Suveyda’nın galası Esenler’de yapıldı

Perez

Global Mod
Global Mod
Esenler Belediyesi, direktör ve yapımcılığını Mesut Uçakan’ın üstlendiği, senaryosunu ise Hasan Yılmaz’ın kalem aldığı “Suveyda” isimli sinemanın galasına mesken sahipliği yaptı. “Kavanozdaki Adam”, “Reis Bey”, “Yalnız Değilsiniz”, “Anka Kuşu”, “Sevda Kuşun Kanadında” ve “Kelebekler Sonsuza Uçar” üzere kıymetli üretimlere imza atan usta direktör Uçakan’ın vizyona giren sinemasının galası, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Sinema, 11 yaşındaki Hadim’in öğrenme aşkı, hayalleri ve Süleyman Peygamber üzere kuşdili öğrenme gayretlerini mevzu alarak bir çocuğun gözünden 1930’lu senelerından fotoğrafını çekiyor.

HALKTAN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Sinemanın 6 haftadır vizyonda olduğunu söyleyen direktör Mesut Uçakan, “Suveyda, halktan büyük bir ilgi görmeye başladı. Sineması Kayseri’de çektiğimiz için birinci galayı orada yaptık. Tabi birinci galayı Anadolu’da yapmış olmanın bende fazlaca farklı bir manası var. Anadolu kültürüne vurgu yapmak istedik. İstanbul’da da bir gala gereksinimi vardı, Esenler Belediyesi sahiden kültüre, sanata sahip çıkan bir belediye. Onların talebi üzerine burada da yapmak istedik” dedi.

GENÇLERE GEÇMİŞİ HATIRLATIYORUZ

Uçakan kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Film çekimleri bir buçuk ay sürdü. Sinemamız 1930’lu senelerda Harf İhtilali daha sonrası batı külçeşidinin dayatıldığı bir periyotta yeni alfabenin köylere varıncaya kadar kurulan okullarda baskın biçimde uygulanmaya başladığı vakit içinderda hafız olmaya çalışan 11 yaşındaki bir çocuğun dramlarını anlatıyor. Çok sert, metaneli tarihi devri anlatmaya o periyoda dokunmaya çalışıyoruz. Hamaset yapmayan küçük dokunuşlarla gençlere o periyodu hatırlatan bir çalışma çıktı.”

BUGÜNÜN DEĞERİNİ ANLADIM

Sinemada hafız olma uğraşındaki ‘Hadim’i canlandıran başrol oyuncusu Necip Fazıl Evrak ise “İlk galamız Kayseri’de olmuştu, şu anda burada hoş bir ortam var, salonun içi dolu, epeyce hoş geçiyor. Birinci oyunculuk tecrübem, çekimlerdilk evvel 3 ay sahne ve sinema dersleri aldım. Sette de oyuncu büyüklerim, hocalarım yardım etti. Ben de canlandırdığım karakter üzere hafızım. Hadim, sıkıntı vakit içinderda kuran öğrenmeye, hafızlık yapmaya çalışıyor. Ezanın Türkçe değil Arapça okunmasını savunan bir dedesi var. Bugün ne kadar kolay ve hoş kurallar altında hafızlık yaptığımı anladım” sözlerini kullandı.

SONLU İMKÂNLARLA ÇEKİLDİ

Hadim’in dedesi ‘Mecit Hoca’ karakterini canlandıran Yusuf Duru şunları kaydetti: “Filmi izleyen seyirci kendisiyle, tarihiyle yüzleşecek. Mesut Uçakan’ın tekniğini bakılırsacek. Uzun bir ortadan daha sonra sinemaya uzun metrajlı bir sinemayla dönmenin verdiği güzellikle Mesut Hocanın tarihe olan düşkünlüğünü o yüzünü bakılırsacek. Tarihiyle yüzleşmeyen jenerasyonlar geleceğini inşa edemez. Bu bizim tarihimiz fakat Mesut Hoca o kadar hoş işledi ki kimseye rastgele bir biçimde ithamda bulunmadan, kimseyi yermeden bunun bizim gerçekliğimiz olduğunu gösterdi. Suveyda son periyotta hudutlu imkânlarla çekilmiş, önemli manada masraf edilmiş hayli hoş bir çalışma oldu.”