Sezgin Baran Korkmaz ve Sedat Peker’in kesiştiği isim: Kim bu Pir Sultan Al Nahyan

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Sezgin Baran Korkmaz ve Sedat Peker’in kesiştiği isim: Kim bu Pir Sultan Al Nahyan
Sedat Peker niye sustu? Uzun görüntülerine niye orta verdi? Devreye kim girdi?

Yazının sonunda soracağım soruları baştan yazayım dedim. Yazımın konusu Sedat Peker değildi. Sezgin Baran Korkmaz’ın elinde bulunan sermayenin ardında kimler olabileceğine dair yaptığım araştırmaydı. Bu araştırmayı yaparken birtakım Türk ve yabancı gazetecilerle konuştum. Ve birinci vakit içinderda karşıma çıkan isim Abraaj Küme ya da öbür bir isimle Abraaj Capital çıktı. Sezgin Baran Korkmaz yakın etrafına ve röportaj yaptığı gazetecilere elindeki sermayenin ne kadar büyük olduğunu daima anlatıyordu.

‘’BEN YATIRIM YAPMAM SIKINTI DURUMDAKİ ŞİRKETLERİ ALIRIM’’

Sezgin Baran Korkmaz’ın Bloomberg’de yaptığı bir röportajı izledim. Orada diyordu ki ‘’Ben niye yatırım yapayım. Adamlar yapmışlar lakin işletememişler. Ben de bu güç durumdaki şirketleri uygun fiyata alıyorum, yabancı sermaye getiriyorum’’ diyordu. Oysaki Sezgin Baran Korkmaz Türkiye genelinde Sanayi ve Ticaret Odaları’nın kapısını bir bir çalıp güç durumdan şirketleri listelerini alıyormuş.

KİM BU ABRAAJ KÜME SBK’NIN ORTAĞI MI

Bir diğer röportajında bu biçimde 29 şirketi aldığını ve yurt haricinden sermaye getirdiğini söylüyordu. Başarılı iş adamı bu biçimde olmuştu. Bir de yardımlarıyla. İşte Abraaj Küme olayı ile irtibatı buydu. Batılı yatırımcıların gözdesi Abraaj Küme birden ortaya çıkıp dünya genelinde değerli yatırımlara imza atmıştı. Şirketin kurucusu Arif Nakvi birebir SBK üzere Robin Hood rolüne soyundu. Lüks hayat sürüyor, herkese yardım ediyordu. İngiltere, Fransa’da meskenleri vardı. 20 milyon dolarlık yatı, özel jetleri ve Ortadoğu sanat yapıtları koleksiyonu da servetinin ortasındaydı. Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Formu’nun en kıymetli iştirakçileri içinde gösteriliyordu. Pakistan vatandaşıydı ve 100 milyon dolarlık bir yardım vakfının da sahibiydi. Bu vakıf aracılığıyla Taliban’dan kaçan öğrencilere yardım yapıyordu. daha sonrasında iş patladı. Nakvi ve etrafındakilerin kendi hesaplarına adapsız para aktardıkları ortaya çıktı. Hatta Türkiye’de de Yörsan’ı almıştı Abraaj Küme. SBK ile epeyce emsal tarafları olduğunu söylemiştim. SBK etrafındaki isimlere bu Abraaj Grup’un ortağı olduğunu söylüyordu.

SBK’NIN GERİSİNDEKİ GÜÇ NEREDEN GELİYOR

Sezgin Baran Korkmaz’ın ortakları yalnızca Kingston Kardeşler ve Lev Dermen değildi. Ufak bir araştırma ile Lüksemburg’dan Sao Paulo’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar birfazlaca iştiraki vardı. Sao Paulo’daki şirketin ismi SBK BS olarak geçiyor. Orada da birebir Türkiye’de olduğu üzere Robin Hood üzere toplumsal medya paylaşımları yapılıyor ve o ülkeye ilişkin her değerli gün ve olayla ilgili fotoğraflar paylaşılıyor, öğrencilere yardımlar yapılıyordu.

LAKİN ASIL BAHSİMİZ BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Araştırmamı yaparken SBK isimli öbür bir şirketin Birleşik Arap Emirlikleri’nde faaliyet gösterdiğini öğrendim. Karşıma çıkan isim o denli bu biçimde değil Pir Sultan bin Al Nahyan oldu. 1965 doğumlu Al Nahyan BAE’inin en değerli isimlerinden biri. Abu Dabi’yi yöneten Al Nahyan ailesinin oğludur kendisi. Yani Abu Dabi Piri Bin Zayid’in oğlu. BAE ordusunda vazife yapan Emirates Üniversitesi’nde siyaset okuyan biri. Ve wikipedia.org diyor ki; SBK Holding idare şurası lideri.

EMİRLİKLER’DEKİ SBK HOLDİNG

Bir tesadüf mü? Sezgin Baran Korkmaz’ın SBK’sı ile bağı var mı? Linkedin’e bu şirketler ortak. Pekala koskoca Buyrukluk Piri niye bir ayakkabı boyacısı olarak iş ömrüne atılan Sezgin Baran Korkmaz’ın isminin kısaltılmasını SBK’yı kullanıyordu. Öbür isim bulamadılar mı? Sezgin Baran Korkmaz’ın röportajlarına dönüyorum geri. Elinde 130 milyar dolar para olduğunu söylüyordu. Bunu Türkiye’ye getirebilirim diyordu. Hani şu merkez bankasından eritilen 128 milyar dolar vardı ya o kadar büyük para yani.

Bu şirket Al Nahya’ın şirketi Duabi’de kurulmuş. Al Nahyan hem de BAE ordusunun başkomutanı. SBK BAE şirketi hem körfez bölgesinde birebir vakitte dünya bazında geniş bir ticaret ve hizmet ağına sahip. 10 bin çalışanı var. Arap sermayesinin dünyaya yayılmasını sağlıyor. Marina işletmeciliğinden hava yolu ulaşımına, emlak bölümündeki Endüstriyel yatırımlara kadar pek fazlaca alanda hizmet veriyor. Şirketler satın alıyor.

SEDAT PEKER İÇİN SBK’NIN ORTAĞI MI DEVREYE GİRDİ

En başta sorduğum sorulara geldim. Sedat Peker Türkiye’nin münasebetlerinin berbat olduğu BAE’lerinde. Görüntülerini oradan çekiyor. Lakin bir yere kadar çekti. Zira SBK’nın ortağı Al Nahyan devreye girdi. Al Nahyan’ın BAE ordusu başkomutanı olduğunu da yazmıştım. İade süreci yapılmadı. Zira Serdar Peker BAE’leri ve SBK Abudabi’nin sahibi Al Nahyan için de bir koz. Sezgin Baran Korkmaz’a akıtılan paralar sonuçta nasıl geri alınacak. Lakin bir biçimde orta yol bulunuyor ve Sedat Peker’e mühlet veriliyor.

Serdar Cebe

Odatv.com

ALINTIDIR