Senato Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a dış yardımla ilgili bir yasa tasarısını geçirmek üzere harekete geçiyor

Tuncer

New member
Senato, Salı günü, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yönelik 95,3 milyar dolarlık yardım paketinin nihai olarak değerlendirilmesinin önünü açmak, tasarının kabul edilmesi ve Başkan Biden'ın imzaya sunulması için zemin hazırlamak amacıyla önemli bir oylamayla karşı karşıya kaldı.

Temsilciler Meclisi tarafından Cumartesi günü kabul edilen tedbirin, öğleden sonra yapılması planlanan test oylamasında iki partiden geniş bir destek alması bekleniyordu. Bu, nihai geçişe ilişkin oylamanın Salı akşamı gibi erken bir tarihte yapılabileceği anlamına geliyor. Bay Biden, kanun yapıcıları yasa tasarısını imzalayıp yasalaştırabilmesi için hızla harekete geçmeye çağırdı.

New York Demokratı ve çoğunluk lideri Senatör Chuck Schumer, “Senato, yapımı neredeyse altı ay süren bir zamanda toplanıyor” dedi. “Birkaç gün önce Temsilciler Meclisi nihayet Ukrayna, İsrail, Hint-Pasifik ve insani yardım için gerekli ulusal güvenlik finansmanını onayladı. Bugün sıra Senato'da.”

“Bunu geciktirmeyelim” diye devam etti. “Bu konuyu uzatmayalım. Dünyanın her yerindeki dostlarımızı bir an bile daha bekletmeyelim.”

Temsilciler Meclisi paketi Cumartesi günü dört bölüm halinde kabul etti: ABD'nin üç müttefikinin her biri için bir önlem ve muhafazakarlar için anlaşmayı yumuşatmayı amaçlayan ve TikTok'un ülke çapında yasaklanmasına yol açabilecek bir hüküm içeren bir başka önlem. Yasayı Senato'ya, yalnızca olumlu veya olumsuz oylama gerektiren tek bir paket halinde gönderdiler. Sözcü Mike Johnson, herhangi bir unsura karşı muhalefetin bütünü rayından çıkarmasına izin vermeden, çeşitli destek koalisyonlarını çekmek için Meclis mevzuatını bu şekilde yapılandırdı.

Tasarının bileşenleri Şubat ayında iki partinin de desteğiyle Senato'dan geçen yasa tasarısıyla neredeyse aynı. Buna Ukrayna için 60,8 milyar dolar dahildir; İsrail için 26,4 milyar dolar ve Gazze dahil çatışma bölgelerindeki sivillere insani yardım; Hint-Pasifik bölgesi için ise 8,1 milyar dolar.

İran'a yönelik yeni yaptırımları da içeren yardım paketine ek olarak Meclis, başkana Ukrayna hükümetinin 10 milyar dolarlık ekonomik yardımı geri ödemesini talep etme talimatı veren hükümler ekledi. Bu, eski Başkan Donald J. Trump'ın Kiev'e yapılacak her türlü yardımın krediye dönüştürülmesi yönündeki çağrısına bir göndermeydi. Ancak tasarı, cumhurbaşkanının 2026'dan itibaren bu kredileri affetmesine izin verecek.

Ukrayna'ya daha fazla yardım yapılmasına karşı çıkan bazı katı Cumhuriyetçilerin ve kampanyanın İsrail'e daha fazla saldırı silahı gönderilmesini destekleyemeyeceklerini söyleyen bazı liberal Demokratların da tasarıya karşı oy kullanması bekleniyor. İnsanların orada kıtlığa neden oldu.

Ancak senatörlerin büyük çoğunluğunun tasarıyı desteklemesi bekleniyor ve Senato liderleri, Ukrayna'ya yardıma yönelik muhalefetin Meclis'te aylardır artmakta olduğunu göz önünde bulundurarak tasarının yaklaşan geçişini özel bir zafer olarak değerlendirdi.

Aylardır Bay Johnson ve Temsilciler Meclisi'ndeki sağcı Cumhuriyetçiler, Bay Biden ABD'nin Meksika sınırında göçü kısıtlayan bir dizi sert tedbiri kabul etmedikçe Ukrayna'ya yardım yapmayı düşünmeyi reddetmişlerdi. Senato Demokratları bu yılın başlarında, yardımı daha sert sınır kontrolü hükümleriyle birleştiren bir yasa tasarısını onayladığında, Trump bunu kınadı ve Cumhuriyetçiler bunu açıkça reddetti.

Daha sonra Senato, Ukrayna, İsrail ve Tayvan için herhangi bir göç önlemi olmaksızın kendi 95 milyar dolarlık acil yardım yasasını kabul etti ve Temsilciler Meclisi üzerindeki aynı şeyi yapması yönündeki siyasi baskıyı artırdı. Bay Schumer ve Kentucky Cumhuriyetçisi ve azınlık lideri Senatör Mitch McConnell'in Bay Johnson'a mesajı aynıydı: Senato tasarısını geçirin.

Usule ilişkin oylamadan önce Salı günü Senato'da yaptığı uzun açıklamalarda McConnell, Kongre'nin yardım paketini onaylamasını “Amerikan kararlılığının, hazırlıklılığımızın ve liderlik etme isteğimizin bir testi” olarak nitelendirdi ve bunu yapanları azarladı. hayal gücü.” “bir asma köprüyü kaldırmak.”

McConnell, “Hata yapmayın: Ukrayna'ya meşru müdafaa silahlarının ulaştırılmasındaki gecikmeler, Rus saldırganlığını yenme umutlarına zarar verdi” dedi. “Tereddüt ve tereddüt, karşılaştığımız zorlukları daha da artırdı. Bugünkü eylemin gecikmiş olmasına rağmen işimiz burada bitmiyor. Amerika'nın kararlılığına olan güven bir gecede yeniden sağlanamayacak. Demokrasinin cephaneliğini genişletmek ve yenilemek sadece sihirle gerçekleşmiyor.”