Ukrayna'da Uluslararası Lejyon askerleri ile

Tuncer

New member
Bir yabancının kendisiyle hiçbir ilgisi olmayan bir savaşa katılmasının birçok nedeni vardır.

Bunlardan biri elbette paradır. Ukrayna'daki kalıcı sözleşmeler ayda ortalama 2.500 dolar ödüyor; bu, çok az iyi ekonomik fırsata sahip ülkelerden oraya gelen bazı erkekler için cazip bir meblağ.

Ancak Şubat 2022'deki Rus işgalinden sonraki günlerde Ukrayna cumhurbaşkanının emriyle oluşturulan 2. Uluslararası Lejyon'un orman karakolundaki bazı savaşçılar, daha fazlasını aradıklarını söyledi.

Konrad 13 çağrı işaretini taşıyan Polonyalı bir asker, savaşı bir çağrı, hatta bir lütuf olarak nitelendirdi. Evde zor bir yetiştirilme süreci geçirdiğini söyledi. Daha sonra 41 yaşındayken kendini çıkmazdaymış gibi hissetti.

Evet, ücret cazip, dedi Konrad 13, ama kararlılık da öyle.

“Buraya geldiğimde hayatım değişti” dedi. “Burada büyümeye başladım. Bu bir evrimdi ve sanki hayatım bana geri dönüyormuş gibi hissettim. Değiştim ve farklı bir insan oldum. Bu artık benim ailem, gerçek ailem.”

Dönüşümleri sırasında (Ukrayna ordusu birlikteki savaşçıların süresini ve sayısını belirtmeyi yasaklıyor) adamlar yol boyunca defalarca Ruslarla savaşlara karıştılar. Gün boyunca kavgalar her üç ila dört saatte bir oluyor ve genellikle bir saat sürüyordu. Bombalar gece geldi.

Rotasyonlarının sonunda, onları rahatlatmak için yeni bir Asker grubu geldiğinde, Askerler yola çıkmak üzere sırt çantalarını hazırladılar. Ancak beklemeleri gerekiyordu: Son hendek sonunda bir Rus İHA'sı üzerlerinde belirmişti.

Tsygan'ın adamlarına kendilerini siperlerden ayıran açık alana girme ve bir anlık huzurun tadını çıkarma izni vermesi bir saatten fazla sürdü.

Savaşa dönme zamanı gelmeden önce.