Ünlü Brezilyalı sörfçü Marcio Freire Portekiz’de öldü

Tuncer

New member
Portekiz Ulusal Denizcilik Otoritesi Cuma günü yaptığı açıklamada, ünlü Brezilyalı sörfçü Márcio Freire’nin Portekiz’in orta kıyısındaki Nazaré kasabasında sörf yaparken hayatını kaybettiğini söyledi.

47 yaşındaki Bay Freire, diğer iki Brezilyalı sörfçüyle Hawaii’nin dev Jaws dalgalarında sörf yapma girişimini konu alan 2016 yapımı Mad Dogs belgeselinde rol almıştı.

Portekiz sahil güvenlik teşkilatından sorumlu Ulusal Denizcilik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, Perşembe günü bir sörfçünün jet ski tarafından büyük dalgalara sürüklendiği bir teknik olan yedekte sörf yaparken düştükten sonra öldü. Kurtarma ekipleri onu bir jet ski ile sahile geri götürmeyi başardıysa da, onu hayata döndürmeye yönelik tüm girişimlerin başarısız olduğunu söylediler.

Bay Freire genç yaşta sörf yapmaya başladı ve ülkenin en iyi sörf noktalarından bazılarıyla tanınan kuzeydoğu Brezilya’daki memleketi Bahia’da madalya ve ödüller topladı. Sörfçüler arasında yerel bir üne kavuştuktan sonra, 1990’larda Hawaii’ye taşınmaya karar verdi ve orada, daha önce imkansız kabul edilen bir başarı olan, içine çekilmeden etkileyici “Jaws” dalgasında sörf yaparak sörf dünyasını şok etti.

Röportajlarında sörf yapmayı bir işten çok bir yaşam tarzı olarak gördüğünü sık sık söylerdi. Nadiren sponsorluk parası aldı ve sörf tutkusunu desteklemek için hizmet sektöründe sık sık tuhaf işler yaptı.

“Sörf yaparak hiç geçimimi sağlamadım. Sörf yapmaktan hiç para kazanmadım,” dedi Bay Freire, Let’s Surf podcast’iyle yakın zamanda yaptığı bir röportajda. “Sadece birkaç kez – parmaklarımla sayarsam – sörften gelen param oldu.”

“Ben daha çok bir ruh sörfçüsüydüm” diye ekledi.

Nazaré, son yıllarda bir zamanlar uykulu olan Portekiz balıkçı köyünü ekstrem sörfçüler ve sporun büyüyen hayran kitlesi için bir mekâna dönüştüren dünyanın en büyük sörf dalgalarından bazılarıyla tanınır. Dalgalar 10 katlı bir bina kadar yüksek ve köyün kıyı şeridinin hemen yakınında aniden sona eren – üç mil derinliğinde ve 125 mil uzunluğundaki – bir su altı kanyonundan kaynaklanıyor.

Bir Amerikalı olan Garrett McNamara, Nazaré’yi ilk kez 2011 yılında bir dünya sörf rekoru kırdığında popüler hale getirdiğinden beri, popüler nokta birkaç ciddi kaza gördü. Ancak yerel deniz polisi sözcüsü bir e-postada Perşembe günü ilk kez bir sörfçünün orada öldürüldüğünü yazdı.

İngiliz sörfçü Andrew Cotton, bir yıl önce Nazaré’de belini kırdıktan sonra 2018’de Haberler’a “Burası diğer büyük dalga noktalarına benzemiyor” dedi. Diğer büyük dalga noktalarında, dalgaların aynı yerden kırıldığını ve büyük ölçüde tahmin edilebilir olduğunu söyledi. Ama Nazaré, “sadece her yerde” dedi.

Yerel deniz polisi sözcüsü, Perşembe günü karakteristik olarak yüksek dalgalar olsa da koşulların istisnai olmadığını söyledi.

Bay Freire’nin ölüm haberi geldiğinde, küresel sörf camiasından övgüler yağmaya başladı.

“Mirasınız sonsuza kadar kalbimizde yaşayacak. 2016 belgeselinde Bay Freire’nin karşısında rol alan Brezilyalı büyük dalga sörfçüsü Yuri Soledade, bir Instagram gönderisinde yeniden buluşana kadar kardeşim” diye yazmıştı.

Bir spor fotoğrafçısı olan Fred Pompermayer de Instagram’da şunları yazdı: “Bugün harika bir adamı, çok iyi bir arkadaşı ve efsanevi sörfçü Marcio Freire’yi kaybettik. O kadar mutlu bir ruhtu ki, yüzü hep gülüyordu.” “Huzur içinde yat dostum” diye ekledi.

Amerikalı büyük dalga sörfçüsü Ian Walsh, bir Instagram gönderisinde onu “gerçek bir öncü” olarak nitelendirdi.

“Marcio bulaşıcı bir mutlu enerjiye sahipti ve çok özel bir insandı. Onunla her tanıştığınızda, gününüz çok daha iyi geçti” diye ekledi.

Ana Jonova raporlamaya katkıda bulundu.