Ukraynalı komutanlar, batı tank teslimatlarının yavaşlığından bıkmış durumda.

Tuncer

New member
BAKHMUT YAKININDA, Ukrayna – İki Sovyet dönemi tankı canlanıp çamurun içinden tepeye çıkarken büyük kar taneleri ağaçların arasından sessizce sürükleniyordu. Kışın son günlerinden birinde gün ağarıyordu ve tank komutanı ile yardımcısı karda güçlükle ilerliyor, savaşa hazırlanan askerleri kontrol ediyorlardı.

Poltava komutanı, sık sık Ukrayna mevzileri üzerinde uçan Rus Orlan-10 keşif insansız hava araçlarının hava koşullarından etkilendiğini belirterek, “Kar üzerimizi örtecek” dedi. “Dayanacağız. Esas olan düşmanımızın zorlanması ve eve gitmesidir.”

Bu makaledeki Ukrayna ordusunun diğer üyeleri gibi, yalnızca kod adıyla tanımlanmakta ısrar etti.

Sovyet dönemi tanklarıyla donanmış ve onlarca yıllık eğitimle desteklenen 51 yaşındaki Poltava ve yardımcısı 57 yaşındaki Şansölye, Ukrayna ordusunun dayanıklılığını temsil ediyor. 30 yılı aşkın bir süre önce Kharkiv’deki Ukrayna Tank Enstitüsünde eğitilen bu askerler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre sonra gönüllüler saflarından alınarak bir tank bölüğünün komutasına gönderildi. O zamandan beri savaşıyorlar.

Eğitimleri adamları hayatta tuttu ve birimlerini aylarca çalışır durumda tuttu. Hatta cephaneliklerine, kuzeydoğudaki Kharkiv kentindeki bir savaşta ele geçirdikleri bir Rus T-72 tankını bile eklediler, ancak Ruslarla savaşmak için onları ele geçirmelerine izin verecek vaat edilen batı ana muharebe tanklarının yavaş teslimatından duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler. .

Şansölye, “Geceleri dışarı çıkabilmemiz için Batı donanımına ihtiyacımız var,” dedi, “ve iyi iletişim ve iyi optik. Burada her şey eski.”

Bununla birlikte, zorlu bir yıpratma savaşında, kişisel geçmişi, Ukrayna direnişinin daha geniş gücüne ışık tutuyor.

İki adam birkaç yıl içinde Tank Akademisi’nden mezun oldular – 1988’de Şansölye ve 1992’de Poltava. ikisi de askeri kariyerine uzun süre devam etmedi.

Poltava, Gürcistan’daki Rus ordusunda sözleşmeli olarak görev yapan genç bir subay olduğu çok önemli bir anı hatırladı. Rusya’nın Abhazya bölgesini ilhak etmek için yaptığı müdahale sırasında yanına yaşlı bir Gürcü yaklaşmış ve orada ne aradığını sormuş.

Poltava, “Genç bir subay olarak orada duruyorum ve ‘Anavatanı savunuyorum’ diyorum” diye hatırlıyor Poltava. “Gözüme bakıyor. “Oğlum, memleketin neresi? Nerelisiniz?’ ‘Ukrayna, Kharkiv’denim’ diyorum. O da ‘Burası Poti, Georgia’ diyor. Ve yüzüme tükürüyor. Bir vuruş gibiydi. Şaşırdım. Sonra ‘Gerçekten burada ne yapıyorum?’ diye düşündüm.”

Daha sonra, Rusya’nın Çeçenya’daki savaşları için üs olarak kullandığı Kafkasya’daki Kuzey Osetya cumhuriyetindeki Mozdok’a konuşlandırıldı.

Poltava, “Kandırıldım,” dedi. “Subay olarak değerli olduğumu söylediler ve terfi için gönderildim ama bunun bana göre olmadığını anladım.” Ayrıldı ve Ukrayna’ya evine döndü.

Rus ordusuyla savaşmak, Sovyet tanklarının Amerikan Abrams tanklarından üstün olduğu gerçeği de dahil olmak üzere, Sovyet askeri okulunda kendisine öğretilen birçok yalan üzerine düşünmesini sağladı.

Poltava, “Şimdi onlarla yüzleşiyoruz ve bunun cennet ve dünya gibi olduğunu görüyoruz ve beynimizi ne kadar yıkadıklarını anladık” dedi.

“Bize her zaman ABD ve NATO’nun düşmanımız olduğu söylendi ve bunun tam tersi olduğu ortaya çıktı” dedi. “Arkadaşımız sandığımız kişiler bizi sırtımızdan bıçakladı.”

