TURKOVAC hatırlatma dozu olarak kullanıldığında antikoru 4-5 kat artırıyor

sable

New member
AYDIN (AA) – Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, iki doz Sinovac aşısı daha sonrası hatırlatma dozu olarak Turkovac‘ın kullanılmasının antikor sayısını 4 ila 5 kat artırabilme özelliği olduğunu söylemiş oldu.

Prof. Dr. Aydın, acil kullanım onayı alan ve Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesisinde üretilmeye başlanan yerli Kovid-19 aşısı Turkovac‘a ait AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin hem Osmanlı periyodunda tıpkı vakitte Cumhuriyet’in birinci senelerında aşı ürettiğini lakin 90’lı senelerda bir duraklama periyodu yaşadığını belirten Aydın, bir daha hıfzıssıhha konusundaki başarılı çalışmalara geri dönüldüğünü söylemiş oldu.

Aydın, salgınla çabada dış ve iç bariyer olmak üzere iki faktör olduğunu, dış bariyerin maske, aralık ve paklık kurallarından, iç bariyerin ise kişinin savunma hücrelerinden oluştuğunu belirtti. Aydın, iç bariyerin güçlü olabilmesi için ya hastalığın geçirilmesi ya da kişinin aşılanmış olması gerektiğine işaret etti.

Prof. Dr. Aydın, şu ana kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 123 milyon doz aşı uygulandığını, bunun önemli bir maliyeti olduğunu belirterek yerli ve ulusal aşı kullanınca maliyetin değerli bir oranının ülkeye kalacağını söylemiş oldu.

Bunun yanında Türkiye’de yeni doğan çocuklara 13 farklı aşı uygulandığına dikkati çeken Aydın, TURKOVAC için oluşturulan aşı üretim teknoloji altyapısının oluşturulmasının öbür hadiselerdeki moleküler ve genetik çalışmalar için altyapı oluşturacağını tabir etti.

“Toplumsal immünizasyonun yüksek seviyeye ulaşmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum”

Prof. Dr. Aydın kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Biz milletimizi kendi aşımızla buluşturan 9’uncu ülke olduk. Burada değerli bir şey daha var. Aşı zıtlığı manasında söylemiyorum aşı tedirginliği ortasında olan, ‘Ben yerli ve ulusal aşıyı bekliyorum.’ diyen bir küme vardı. En azından bu kümenin beklentileri karşılandığı için aşı çabucak uygulanmaya başlandığında süratli biçimde randevu alıp aşılanma potasına girerek ikinci ve üçüncü dozların ve toplumsal immünizasyonun yüksek seviyeye ulaşmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

TURKOVAC’un Sinovac aşısına benzeyen bir inaktif aşı olduğunu belirten Aydın, hazırlanması, hayvan deneyleri ve faz çalışmalarına kadar tüm evrelerinin Türkiye’de bir yıllık bir süre içerisinde tamamlandığını tabir etti.

Prof. Dr. Aydın, aşının aktifliğine ait de şunları kaydetti:

“Yapılan çalışmanın gibisi olan Çin aşısıyla karşılaştırılması uygundu ve sonuçta de o biçimde yapıldı. Öncelikle Çin aşısıyla emsal ve ondan daha üst seviyede bir aktifliğinin olduğunu biliyoruz. Güvenilirlik sorunu kelam konusu değil. Bir başka taraftan 3’üncü doz yani hatırlatma dozu olarak yaptığımızda antikor sayısını 4-5 kat artırabilme özelliğini biliyoruz. bu biçimde olunca da bugünden daha sonra Çin aşısı dediğimiz Sinovac aşısının hatırlatma dozu yahut birinci doz olarak rahatlıkla TURKOVAC kullanılabilir.”

AA / Aybüke İnal Kamacı – Son Dakika Haberleri