Sezen Aksu – Sinan Çetin aşkı arbede çıkardı… Ünlü gazeteciden tehdit

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Sezen Aksu – Sinan Çetin aşkı arbede çıkardı… Ünlü gazeteciden tehdit
Ne vakit Sinan Çetin ile ilgili haber yazsak ağabeyi Sabahattin Çetin telefonla beni arar, sitem ederdi. Lakin:

Sabahattin Çetin’in anılarını yazdığı “Hatırlamak” isimli yapıtından öğrendim ki; meğerse kardeşleri Sinan (ve Cemalettin ile) yirmi yıl dargın kalmışlar! Ağabeylik bu biçimde duygusallığı barındırıyor demek; küs olduğunda bile onu savunuyorsun!

O denli ki:

Sabahattin Çetin sinema imalcisi. Bir gün Orhan Oğuz yöresi Trakya’ya ilişkin “Şaban Ağa” isimli senaryo getiriyor. Başrol olarak çok yüksek paraya Kemal Sunal ile anlaşıyorlar. Sinan Çetin daha fazla para vererek Kemal Sunal’ı “Propaganda” sinemasına dâhil ederek “Şaban Ağa” işini bozuyor.

Ağabey Sabahattin Çetin küçük kardeşi için en yakın arkadaşlarıyla bile karşı karşıya geliyor. Örneğin:

12 Mart 1971 askeri darbesinden daha sonra kanunî sol örgütleri birleştirmek için “Sosyalist Birlik” kurup, mecmua çıkarıp hareket başlatılıyor. Hareket ortasındaki Sabahattin Çetin ve gazeteci Yavuz Gökmen iki yakın yoldaş.

Yıl 1977. Bir gün Yavuz Gökmen yoldaşına, “söyle kardeşine uzak dursun o kızdan” diyor.

“O kız” denen Sezen Aksu

“Kardeşin” denen Sinan Çetin

İki genç içindeki aşk Yavuz Gökmen’i niye rahatsız etmişti? çok sonla “kardeşinin bacaklarını kırarım” diye sesini yükseltince iki yoldaşın ilgisi tekrar düzelmemek üzere bozuluyor.

Yazdıklarına bakılırsa Sabahattin Çetin, -zaman içinde politik olarak farklı yerde dursalar da- kardeşlerine daima ağabeylik yapıyor…

“Sosyalist Birlik” takımı ortasında Aytunç Altındal‘ın da olduğunu ekleyeyim!

SİYASİ MAGAZİN

Sabahattin Çetin, gençlik senelerında sosyalist/ Aydınlık hareketine mensup. daha sonra yollar ayrılıyor.

Siyasi magazini bol kitap “Hatırlamak”… örneğin:

Nazım Hikmet‘in eşi Münevver Hanım‘ın, Nazım yurt dışına gittikten daha sonra Kemal Tahir ile aşk yaşadığını bilmiyordum! Münevver Hanım yurt dışına çıktığında mektuplaşmaları daima sürüyor. Sabahattin Çetin bu bağları Münevver Hanım’ın merkezinde olduğu sinema yapmak istiyor. Olmuyor.

1940’larda İstanbul İktisat Fakültesi öğrencisi Mustafa Oktay‘ın anlattığı TKP’li olma ve parti arasındaki-haricindeki sürecini Çetin, keşke farklı kitap yazsaydı diye düşündüm.

Yıldız Sertel‘i eşi Malatyalı Kürt Abuzer Özdemir‘in boşanınca, parti çalışmalarını eleştirdiği 150 sayfalık mektubundan daha sonra Doğu Almanya’da “yok edildiği” üzere pek bilinmeyen bilgiler var çünkü…

Siyaset anıları TKP ile hudutlu değil…

SHP‘de siyaset yapıyor Sabahattin Çetin. Hatta 1989 mahallî seçiminde Tayyip Erdoğan‘a karşı Beyoğlu’nda yarışıp kazanıyorlar. ( AKP etrafları o seçimi sandık hilesiyle kaybettiğini söylese de Erdoğan/RP lakin üçüncü parti oluyor.)

Kitapta Erdal İnönü başta olmak üzere siyasetin renkli anıları var. Bir periyot yakın dostu Sevinç İnönü ile köpeklerinin Yıldız Sertel’in bacağını ısırması yüzünden küsüyorlar.

“Bir limon üzere ezilmek istemiyorsan oylar SHP’ye” sloganının nasıl yaratıldığını anlatıyor…

CEM YILMAZ’A VETO

Keyifle okudum “Hatırlamak” kitabını:

Direktör Yavuz Özkan ile yumruklaşmalarını

Direktör Zeki Ökten ile Kemal Sunal’ın cimriliklerini

Direktör Memduh Ün’ün saatlerce briç oynamasını…

Müjde Ar’ın para hesapçılığını…

Aytaç Arman’ın faziletli ruhunu

Nesimi Çimen’in kendisine Atatürk yüzünden darılmasını…

“Orta sınıfı en yeterli kavrayan” dediği direktör Ertem Eğilmez‘in ağzından küfür düşmediğini öğrendim.

Neler yok ki:

“Ağır Roman” sinemadaki “Salih” karakteri için Cem Yılmaz’ı düşünüyorlar. Çetin, Müjde Ar ve Şener Şen ile birlikte Leman Kafe’de onu izlemeye gidiyor. Müjde Ar “bundan Salih olmaz” diyor! Direktör Mustafa Altıoklar “Salih” rolü için Okan Bayülken‘i getiriyor…

Abdi İpekçi suikastının anlatan “Uzlaşma” sineması için Aydın Doğan ile kurduğu alakayı, Hürriyet genel yayın direktörü Doğan Heper‘in ısrarla hangi sahneyi çıkarmalarını istediklerini yazıyor.

Sabahattin Çetin sürpriz bilgiler veriyor; 12-13 yaşındaki Bülent Ersoy‘a birinci konseri Demiryolu Memur Kampı’nda nasıl yaptırdığını anlatıyor.

“Kar” romanını sinema yapmak için tanıştığı Orhan Pamuk‘un kibirli haline kızıyor.

Ermeni fanatizmini eleştiren Atom Egoyan‘ın “Ararat” sinemasının yanlış anlaşılması yüzünden başına neler geldiğini yazıyor.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Soner Yalçın

ALINTIDIR