Uyanış Büyük Selçuklu ve Hay Sultan dizileri ile TRT nasıl soyuldu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Uyanış Büyük Selçuklu ve Hay Sultan dizileri ile TRT nasıl soyuldu
Türkiye’de fabrika falan kurup iş yapmanıza gerek yok. TRT’ye iş yapın sırtınız yere gelmez. “Uyanış Büyük Selçuklu” dizisi için hazırlanan kılıçlar, bıçaklar, her türlü aksesuar teker teker TRT’ye fatura ediliyor ve üstelik maliyetlerinin fazlaca üstünde.

DEVİR DİZİLERİ BALLI KAYMAK

TRT’nin bu tarih merakı sanki Osmanlı, Selçuklu sevgisinden mi geliyor yoksa Osmanlı, Selçuklu sevgisi üzerinden kazanılan paralardan mı? “Hay Sultan”, “Uyanış Büyük Selçuklu” dizilerinin imalcisi Akli Sinema dizi başına TRT’den fahiş sayılar kazanıyor demiştim. “Hay Sultan” dizisi patladı. Reyting alamadı ancak kısım başına 1,5 milyon TL ödendi. Sizlere “Uyanış Büyük Selçuklu” dizisine de 2 milyon TL verildiğini yazmıştım fakat son gelen bilgilere bakılırsa 3,5 milyon TL veriliyormuş.

Bu kadar fahiş maliyetler bir tarafa…

Buz dağının görünmeyen yüzü, yani TRT’ye kesilen faturalar dudak uçuklatıyor. Dekor, kostüm ve aksesuarlar üzerinden yapılan büyük vurgun, üretimcilere milyonlarca TL’nin akmasını sağlıyor.

İstanbul Çekmeköy’de TRT’ye verilen 453 dönümlük araziyi, TRT’ye periyot dizileri çeken üretimciler kullanıyor. Bilhassa Akli Sinema, burada plato için kullandığı elektrik, su üzere sarfiyatları ödemiyor. TRT sağ olsun onların yerine bütün masrafları karşılıyor. Akli Film’in “Hay Sultan” için yaptığı plato evvel beğenilmiyor. Zira üstü kapalı platonun takviye direklerinin yanlarda olması gerekirken, ucuza mal etmek ve yüksek fatura yazmak için oradan direkli yapılıyor. Ve argümana göre, o plato ile dizi çekilemeyeceği anlaşılınca koskoca plato sökülüyor.

Her şey çöpe. TRT sağolsun.

AKSESUARLARDAN GELEN KÂR

Akli Film’in özel bir üretim şirketi olduğunu sizlere yazmıştım. Nasıl bir özel şirket TRT’nin iç üretim şirketi üzere çalışır? O denli hoş çalışıyor ki uzunluğuna fatura kesiliyor. Bana gelen bilgilere nazaran, kostüm ve aksesuarların hepsi TRT’ye fatura ediliyor. Yanlış anlamayın dizi başına ödenen sayıların haricinde kesilen faturalar bunlar. “Hay Sultan” ve “Uyanış Büyük Selçuklu” dizilerinde yüzlerce aksesuar kullanıldı.

Bakın bir örnek; en sıradan kılıç modelini, bana gelen duyuma göre 250 TL’ye yaptırıyorlar. Ve bu maliyeti en düşük kılıç için TRT’ye kesilen fatura 2 bin 500 TL.

Düşünün…

Yalnızca sıradan kılıçları yüzlerce figüran kullanıyor. Yüzlercesi yapılıyor. Toplam faturayı hesap edin her bir aksesuar için.

Pekala bu aksesuarlara ne oluyor?

Üretimci şirket, aksesuarlar için fatura kesiyor TRT’ye demiştik. Zira içyapım şirketi üzere çalışıyor. Ve daha sonrasında bu kostümler ve aksesuarlar TRT’ye “kalıcı dekor ve kostüm” olarak kaydediliyor.

Sahiden hoş çıkar. Bacasız fabrika misali. TRT sağ olsun. Daha doğrusu Türk Halkı sağ olsun. Sonuçta o paralar, bizlerin cebinden kesilen katkı hisseleriyle ödeniyor ve diğerlerinin cebine kâr olarak giriyor.

Serdar Cebe

ALINTIDIR