Üsküdar’da Türk topraklarından doğan sanatın sır perdeleri aralandı

Perez

Global Mod
Global Mod
Üsküdar’ı kentin kültür sanat merkezi haline getiren Üsküdar Belediyesi, Nevin Külünkoğlu ve takımı tarafınca hazırlanan yapıtlardan oluşan Buluşma Klasik Karma Standı ile yaşadığımız topraklara ilişkin sanatın hikayesini İstanbullularla buluşturdu. Tarihi yüzseneler öncesine dayanan çizgi, tezhip, minyatür, cilt ve çini sanatının temel kuralları etrafında oluşturulan yapıtları içeren stant, klasik formları özgün tekniklerle harmanlayarak bu topraklardan doğan sanatın sır perdelerini aralıyor. Stantta, sanatkarların inançlar ve kültürlerarası etkileşimle şekillenen klasik üsluptaki çalışmalarının yanında özgün denemeleri de yer buluyor.

Nevin Külünkoğlu ile grubu tarafınca hazırlanan ve değerli yapıtlardan oluşan stant, Nevmekan Bağlarbaşı Galeri’de 8 Ocak 2023 tarihine kadar sürecek. Öte yandan, stantta yapıtı bulunan sanatkarlara Üsküdar Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Mesut Meyveci tarafınca armağan takdim edildi.

Ressam- Nakkaş Nevin Külünkoğlu, “Mezun olduktan daha sonra arkadaşlarımızla tekrar bir ortaya gelerek bu biçimde bir stant hazırlayalım dedik. Hepimiz kadim sanatlardan eğitim aldık. Kadim sanatlardan beslenerek günümüzden de etkilenip, harmanlayarak bu biçimde bir stant ortaya çıkardık. Bunun ortasında fazlaca memnunuz. Gelenlerle birlikte bu standımızın pahası oluştu” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA