Tek seansta 5 ameliyat ile sıhhatine kavuştu

sable

New member
Kalp yetmezliği niçiniyle akciğer ödemi gelişen ve son bir yılda üç kere ağır bakımda tedavi nazarann 72 yaşındaki Ruziye Damran 7 saat süren yüksek riskli ameliyattan yenilenerek çıktı. Hem aort damarı birebir vakitte iki kalp kapağı değiştirilen, bir kalp kapağı tamir edilen, 2 damar bypass yapılan Damran’ın sağlık durumunun düzgün olduğunu belirten Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Hastamız artık rahat nefes alıyor, yürürken tıkanmıyor” dedi.

2 çocuk 5 torun sahibi Ruziye Damran’ın sıhhat siciline en önemli hastalık olarak 1987 yılında göğüs kanseri işlendi. Kanser niçiniyle sol göğsü alınan Damran bundan daha sonraki yılları büyük sıhhat problemleri yaşamadan geçirdi. Lakin 2010 yılına gelindiğinde Damran’a bu defa kalp kapak hastalığı tanısı koyuldu. İlaçlarla, hekim denetimleriyle bir 10 yılı daha geride bırakan Damran için bir daha hastane günleri başladı. Geçen yıl yürürken tıkanan, nefes almakta zorluk çeken Damran’a anjiyo yapıldı, iki damarının tıkalı olduğu söylendi, bypass önerildi. Son bir yılda üç defa hastanelerin acil servislerine başvurmak zorunda kalan, her kezinde ağır bakımlık olan Damran’da geçtiğimiz temmuzda bu defa görme kaybı gelişti. Görme kaybının sol şah damarının tıkanıklığından kaynaklandığı belirlendi, tıkalı damar stentle açıldı. Görme yetisini geri kazanan Damran tıkalı iki damarı ve çalışmayan 3 kalp kapağı niçiniyle mevtle burun buruna yaşarken, bypass için sonucunı verdi. İzmir Kent Hastanesi’nde Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin’e başvuran Damran, 8 Eylül 2021’de ameliyat masasına yattı.

‘AORT DAMARI DA DEĞİŞTİRİLDİ’

Ameliyatın yüksek riskli olduğunu ve 7 saat sürdüğünü belirten Doç. Dr. Narin, “Ameliyata girdiğimizde aort damarı sürpriziyle karşılaştık. O damarın da değişmesi gerekiyordu. Aortayı değiştirmeseydik öteki ameliyatları yapamazdık. Tıpkı seansta üç kalp kapağının ikisini değiştirip bir kapağını onardık. ve iki damar bypass yaptık. Ameliyat sırasında hastamızın bütün dolanımını 40 dakika durdurduk. Şiddetli bir ameliyattı, riskliydi. Multidisipliner bir yaklaşımla ameliyat muvaffakiyetle sonlandı. Kalp kapak ameliyatı olacak hastalarımızın enfeksiyon riskine karşı ağız hijyenlerinin tam olmasını isteriz. Ruziye bayanın diş etleriyle de sorunu vardı ve ameliyat öncesi 15 dişi çekilmişti. Süreçler zordu ancak Ruziye hanım epey kuvvetli çıktı. Artık sıhhati fazlaca düzgün, artık rahat nefes alıyor, yürürken tıkanmıyor. Tıpkı seansta birden çok kalp ameliyatlarında, cerrahi risk katlanarak artmaktadır. Bu niçinle Ruziye Hanım’a emsal problemleri olan biroldukca hasta, ameliyattan kaçındıkları için, tahlili daha da sıkıntı bir klinik kademeye gelmektedirler. Bu niçinle, cerrahi istikametten tedavi olmamanın riskinin daha yüksek olacağı düşünülerek, cerrahi tedavide geç kalınmaması kıymet arz etmektedir” sözlerini kullandı.

‘ESKİ GÜNLERİME DÖNDÜM’

Öte yandan konut bayanı Ruziye Damran, kendisini ameliyata götüren sürecin bir alışveriş daha sonrasında nefes alamayıp yere yığılmasıyla başladığını söylemiş oldu. Damran, “Meme kanserini yıllar evvel atlatmıştım. Fakat insanız, başımıza ne vakit neyin geleceğini bilmiyoruz. Oldukça sıhhat meselesiyle gayret etmek zorunda kaydım. Şükür ki inançlı ellerde sıhhatime kavuştum, eski günlerime döndüm, hekimime ve takımına fazlaca teşekkür ederim” diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri