botlarla gdolayıyor ve teslim ediyor. Göcek’teki buzlu ve özel kutulu paketlemelerini görür görmez İstanbul haricinde diğer kentlere de kargo yapabilirler diye düşünüyorum.

Hangi kentlere teslimatları olduğu konusunda en hakikat bilgi için sizin arayıp öğrenmenizi tavsiye ederim.

La Charcuteria Istanbul – Göcek Fethiye Şubesi Adres: Göcek Mah. Turgut Özal Cad. No: 56 A Blok /2

Tel: 0533 0737381

AHALİ GÖÇEK

Son vakit içinderda gittiğim en hoş meyhane. Yani meyhane üzere meyhane. Yaz kış açık bir aile işletmesi. Hayalleri eski tarz meyhane açmak olan bir çiftin bence epey isabetli olmuş bir projesi. Şu anda Türkiye’de en güzel meyhaneler nereler diye sorsalar burayı kesin söylem ederim. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi canlı müzikleri var.

Mezelerini daha hayli et yemekleri eşliğinde değerlendirdik ve benim mezelerinden en epeyce aklımda kalanlar vişne turşulu soslu çiğ kabak, Girit ezme, kabak çiçeği dolması ve çanak enginarlı fava oldu. Çiğ kabaklı mezenin benzerini bir de çiğ enginar ile yapmalarını tavsiye ettim. Olur da giderseniz enginarlı versiyonunu yediğinizde beni hatırlayın. Ayrıyeten Arnavut ciğeri o kadar düzgündü ki bir tabak daha istedik. Ana yemek olarak gelen satır köfte ve antrikot ise unutulmazdı. Rakının yanına kendi yaptıkları turşu suyu ve bamya turşusu da fazlaca düzgün düşünülmüş ayrıntılar.

Şahsım ismine tek söz ile eksiksiz bir meyhane tecrübesiydi. Ahali Göcek’i ben direkt favoriler listeme aldım. Size de tavsiye ederim.

Ahali Göcek Adres: Göcek mahallesi, Süleymanağa Cd. No:7, 48310 Fethiye/Muğla

Tel: 0530 5440293

WEST CAFE BİSTRO-GÖCEK

Göcek’in en epey bilinen yerlerinden biri. Dünya mutfağı menüsüne sahip. Yani ne isterseniz, ne ararsanız var. Lakin burada benim dikkatimi çeken iki baskın kategori var. Birincisi kokteyller, ki West Cafe Bistro’nun kokteylleri hakikaten epeyce başarılıydı.

Bir başkası de menüsünde sushi olması. Çok sıcak günlerde çiğ balık koruma etmek sıkıntı iş. Yalnızca bu sebepten bile West Cafe Bistro’yu tebrik ederim. Kokteylleri ile bilhassa kızarmış sushileri keyifli eşleşme oluyor.

Geniş bahçesi de olan West Cafe Bistro’da öbür tavsiye edeceğim lezzetler ise kuru etli pizzası ve patates kızartması.

West Cafe Bistro Adres: Göcek Mah, Çarşı Yolu Cd. No:24/A, 48303 Fethiye/Muğla

Tel: 05334562794

Evet, otuz altı saatlik Göcek seyahatime bu kadar yeri anca sığdırabildim.

Mutlu Pazarlar herkese.

Salih Seçkin Sevinç

ALINTIDIR