Yardımcısı Şansölye, Sovyet propagandasına asla inanmadığını söyledi. Ailesinin her iki tarafı da Stalin altında ezilmişti; baba tarafından büyükbabası 1939’da idam edildi ve annesi ve ailesi mülksüzleştirildi ve 1945’te Polonya’dan sınır dışı edildi. Ailesi, Kanzler’in büyüdüğü doğu Ukrayna’daki Luhansk’ta geçimini sağlıyordu, ancak 2014 yılında Rus destekli ayrılıkçıların bölgenin kontrolünü ele geçirmesiyle anavatanlarını kaybettiler.

“Ailem yetimdi ve şimdi Rusya ailemi yeniden yok etmek istiyor” dedi. Rusya Ukrayna’yı işgal edince Almanya’daki işini bıraktı, güvenlik nedeniyle dört çocuğunu yurt dışına gönderdi ve savaşa katıldı. “Bu benim hikayem,” diye omuz silkti, “ama herkesin böyle bir hikayesi vardır.”

İki komutan, Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’ya Batı desteği için minnettardı, ancak yine de sık sık bakım gerektiren Sovyet dönemi teçhizatıyla savaşıyorlar. O ay boyunca, akşamları savaştan dönen tanklarından biri defalarca stop etti ve beyaz duman püskürttü. Ve göğüslerine bağladıkları kendi radyolarını almak zorunda kaldılar.

Bakhmut kasabasını aylarca süren bir Rus saldırısından korumak için mücadele eden birçok Ukraynalı birlik gibi, onlar da Batılı tankların, ekipman ve insan gücü açısından sayısal üstünlüğe sahip olan Ruslara karşı kendilerine üstünlük sağlayacağını umuyorlar. Ancak Batı başkentlerinden İngiliz Challengers, Alman Leopards ve American Abrams tanklarının vaatlerini duymalarına rağmen, onlara sahip oldukları tanklarla kaleyi tutmaları söylendi.

Poltava, “Meslektaşlarımız yeni ekipman üzerinde eğitim alırken beklememiz gerekeceğini biliyoruz,” dedi. “Ama geçerli bir umudumuz var.”

Yardımcısı daha sabırsız.

“Uyanıyorsun ve lanet olsun, yine savaşa uyandım” diyorsun. “Bana bir Abrams verin ya da beni buradan çıkarın!”

Pozisyonlarının bir gecede bombalandığını ve birkaç gün önce kendisinin ve Poltava’nın bir topçu saldırısında yaralanmaktan kıl payı kurtulduklarını söyledi.

“Orada ve tankın hemen arkasında duruyorum – WHAM!” dedi. “İki buçuk saat bir çukurda oturduk. Komutan, ben ve bir köpek.”

Şaka bir yana, iki komutan Rusya’ya karşı mücadeleden vazgeçme emaresi göstermedi.

Poltava, “Ukrayna’dan bu şekilde çekilmeyecekler” dedi.

Şansölye, Ukraynalıların Batı’nın yardımı olmadan da savaşacağını söyledi. Taşla bile vuracağız ama daha uzun sürecek” dedi. “Onları sopalarla vuracağız.”

Poltava, tüm zorluklara rağmen Ukraynalıların savaşmak için Ruslardan daha fazla nedeni olduğu için motivasyonun yüksek olduğunu belirterek, “Evdeyiz. Buraya silahlı kimseyi davet etmedik.”

Cephede ara vermeden geçen günlerden yüzleri kirli olan tank mürettebatının üyeleri de kendi paylarıyla alay ettiler. Erkeklerden bazıları sigara içmek için araçlarından atladı ve bir anda paylaşılan bir şakaya gülmeye başladı.

Poltava, “Savaşa girmek üzereler ve atlar gibi gülüyorlar.” dedi. “Ahlaki, psikolojisi iyi. Yorgunlar ama yine de espri anlayışları var.”

Zırhlı birim, günlerinin çoğunu pusuda bekleyerek, Rus birliklerini pusuya düşürerek ve onlarla doğrudan çatışmalara girerek geçiriyor. 38 yaşındaki tank komutanı Svyatosha sırıtarak “Savaşçıyı kovalıyor” dedi.

“En iyi iş bu” dedi. “Sizi besliyorlar, giydiriyorlar, size pahalı bir tank veriyorlar, yakıt veriyorlar, cephane veriyorlar. Ve bunun için para istemiyorlar. Beğenilmeyecek ne var?”

Oleksandr Çubko raporlamaya katkıda bulundu.