Son dakika haber: Erzincan’da hastaneye yatırılan Kovid-19’lu hastaların çoğunluğu aşısız ergenlerden oluşuyor

sable

New member
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Bilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Faruk Karakeçili, “Son devirlerde yatırdığımız hastaların büyük çoğunluğu genç ve aşısız hastalar.” dedi.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili, Kovid-19 risk haritasında sarı kategoride bulunan Erzincan’daki aşılanma oranı ve hastanedeki yoğunluğa ait AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Aşı öncesi periyotta hastanede yoğunluklu olarak 65-75 yaş üstü bireylerin bulunduğunu söz eden Karakeçili, şu sıralar hastanelerde aşısını olmamış ya da eksik aşı olmuş 55 yaş altı hastaları yatırmaya başladıklarını söylemiş oldu.

Bu niçinle de aşının kıymetine bir defa daha vurgulamak istediklerini aktaran Karakeçili, şu biçimde konuştu:

“Türkiye’de yaklaşık 90 milyon doz aşı yapıldı. Erzincan vilayetimizde de çok oranlar yüksek lakin bir daha de yüzde 50 civarında aşılanma oranına sahibiz. Bu niçinle aşı tereddütlü yahut aşı aykırılığı ile ilgili bilhassa tereddütleri gidermek istiyoruz. Lütfen aşı olun diyoruz zira aşıların güvenliği ile ilgili rastgele bir sakınca olmadığını günümüzde fazlaca rahat görüyoruz. Dünyada 5 milyar doz aşı vuruldu. Aşıya bağlı ani vefat yahut önemli bir yan tesir yok denecek kadar az. Son devirlerde yatırdığımız hastaların büyük çoğunluğu genç ve aşısız hastalar.”

“Hepsinin ortak görüşü ‘keşke aşı alsaydık, epeyce pişmanız'”

Karakeçili, 3. doz aşı sırası gelenlerin bunu ihmal etmemelerini isteyerek, tekrar aşıların inançlı olduğuna dikkati çekti.

Aşının hastaneye yatışları azalttığının herkesçe bilindiğini söyleyen Karakeçili, şunları kaydetti:

“Özellikle genç kesite seslenmek istiyorum. Türkiye’de aşı aykırılığı aslında abartıldığı kadar değil. Ben Türkiye’de ülkemizde ve vilayetimizde aşı tereddütünün daha yaygın olduğunu görüyorum. Zira bunu yatan hastalarımızda da görüyoruz. Hasta başına gittiğimizde aşı durumunu soruyoruz. 20’li yaşlarda 30’lu yaşlarda hastalara ‘niçin aşılanmadın’ diye sorduğumuzda, çoklukla ‘işlerim vardı’, ‘birkaç gün daha sonra olacaktım’ cevaplarını alıyoruz. Lakin hepsinin de ortak görüşü, ortak söylemiş olduği ‘keşke aşı alsaydık epey pişmanız’ oluyor ve yakınlarına katiyen aşı olmalarını öneriyorlar.”

Kentte son günlerde yatan hasta sayısında artış yaşandığını ve hastanelerde yüzde 60-70 oranında 45-50 yaş altı aşısız hastaların bulunduğunu vurgulayarak, “Yani çift doz aşısını vaktinde, tam doz aşılanmasını yapıp yatan hastamız neredeyse yok denecek kadar. Genç kısmın bilhassa biraz daha süratlice aşı vakit içinderı geldiğinde geciktirmesin diyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Barış Yalçınkaya