Tarihi buluşma! 4 büyüklerin liderleri canlı yayında futbolun sıkıntılarını masaya yatıracak

Firat34

New member
Kulüpler Birliği’nde düzenlenen başkanlık seçiminin akabinde, Türkiye Futbol Federasyonu’nu maksat alan ortak bir bildiri yayınlandı. Üstün Lig’deki bir kulüp hariç 19 kulübün imzaladığı bildiride “Taleplerimiz kabul edilmezse maçlara çıkmayız” denilmişti. 1- TFF ile yayıncı kuruluş içindeki ciddiyetten uzak bağdan ötürü mukavele tadil ediliyor ve kulüpler ziyan görüyor.2- MHK, Disiplin Heyeti ve Tahkim Konseyi’nin atama ve işleyişi.3- Yabancı oyuncu sayısında kulüplerin taleplerinin göz arkası edilmesi.4- Kulüp Lisans Talimatı kriterlerinin ülkemiz gerçekleri haricinde kalması.

“KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Aytemiz Alanyaspor haricinde kalan 19 kulübün lider ya da temsilcilerinin katıldığı ve hepsinin imzaladığı birlik açıklamasının birinci halinin daha sert olduğu ve başta Medipol Başakşehir Lideri Göksel Gümüşdağ, Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu ve Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi’nin, “Çok sert… Kabul edilebilir bir açıklama olmamış. Bu metni tartışıp bir daha hazırlayalım” dedikleri, bunun kararında da metnin kamuoyuyla açıklanan son halini aldığı ortaya çıktı.

Asıl değerlisi, sert bulunan birinci metnin, liderlerin birçok tarafınca okunmadan imzalandığı, Çebi’nin, “Şimdi hepimizin imzaladığı metni okuyorum” demesiyle ortaya çıktığı öğrenildi.

TOPLUCA PROTESTO

Değiştirilen birinci açıklamada, ligden çekilme, yayıncı kuruluşun teminat mektubunun bozdurulması ve mali genel konseyi topluca protesto etmek üzere hususlar yer aldı.

Çebi’nin metni okumasıyla birlikte, Gümüşdağ’ın, “Bu metin epey ağır olmuş. Ben biroldukça evrak geldi. Bunları imzaladım. Okumamıştım” demesi üzerine başta Ahmet Ağaoğlu olmak üzere, Konya, Ç.Rize ve Giresunspor temsilcileri de misal tepki gösterdi.

Bunun üzerine Fenerbahçe Lideri Ali Koç’un, “Arkadaşlar niçin imzalamıyorsunuz? Ben okudum da imzaladım. Siz önünüze gelen evrakları okumadan mı imzalıyorsunuz?” diye tepki gösterdiği açıklandı.

Galatasaray’ın yeni Lideri Burak Elmas’ın ise, “Bu evrak imzalanmadığı takdirde biz Kulüpler Birliği’nden çekileceğiz, tekrar Galatasaray olarak toplantılara katılmayacağız” dediği öğrenildi.

Burak Elmas, Kulüpler Birliği Vakfı‘ndaki toplantıyla ilgili Hürriyet’ten Mehmet Arslan’a konuştu: “Ben o görüşmede Türk futbolunun uzun müddettir çözülememiş 5-6 sorunun olduğunu bu problemlerin halledilmesinin mecburiyet olduğunu söylemiş oldum. ‘Bu 5-6 sorunu bildiriye yazalım, bunlar çözülmez ise maça çıkmama dahil tüm seçenekleri uygulamaya hazır olduğumuzu söyleyelim, daha sonrasında altına üstüne istiyorsanız, ‘sevgiler’ yazın ben imzalarım’ dedim. Zira bizim şahıslarla problemiz yok.” dedi.

“KULÜPER BİRLİĞİ’NİN MANASI KALMAZ”

Burak Elmas, “Temel sıkıntıların tahliline gereksinimimiz var. ‘Bu temel meselelerin tahliline katkı sağlamayacaksak, bunları lisana getirmeyeceksek, burada toplanmanın manası yok’ dedim. ‘Eğer buradan bugün bu sıkıntılarla alakalı bir duruş çıkmaz ise tekrar buraya katılmayız zira Kulüpler Birliği’nin bir manası kalmaz’ dedim. Ayrıyeten TFF’nin bizim ismimize futbolu yönetmekle yükümlü olduğunu ve futbolun gerçek işvereninin kulüpler olduğunu belirttim.” tabirlerini kullandı.

Tüm bu gelişmeler üzerine Hilton Oteli’ndeki görüşmede, metnin tartışmaya açıldığı, birtakım hususların yumuşatıldığı, “genel heyete katılmayalım” boykotu hususu ise, kimi liderlerin, “Orası bizim en üst organımız… Bu çeşit sıkıntıları orada tartışmalıyız. Toplu protesto yaparsak kendimizle çelişiriz, gidelim ancak çoğunluk bizde olduğuna göre kongreyi açmayalım” diyerek itiraz ettikleri ve bu unsurun kaldırıldığı vurgulandı.

Öte yandan kimi liderlerin hazirun cetveli, kimi liderlerin da Kulüpler Birliği Vakfı başkanlık seçimiyle ilgili evrakı diye okumadan imzaladıkları değiştirilen birinci metnin, Ali Koç, Ahmet Işık Çebi, Burak Elmas, Fatih Saraç ve Süleyman Hurma’nın bir ortaya gelerek toplantı öncesinde hazırladıkları öğrenildi.